Ajovarusteet tekee prätkällä ajosta mukavaa

prätkähiiri_1

Kyllä kunnon nahkaiset ajovarusteet tekevät prätkällä ajosta asiallista!

Itselläni on käytössä nahkatakki ja nahkahousut. Vaatteet ovat tehty paksusta, pehmeästä, tuoksuvasta ja laadukkaasta nahasta, mutta ne eivät valitettavasti narise lainkaan. (Miten ne saisi narisemaan?)

Takissa on selässä kyttyrä ja olkapäillä ja kyynärpäissä kunnolliset suojat. Takin alla on selässä vielä erillinen selkäpanssari. Takki on erittäin istuvaa mallia, jotta se ei lepata vauhdissa!

Housut on niin ikään niin tiukat, että juuri saan ne kiskottua jalkaan. Housuissa on kunnolliset polvisuojat ja polvipalat, näiden kanssa muistuttaakin hieman "pattipolvea". Mutta säilyypähän sitten polvet paremmin ehjänä jos sattuu jotain!

Lisäksi jalassa on aina kunnolliset, nahkaiset ajosaappaat, jotka suojaavat nilkat ja sääret. Käsissä tietty kunnolliset nahkahanskat rystyssuojilla!

Sateen varalta löytyy tiukka sadepuku nahkojen päälle sekä saderukkaset hanskojen päälle!

Päässä tietenkin kunnollinen kilpakypärä, niin tiukka kuin päähän sopii, korvatulpat ja kypärähuppu.

Jos joku foorumin käyttäjistä haluaa (aiempien keskustelujen perusteella täällä sellaisia tietynlaisista ajovarusteista kiinostuneita löytyy) niin voin tulla näyttämään, miltä kunnolliset ajovarusteet näyttävät!

10

478

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lasitainasentään

      On kyllä mutta kypärää en käytä, lasit polkupyöräilyssäkin pitää olla lasit päässä, kun kerran sattui että am
      piainen lensi silmään..

      Hetken täysin sokeana sitten.

    • mikä olikaan ongelma

      Taitaa prätkähiiri nauttia nahkapuvustaan, vieläkö sais moottoripyörän niin kaikki olisi täydellistä.

    • Mika++

      Pese Fairylla niin saat narisemaan. Fairy on paras rasvanpoistaja.

    • nahka rulettaa

      Nahka on oikea materiaali ajovarusteisiin. Itse suosin biker tyylisiä reisitasku nahkahousuja, niissä saa kätevästi lompsan ym kännykät pois takin taskuista.
      Nuo kyttyränahkapuvut on nuorisolle. Tekstiili vaippahousu goretexit
      laitan vain, jos on syytä epäillä sadekuuroja.

      • Mika++

        Älä laita kännykkää reisitaskuun. Menee päräiksi jos kaadut kyljelleen. Jos jäät tajuihis, ei ole millä soittaa apuja.

        Miksi tavarat pitää siirtää pois takin taskusta. Itellä Halvarssons Garmin ja siinä on 7 taskua. Joka taskussa on jotain.


    • nahka on parhaille

      Kyllä, ei ole nahan voittanutta. Suojaa paljon paremmin ja yleensä istuvat tiukemmin kuin jotkut tekstiilistä valmistetut ajovaatteet, jotka muistuttavat enemmän jotakin lasten ulkoiluvaatteita.

    • .

      Ei ne varusteet tarvitse tiukkoja olla, paitsi jos ajaa kilpaa.

    • ragetar

      Raviohjastajan kypärä ei liene laillinen, siis tieliikennekelpoinen.?

    • 9999999999999999

      Paras ajoasu kesähelteellä on T-paita ja farkut.

      • Mika++

        Aurinkorasvojen suojauskerroin ei estä asfaltti-ihottumaa. Nakupyörällä ajossa on se hyvä puoli, että helteellä kykenee käyttämään ajoasua. Vasta 27 astetta rupeaa tuntumaan lämpimältä kruisaillessa. Oon empiirisesti tutkinu asian.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      234
      3982
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      123
      2297
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      140
      1449
    5. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      929
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      127
      927
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      920
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      330
      849
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      827
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      61
      756
    Aihe