Linnanmäen työolojen uutisoinnista

Toimittajien etiikka

Tuntuu vähän siltä, että Linnamäen työoloista uutisoinut toimittaja ja YLE eivät välitä Journalistin eettisistä ohjeista
( http://www.journalistiliitto.fi/pelisaannot/journalistinohjeet/ )

Kokosin alle muutamia kohtia, mitä minun mielestäni on tämän jutun uutisoinnissa ja jutussa itsessään rikottu (numerot viittaavat eettisten ohjeiden numeroon):
8. Journalistin velvollisuus on pyrkiä totuudenmukaiseen tiedonvälitykseen.
- Oliko siinä jotain totuudenmukaista, että verratiin eri alojen TES:ejä? Eikö toimittaja selvittänyt esim. Särkänniemen tai Muumimaailman palkkoja? Vai olivatko ne alhaisempia kuin Linnanmäen palkat, joten niitä ei haluttu esittää?

10. Tiedot on tarkistettava mahdollisimman hyvin – myös silloin kun ne on aikaisemmin julkaistu.
- Tämä liittyy sekä Toimittajan eettisten ohjeiden kohtaan 8 että 12. Miksi jutussa ei tuotu esiin esim. Särkänniemen tai Muumimaailman palkkoja ja työoloja? Ja miksi lähes kaikki tietolähteet olivat nimettömiä? Miten heidän lausuntojensa faktat oli tarkistettu?

12. Tietolähteisiin on suhtauduttava kriittisesti. Erityisen tärkeää se on kiistanalaisissa asioissa, koska tietolähteellä voi olla hyötymis- tai vahingoittamistarkoitus.
- Niin, miten oli tarkistettu, että tietolähteillä ei ollut hyötymistarkoituksia? Juuri tuo, että lähes kaikki tietolähteet haluavat olla nimettömiä herättää ainakin minussa todella paljon kysymyksiä. Ainakin tässä jutussa haisee se, että mitä ilmeisimmin nämä informantit haluavat itselleen oikeuden juoruilla kavereittansa kanssa puhelimessa pitkin työpäivää ja olla tekemättä töitä, johon heidät on palkattu. Ja yksi syy lienee sekin, että näin he arvelevat saavansa lisää liksaa. Tästä kertoo mielestäni sekin, että tässä yhteydessä ei ole kerrottu muiden saman alan TES:iä käyttävien firmojen palkkoja, vaan on tietoisesti haluttu verrata eri alojen TES:ejä.

14. Journalistilla on oikeus ja velvollisuus pitää tietoja luottamuksellisesti antaneen henkilöllisyys salassa siten kuin lähteen kanssa on sovittu.
Jos yhteiskunnallisesti merkittävien tietojen julkaisusta aiheutuu erittäin kielteistä julkisuutta, toimituksen on suotavaa avata yleisölle, miten nimettömän lähteen ja siltä hankittujen tietojen luotettavuus on varmistettu.
- Mielestäni tässä täyttyy se kriteeri, että toimittajan olisi pitänyt selvittää, miten nimettömät lähteet ja heiltä hakitut tiedot on varmistettu. Nyt näytttää siltä, että nimettömiä lähteitä on sumeilematta uskottu ilman minkäänlaista lähdekritiikkiä.

17. Haastateltavalla on oikeus saada ennakolta tietää, millaisessa asiayhteydessä hänen lausumaansa käytetään. Hänelle on myös kerrottava, jos haastattelua voidaan käyttää useissa eri välineissä. Haastateltavalle pitää aina kertoa, onko keskustelu tarkoitettu julkaistavaksi vai ainoastaan tausta-aineistoksi.
- Ilmeisesti jotain oli etukäteen kerrottu haastateltavalle, mutta sitten toimittaja oli päättänyt unohtaa kaiken sopimansa ja tehdä vaan mahdollisimman suuren sensaatiojutun.

18. Haastateltavan pyyntöön tarkastaa lausumansa ennen julkaisemista on syytä suostua, jos julkaisuaikataulu sen mahdollistaa. Tarkastamisoikeus koskee vain haastateltavan omia lausumia, eikä sillä saa luovuttaa journalistista päätösvaltaa toimituksen ulkopuolelle.
- Olikohan tätä tehty?

20. Olennainen virhe on korjattava heti tiedotusvälineen toimituksellisilla verkkosivuilla ja lisäksi julkaisussa, jossa virhe on alun perin ollut.
- Mielestäni yhtenä oleellisena virheenä oli kahden eri alan TES:in vertailu. En ole missään (varsinkaan YLEn sivuilla tai uutisissa) nähnyt vertailutietoja esim. Särkännimen tai Muumimaailman palkoista. Vai eikö YLE:ssä tajuta, että eri aloilla on erilaiset TES:it?

21. Jos selvästi tunnistettavissa olevan henkilön tai tahon toiminnasta aiotaan esittää tietoja, jotka asettavat tämän erittäin kielteiseen julkisuuteen, kritiikin kohteelle tulee varata tilaisuus esittää oma näkemyksensä jo samassa yhteydessä.
- Tällaista osuutta en nähnyt tuossa tv-jutussa, enkä ole havainnut sen jälkeen YLE:n missään ohjelmassa.

22. Ellei samanaikainen kuuleminen ole mahdollista, voi erittäin kielteisen julkisuuden kohteeksi joutunutta olla tarpeen kuulla jälkeen päin. Jos näin ei tehdä, hyvään tapaan kuuluu julkaista hänen oma kannanottonsa.
- Monet lehdeet ovat julkaisseet tai viitanneet Linnanmäen julkaisemaan kannanottoon, mutta en ole huomannut, että YLE olisi tätä kannanottoa edes noteerannut mitenkään.

