Tämä tuli mieleeni pitkästä aikaa, olin jo ehtinyt unohtaa kyseisen tapahtuman, ja täällä kiusaamisia lukiessani ajattelin jakaa luokkakaverini kohtalon.. Kamalan kohtalon, jonka hän kyllä osittain aiheutti itselleen.. Mutta hän ei antanut sen tuhota itseään.
Teimme yläasteella ryhmäprojekteja historian tunnille. Ystäväni ryhmä kuvasi pienen esityksen elämästä 1800-luvun suomessa. Välitunnin aikana istuin luokassa, takana koska olin pahis, kun tämä ryhmä ystävääni lukuunottamatta oli luokassa valmistautumassa esitelmäänsä. He laittoivat videon (kyllä, se oli vielä sitä aikaa) koneeseen, kelasivat sen alkuun, ja laittoivat käyntiin jotta näkisivät kaiken olevan kunnossa. Luokassa oli jonkin verran porukkaa, noin puolet luokasta.
Kun video lähti käyntiin, olikin ruudulla jotain todella yllättävää.. Ystäväni oli lainannut kameraa ryhmälle, ja jostain syystä hän oli kuvannut itseään... kuristamassa käärmettä. :/ Videon alkupätkä, noin 10 sekunttia, oli tätä esitystä, kunnes ryhmän esitys alkoi pyöriä. Tarpeetonta sanoa, ryhmän esitys jäi jalkoihin.
Juuri kun ryhmän esitys käynnistyi pienen intron loppuessa, tämä ystäväni tuli luokkaan, naama hiessä, äänekkäänä kuten aina, ja kaikki katseet kääntyivät häneen. Siinä hän siten möllötti hetken kun kaikki tuijottivat häntä, eikä hän tietenkään tajunnut mistä oli kyse. Sitten alkoi supina, sitten parin sekunnin päästä repeily, ja lopulta alkoi huutelu ja nauraminen ja pilkkaaminen.
Elämämme oli kuin south parkissa yläasteella jos mielikuvia kaipaatte... Kovin kilttejä hänelle ei oltu.
Hän ei voinut kieltää asiaa, hän yritti vähän vältellä sitä, mutta lopulta hänen oli vain pakko myöntää. Hänen maineensa levisi tampereen kaikkiin kouluihin, ja sanomattakin selvää, jokainen meidän koululainen tiesi hänet, ja mitä oli tapahtunut. Tarina oli eeppinen legenda siihen aikaan, ja se muuttui ajan saatossa aina hieman.
Hän oli "Master of Teräskäsi" (jos joku muistaa vanhan star wars pelin :D ), "Sähkökäsi" taisi olla kunnon virallinen nimi hänelle.
Monesti kävi niin, että olin tämän teräskäden kanssa liikkeellä jossain, ja joku alkoi selittää myyttisestä teräskädestä :D SIinä sitten repeilimme. Mutta luottamus tässä oli kaikista tärkein, teräskäsi tiesi, etten paljastaisi hänen henkilöllisyyttään ihmisille, jotka eivät sitä tietäisi, vaikka ehkä mainitsin olleeni paikalla kun tämä eeppinen video näytettiin, ja että olin nähnyt sen :D
En koskaan muistuttanut hänen koulun ulkopuolisia ystäviään, tai häntäkään asiasta mitenkään vakavasti, joten sain hänestä ikuisen ystävän. Kun hän sai tyttöystävän toisesta koulusta, en kertonut tälle teräskäden seikkailusta. Muut tekivät sitä aika usein, mutta hänellä oli aina helpompaa, koska hänellä oli tuttuja muualla, jotka eivät olleet kuulleet asiasta, ja hänellä oli tuttuja, jotka eivät antaneet asian vähentää hänen ihmisarvoaan, vaikka joskus leikkimielisesti häntä kiusoittelivat asiasta. Hän oli, tai varmaan vieläkin on, kovapäisin henkilö jonka tunnen, ja hänestä voisi oppia paljon. Hän oli lihava, ja jos läski ja ihrapallo ei riittänyt, niin olisi voinut luulla, että teräskäsi olisi ollut se viimeinen niitit. Mutta siinä hän eteenpäin vain porskutteli, ja rakensi elämäännsä siellä missä häntä arvostettiin.
Hän ei kieltänyt totuutta, eikä välittänty valheista. Ja hän tiesi, että apinat, jotka häntä jatkuvasti yrittivät kiusata olivat merkityksettömiä hänelle. Hän rakensi elämänsä muualla. Ja iso asia hänelle varmaankin oli se, että häntä ei alennettu tämän asian tiimoilta joidenkin silmissä, vaikka se hauskaa olikin, vaan hänellä oli järkeviä ihmisiä lähellä.
SIksi on merkittävää olla siinä jollekin, jos häntä kiusataan. Olla se yksi järjen ääni apinalauman keskellä. Tämä auttaa todella paljon selviämään. Kun on edes joku, joka ei kiellä kiusamisen syitä, mutta välttää korottamasta itseään toisen kustannuksella eikä anna sen vaikuttaa, auttaa se varmasti kiusattua eteenpäin. Joskus käy paskasti, todella paskasti, kuten tälle ihmiselle, mutta siitäkin voi selvitä, se ei ole maailman loppu, vaikka itselleni se kyllä olisi helposti ollut joskus silloin. En kyllä tiedä olisinko koskaan päätynyt käyttänyt videokameraa ihan samaan tarkoitukseen :I
"Master of Teräskäsi"
larethi
0
129
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti27717834Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist245701- 1242651
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar172178Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361800Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?1111051- 59976
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto32950Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?45948