Täällä saattaa olla muitakin keskusteluja linkatkaa vaikka sitten jos ette halua vastata mutta..
Miten elämänne muuttui vai muuttuiko olleenkaan mennessänne lukioon?
Lähinnä kiinnostaa millasia ihmiset on ollu teijän lukioissa (aikuistuneempaa porukkaa,idiootteja yms...) tai saitteko kavereita jos olitte vaikka muuttaneet lukion perässä paikkakunnalle josta ei ketään tunne, mahdollisesti kuvioon tuli poika/tyttöystävä,elämänlaatu parani/huononi jne.. ? Kertokaa teidän lukioelämästä :)
Elämänne...
5
141
Vastaukset
- utelias!
ketään? .. ehkä kaikki nukkuu (:
- Lukiolainen.
Opiskelu lukiossa on paljon mukavampaa kuin peruskoulussa. Uusia ystäviä en saanut, mutta toisaalta en heitä olisi tarvinnutkaan, koska ylä-asteella olleista kavereistani melkein kaikki tulivat samaan lukioon. Toisaalta ei minulla ollutkaan kuin muutamia kavereita. (Laatu korvaa määrän.) Ihmiset ovat jonkin verran järkevämpiä, mutta täysiä k***päitä on vieläkin. Kiusaamista ei enää juurikaan ole, vaikka joukossa onkin ikäviä henkilöitä. Tyttöystävää ei ole tullut kuvioihin, koska en sellaista ole erityisemmin (vielä) halunnutkaan. Tietysti elämäni muuttui hieman mennessäni lukioon, mutta niin on varmasti kaikkien kohdalla. Syksyllä aloitan toisen vuoteni lukiossa.
- 3.vlk edessä
Lähinnä elämä muuttui siten että vapaa-aikaa oli huomattavasti vähemmän kuin ennen. Ekalla luokalla vähän laiskottelin, mikä kyllä kostautui varsinkin tietyissä aineissa (mm.kielet). Tyypit on yläasteeseen verrattuna mielestäni aikuistuneet yllättävän vähän, mutta tokalla vuosiluokalla oli jo rauhallisempaa kuin ensimmäisellä.
Nyt oon menossa kolmannelle eli abivuosi on edessä. - yyyyyyyyyyyyyyyyy
Mun lämä muuttu siten, että sain muutamia uusia kavereita ja tuttuja. Lisäksi vanhat kaverit säily ja pysy. Tajusin myös, että lukiossa numerot saattaa tipahdella aika rajusti. Peruskoulussa saatoin saada vaikka mantsasta 10 ja lukion mantsan eka kurssi 7. :/ Lisäksi on mukavaa, kun saa ite tehdä lukkarit ja koeviikot on kivoi kun on vapaata niin paljon kokeen jälkeen.
Ihmiset on paljon mukavampia lukiossa, kuin yläasteella. Enää ei kuule mtn hikke-huutoja, vaan jokainen saa keskittyy siihen mistä pitää eikä ketään syrjitä.
Tietenkin on niitä hieman ärsyttävimpiä tyyppejä, mutta kivoja myös. - minä,sinä
Mun elämä muuttui aikoinaan kun lukion aloitin siten, että muutin omaan kämppään toiselle paikkakunnalle. No, soluun mutta silti pois porukoilta. Se oli hyvä muutos.. Lukion paikkakuntaan sitten kerkesin kyllästyä aika hienosti jossain vaiheessa.. Kavereita sain paljon, uskon että koko elämän ajaksi on muutama jäänyt. Oli samanhenkistä porukkaa. Tietty myös niitä idiootteja, mutta lukio voitti ylästeen 10-0.
Omaan kämppään muuttaminen ja ajoittain aika rankalle tuntuva opiskelu (oli liikaa juttuja: pitkä matematiikka, uutena ranska, kursseittain taideaineita..) johti sitten toisaalta siihen että elämä meni vähän boheemiksi, ja vähän vielä lisää.. dokailu, juhliminen ja päihteet meni vähän yli. Oli liikaa kaikkee ja ahdisti, jätin lukion kesken. Nyt oon myöhemmin käynyt aikuislukiona hommat loppuun kuitenkin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti27517546Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist245645- 1212631
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar172135Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361788Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?1111040- 59970
Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?45933Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto32931