23. Kannanotto on puheenvuoro, joka on syytä julkaista mahdollisimman nopeasti ilman sen yhteyteen liitettyjä asiattomia lisäyksiä.
- Kuten todettua, eipä YLE ole julkaissut kannanottoa tai sitten se ei ole julkaistu sillä laajuudella, että sen olisi katsojat voineet huomioida.

7

134

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Toimittajien etiikka

      Pakko vielä ihmetellä sitä, että mikä on tämän kesätoimittajan koulutus, eikä hän tunne Journalistin eettisiä ohjeita vai eikö hän ja YLE välitä niistä laisinkaan?

      Ja sanottakoot vielä sellainen, että en ole koskaan edes käynyt Linnanmäellä, mutta minua pännii toimittajakunnassa koko ajan laajena härskiys laiminlyödä täysin näitä eettisiä ohjeita.

      • Raipe.

        Tuostahan syntyi erikoinen kohu. En ole toimittaja, etkä tekstisi lukeneena todennäköisesti sinäkään. Eli ollaan molemmat julkisen tiedon varassa. Lintsillä on mahdollisuus tehdä kirjoitksesta valitus Julkisen sanan neuvostoon (JSN), joka käsittelee journalistisen tavan noudattamista ja antaa siitä moitteita tarvittaessa. Kun nyt kaivoit netistä noita etiikan ohjeita, kaivappa myös JSN:n taustat. Se, mitä luin itse tapauksesta ja myöhemmin tämän nuoren toimittajan kertomana haastattelutilanteesta, vaikutti ihan järkevältä. Sen sijaan sen toimarin käyttäytyminen ja kertomukset tuntuivat hyvinkin ristiriitaisilta. Lintsi on iso bisnes, joten julkisivu pitäisi kyetä hoitamaan ja se ei onnistu ajautumalla konfliktiin median kanssa.


      • Toimittajien etiikka
        Raipe. kirjoitti:

        Tuostahan syntyi erikoinen kohu. En ole toimittaja, etkä tekstisi lukeneena todennäköisesti sinäkään. Eli ollaan molemmat julkisen tiedon varassa. Lintsillä on mahdollisuus tehdä kirjoitksesta valitus Julkisen sanan neuvostoon (JSN), joka käsittelee journalistisen tavan noudattamista ja antaa siitä moitteita tarvittaessa. Kun nyt kaivoit netistä noita etiikan ohjeita, kaivappa myös JSN:n taustat. Se, mitä luin itse tapauksesta ja myöhemmin tämän nuoren toimittajan kertomana haastattelutilanteesta, vaikutti ihan järkevältä. Sen sijaan sen toimarin käyttäytyminen ja kertomukset tuntuivat hyvinkin ristiriitaisilta. Lintsi on iso bisnes, joten julkisivu pitäisi kyetä hoitamaan ja se ei onnistu ajautumalla konfliktiin median kanssa.

        Sinulla on oikeus omaan mielipiteeseeni ja minulla omaani.

        Oletko muuten itse opiskellut koskaan journalismia ja millä tasolla?
        Itse olen sitä opiskellut ja erityisesti perehtynyt etiikkaan.


      • Toimittajien etiikka

        Olisin mielenkiinnosta halunnut antaa palautetta myös suoraan tämän jutun tehneelle toimittajalle. Koko Nuorten Ääni -toimitus vaan näyttää lähteneen kesälomalle. Ja kesälomasijaisuudet on hoidettu hienosti. Kun lähettää yhdelle sähköpostia, niin hänen sähköpostinsa ilmoittaa, että voit lähettää viestin seuraavalle henkilölle, joka on myös lomalla jne. Eli eipä ainakaan heitä saa kommentoimaan toimintaansa.


      • Raipe.
        Toimittajien etiikka kirjoitti:

        Sinulla on oikeus omaan mielipiteeseeni ja minulla omaani.

        Oletko muuten itse opiskellut koskaan journalismia ja millä tasolla?
        Itse olen sitä opiskellut ja erityisesti perehtynyt etiikkaan.

        Haluan säilyttää oman yksityisyyteeni, eikä minulla ole tarvetta hehkuttaa perehtymisalueitani. Sen verran kuitenkin sanon, että tunnen alan käytäntöjä ja pidän edelleenkin Lintsiin liittyvää uutisointia ihan asiallisena. Lisäksi ihmettelen sitä intohimoa, jolla tähän asiaan olet nyt takertunut.


    • Kiista rannekkeista

      Koko jutun takana saattaa olla se, että Linnanmäki poisti lehdistökortin haltijoilta, siis toimittajilta ilmaiset rannekkeet ja muut edut. Aiemmin kuulimme Linnanmäestä vain positiivisia uutisia, suivaantuneet toimittajat ovat nyt kääntäneet kelkkansa. Lapsellista?

    • Kiista rannekkeista

      Kuinkas kävikään, työsuojelutarkastuksen raportti ei osoittanut työolosuhteissa vakavia puutteita tai lainvastaisuuksia. Paljon kohua aiheuttanut niukka taukojenpitomahdollisuus oli työehtosopimuksen mukainen. Työntekijäkyselyn perusteella olosuhteet olivat keskimääräistä paremmat!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      265
      17199
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      23
      5536
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      115
      2595
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      16
      2087
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      336
      1778
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      1013
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      961
    8. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      45
      909
    9. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      32
      904
    Aihe