Yliarvostettua.
-Photo Booth ja Facetime, miksi ikkunaa ei saa fullscreenille? Tämähän on kuin karmeimmista Microsoftin ohjelmista.
-Ja fullscreenistä puheenollen, miksi mikään nappi siellä ikkunan vasemmassa ylänurkassa voi sitä tehdä?
-Miksi näppäimistöstä puuttuu näppäimiä ja layout ei ole ihan se standardi mitä muualla?
-Miksi kaikkia ohjelmia ei saa suljettua dockin kautta?
-...Ja kun ei saa Dockista suljettua niin siirretäämpä kursoria puoli metriä sinne ruudun ylälaitaan 27" näytöllä kun ikkunat jakavat saman menun.
-Finder on niin kelvoton että sen vittumaisuuksista saisi kirjoitettua kirjan
-iTunes toinen järkyttävä pökäle. Saako musiikkisoitinta yhtään sekavemmaksi enää?
Ehkä jotain juttuja korjaantuu kun maksaa Applelle 30€ uudesta Mac OS X:stä. Mutta joo.. Ei ole Mac OS X ollut käytettävyyden kärjessä aikoihin..
-Photo Booth ja Facetime, miksi ikkunaa ei saa fullscreenille? Tämähän on kuin karmeimmista Microsoftin ohjelmista.
-Ja fullscreenistä puheenollen, miksi mikään nappi siellä ikkunan vasemmassa ylänurkassa voi sitä tehdä?
-Miksi näppäimistöstä puuttuu näppäimiä ja layout ei ole ihan se standardi mitä muualla?
-Miksi kaikkia ohjelmia ei saa suljettua dockin kautta?
-...Ja kun ei saa Dockista suljettua niin siirretäämpä kursoria puoli metriä sinne ruudun ylälaitaan 27" näytöllä kun ikkunat jakavat saman menun.
-Finder on niin kelvoton että sen vittumaisuuksista saisi kirjoitettua kirjan
-iTunes toinen järkyttävä pökäle. Saako musiikkisoitinta yhtään sekavemmaksi enää?
Ehkä jotain juttuja korjaantuu kun maksaa Applelle 30€ uudesta Mac OS X:stä. Mutta joo.. Ei ole Mac OS X ollut käytettävyyden kärjessä aikoihin..
Vastaukset 31
Vanhimmat
meitin oma tuulimyllyjä vastaan taistelija on palannut. Ei ollut ikävä.
Minä luulin, että Kar-Matti lähti etelä "navalle" pingviinejä parittamaan, mutta eipäs ollut onni suosiollinen sivuston kävijöille, mutta onhan meillä toinenkin "tuulimyllytaistelija", siis exgörtti joten kisailu jatkuu, vai jatkuuko ........ ?
"Uutta ovat myös koko ruudulla toimivat ohjelmat "
Mahtavaa, 80-luvulle pääsevä Mac kansa!
http://www.iltalehti.fi/digi/2011060613849762_du.shtml
Nyt kelpaa.
Ai käytät yhä jotain yksiajojärjestelmää, dossia varmaankin? Vai Commodore kuusnelosta? Niissähän ohjelmat toimii aina koko ruudulla kuten tietokoneitten syntyaikoina.
Matti, nuo kyselytulokset kertoo aivan jotain muuta. Ubuntu ja tsiljoonat muut räpellykset rämpii edelleen siellä marginaalisuossa koska käytettävyys, vakaus ja yleinen toimivuus on niin huono. Ja ei, IBM tai mikään muu jättifirma ei ole peruskäyttäjä eikä kännykkä, mikroaaltouuni, vibraattori tai WC-pönttö ole PC-tietokoneita. Ainut mikä yhdistää Ubuntun ja WC:n on se että Ubuntu monesti "vedetään vessasta alas" hetken kokeilun jälkeen.
"...se että Ubuntu monesti "vedetään vessasta alas" hetken kokeilun jälkeen. "
Totta. Sen takia minä olen polttanut upuntukokeiluni aina uudelleenkirjoitettavalle RW-levylle.
Minä taas lopetin koko linux "poltot", kun se ei pelaa ilman jatkuvaa ajureiden etsintää ja turha uhrata vapaa aikaa joutavaan "harrastukseen", kuten linux hihhulit kutsuvat kernelin vääntelyä, joten ...... ?
Ajurit... a-j-u...rit...? Ai niin joo ne mitä Windowsiin piti aina tuskassa asennella ja etsiä pitkin nettiä. 5v Ubuntulla menty joten ihan unohtanut koko ajurihommat kun laitteet vain kytketään kiinni ja käyttöön.
