Pitäis poistaa, ei muuta kuin suoraan linnaan. Kaikki konnat saa vain EHDOLLISTA. Nehän nauraa ja miettii uusia konnuuksia.
Ehdollinen vankeus
Vanki -55
6214
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
näitä Räsäsiä riittää
ja soffakauppiaita.
Uskoisin että monet yrittävät saada vuoden ehdollisen, mutta saavatkin ehdollista. Vaikea arvioida mistä rikoksesta saa edollista ja mistä ehdotonta, koska tuomareiden tuomiot ovat arpapeliä. Vuoden tuomiosta saa ilmaisen ylläpidon ja palkallista työtä kahdentonnin kuukausi palkalla, jolla voi mm. ostaa talon asuntolainalla. Siviilissä maksat vuokraa ja olet työttömänä tai työssä muutaman sadan euron palkkatuella.
Siviilissä palkataan mielummin työkokemusta omaava vanki kuin pitkäaikaistyötön. Talon arvokin nousee kymmeniä tuhansia euroja vuodessa. Vankilassa istumisen jälkeen voi muuttaa vaikka ulkomaille ja elää siellä asunnon myynti hinnalla.
Avolaitoksissa palkka maksetaan palkkaluokkien mukaan sekä ylityö- ja sunnuntaityökorvaukset.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2011022613234334_uu.shtml
Vankiloissa on jo niin paljon ihmisiä, ettei vankeinhoito ole enään kannattavaa rikoksiin nähden. Tämän vuoksi tuomiot taposta on vuosi kaksi ja pienemmissä rikoksissa ehdollista.
Yhdysvalloissa on eri asia, koska siellä vankeinhoito on yksityistä liiketoimintaa ja liikevaihto perustuu vangista maksettavaan korvaukseen. Vankilat jopa kampanjoivat asiakkaille vankiloista ja vankiloiden palveluista.
USA:ssa esim. terveydenhuolto on helvetin kallista ja tämä saa ihmiset hakeutumaan vankilaan ilmaisen terveydenhuollon takia. Esimerkiksi syöpäpotilas saa satoja tuhansia maksavat hoidot ja lääkeet vankeinhoidon kustannuksella. Sosiaalihuollosta ei käsittääkseni makseta hoitoja kuten Suomessa.