Ubuntussa laitteet kytketään kiinni ja sitten aletaan googlettamaan kun laitteet eivät toimi kunnolla. Vastauksena löytyy Linux-hippien "no kun Microsoft sitä ja tätä"-vastauksia ja lopputuloksena on joko:
http://s3.amazonaws.com/kym-assets/entries/icons/original/000/003/617/okayguy.jpg?1283381711
tai sitten ostetaan joku toinen laite joka ehkä toimii.
Windowsissa laite joko toimii suoraan tai jos ei toimi niin otetaan ajurilevy, pari klikkausta ja sulla on valmistajan tekemät korkealaatuiset ajurit. Jos asennuslevyä ei ole niin valmistajan sivuilta löydät myös nuo korkealaatuiset ajurit eikä mitään randomlinuxpaskakoodari sontaa.
Täytyi vaihtaa Windows 7 Ubuntuun kun laitevalmistajat eivät viitsi väsätä muutaman vuoden vanhoille laitteille W7 tukea kun haluavat pakkomyydä sillä livulla uudet laitteet. Onneksi Ubuntu tukee myös vanhoja laitteita.
Ubuntussa on kyllä työasemakäyttöjärjestelmistä nykyisin paras käytettävyys. Siinä on rajusti vähemmän tuollaisia ongelmia mitä Mac OS X:ssä tai Windowsissa on. Se on myös hyvin vakaa, vain selain, Flash Player ja Wine muuttuvat ja tähän mennessä selain on muuttunut 2v välein. Nykyinen selain varmaan on vain vuoden ja sitten nopeutuu muuttuminen siinä. Tähän mennessä yleisessä toimivuudessa ei ole ollut suurempia häiriöitä. Pari kertaa vuodessa törmää johonkin vähemmän kriittiseen bugiin. Ubuntu ei ole vielä kertaakaan kaatunut tässä 5v aikana mitä olen itse käyttänyt.
Kyselytuloksilla ei ole merkitystä kun äänekäs lauma iHihhuleita vastaa jokaiseen että Apple on paras.
Sekoitat asioita. Ainoa käyttöjärjestelmä mihin etsitään ajureita on Windows. Windowsin käyttäjien puheiden perusteella siihen myös käännellään kerneliä jatkuvasti.
Ubuntussa taas laitteet toimii ilman ajureita ja ne toimivat kunnolla, eikä laitteet ole mitään "ehkä toimii" vaan kaikki ehjät ja standardin mukaiset laitteet toimivat.
"valmistajan tekemät korkealaatuiset ajurit"
Toivottavasti tuo oli tarkoitettu vitsiksi ? Varsinkin halvemmissa laitteissa valmistajan toimittamat ajurit ovat monesti ala-arvoista sontaa, vaikea uskoa että niiden koodarit saavat jopa palkkaa sellaisesta sotkusta.
Moni halvempi laite toimii jopa paremmin linuxilla, halpislaitteissa usein valmistajan toimittama Windowsajuri on luokatonta sontaa mutta "harrastelijan" koodaama linuxajuri on kohtuullisen tasokas.
))))) työasemakäyttöjärjestelmistä (((( ???
Onko tuo peräkammarinkoodarin TYÖASEMA ? Sinä olet haistellut selluloosatehtaidenmyrkkykaasuja liian kauan siellä kymijoen loppusuoralla ja se on "valkaisut" aivosi toimimattomaksi massaksi ?
"Kyselytuloksilla ei ole merkitystä kun äänekäs lauma iHihhuleita vastaa jokaiseen että Apple on paras. "
Johtuuko Ubuntun heikko suosio siis siitä ettei sen käyttäjät tohdi tulla kammareista pihalle vai että käyttäjiä ei Ubuntun heikon laadun vuoksi yksinkertaisesti löydy tarpeeksi.
No tiedätkö mikä on työasema vai oletko päästäsi vajaa?
Canonical ei ole laitevalmistaja. Tyytyväisyystulokset tehdään muutaman yleisimmän laitevalmistajan tuotteista. Ubuntua ei näihin ole asennettu edes.
Ubuntu on tunnetusti hyvälaatuinen, ei sitä muuten myytäisi teollisuuskoneissa esiasennettuna. Suosio loppukäyttäjäpääässä johtuu vain siitä, että sitä ei saa tarpeeksi valmiiksi asennettuna. Eihän kukaan itse ala käyttöjärjestelmiä asentamaan, sehän on ammattimiesten puuhaa.
Eihän kukaan itse ala käyttöjärjestelmiä asentamaan, sehän on ammattimiesten puuhaa. ???????
Nyt murjaisit hurjan vitsin !!!!
Henkilö, joka ei osaa tai pysty asentamaan käyttöjärjestelmää omaan koneeseen, on parempi siistyä takaisin "helmitaulu ja muistivihko" aikaan !
Ihmetellä täytyy, että nykyään on ihmisistä tullut täysin tyhmiä ja saamattomia.
Kyllä sitä vaikerellaan kun Mikkis OS maksaa rahaa ja ilmainen linux rypistys viedään "ammattilaiselle" ?? kuten sinä olet ja maksetaan siitä suuri raha ja jos oikein muistan sinun sanoneen, että sinun "työtunti" maksaa 90 euroa !!!!!!!!?????? Kyllä on kallista sen linux rypistyksen käyttäminen, vaikka kävisi sen matolootankin "ostamassa" kierrätyspöydältä, joten .................. ?
Unohdat että Linuxien kanssa on tuo kernelinkääntö ja muu säätäminen jolloin se todella vaatii useamman vuoden koulutuksen ja nörttihenkeä jotta sen saa asentumaan, sen jälkeen alkaa sitten vasta sen käytön kanssa tuskailu.
Kernelin kääntely taitaa kyllä olla joku Windowsin ominaisuus, kun kerran Windowsin käyttäjät puhuvat siitä niin paljon.
"Eihän kukaan itse ala käyttöjärjestelmiä asentamaan, sehän on ammattimiesten puuhaa. ???????"
Niin, onko tässä jotain epäselvää? Ei ihmiset yleisesti ottaen osaa asentaa käyttöjärjestelmää eikä sitä aleta tekemään siksi kun sitä ei oikein osata.
"Henkilö, joka ei osaa tai pysty asentamaan käyttöjärjestelmää omaan koneeseen, on parempi siistyä takaisin "helmitaulu ja muistivihko" aikaan !"
Ai niinkuin yli 90% ihmisistä? Jopas vitsin murjaisit!
"Kyllä sitä vaikerellaan kun Mikkis OS maksaa rahaa ja ilmainen linux rypistys viedään "ammattilaiselle" ??"
Ei linuxit saastu viruksista, eli niitä ei tarvitse viedä.
"kuten sinä olet ja maksetaan siitä suuri raha ja jos oikein muistan sinun sanoneen, että sinun "työtunti" maksaa 90 euroa !!!!!!!!??????"
Eli 45€ maksaa asennus. Halpaa touhua. Lisäksi unohdat sen, että sen tietokoneen voi ostaa esiasennettuna.
Kernelin kääntö oli Windows juttuja.
No mitäs sitten linux hihhulit narisevat ja voivottelevat , että ei saa linux rypistystä esiasennettuna ?
Kerro nyt sitten sinun "uskonlahkolaisillesi" mistä putiikista tai kioskista niitä saa ? Joten ............... ?
Suomesta ei saa oikein mistään ostettua läppäreissä johtuen laittomasta kartellista, joten joutuu erikseen vaatimaan hyvitystä turhista lisensseistä. Ulkomailta sitten saa esimerkiksi täältä: http://zareason.com/shop/home.php?cat=
"...joutuu erikseen vaatimaan hyvitystä ..."
Jep jep. Onko kertynyt jo paljonkin porttikieltoja alan liikkeisiin..
Ei yhtään. Kyllä minä lain tunnen ja omat oikeuteni, että tiedän miten saan tietokoneen noin 150€ halvemmalla. Kannattaisi sinunkin, voit ostaa itsellesi Windows 7 Professionalin retail version ja sen jälkeen ostaa kaikki tietokoneet halvemmalla että et turhaan maksa samasta ohjelmasta montaa kertaan. Mieti nyt niitäkin ääliöitä jotka ovat ostaneet Windows XP:n neljä kertaa.. Kivasti säästyy rahaa kun olisi ostanut yhden kerran.
miten noihin saa skandinaavisen näppiksen?
Tarratulostimella ja saksilla vaikka.
hell yeah!
>Ehkä jotain juttuja korjaantuu kun maksaa Applelle 30€ uudesta Mac OS X:stä.
Etkö tiedä sitäkään, että ei sun tarvitse maksaa OS X Lionista mitään jos hiljattain olet uuden Macin ostanut/saanut?