Vanha talomme on kärsinyt vuosien varrella monenlaatuisista kosteusvaurioista ja lopputulema on purkutuomio. Olemmekin nyt päätymässä hirsitalon rakentamiseen, sillä homevaurio on aiheuttanut allergisoitumista. Pidän aiheesta blogia osoitteessa http://hirsitalo.blogit.fi/. Ideana siinä olisi, että saisimme sinne vinkkejä ja kommentteja projektin edistyessä. Toiveena ja haaveena olisi nyt saada aikaiseksi oikein tehty rakennus, jonka voisi luovuttaa hyvillä mielin seuraavallekin sukupolvelle.
Tässä nyt alkuun voisin kysellä sitä, että ovatko lamellihirren väliset liimakerrokset hirren hengittämisen estäviä kalvokerroksia?
Vinkkejä ekologiseen ja terveelliseen rakentamiseen
14
515
Vastaukset
- nni9hb9p
Eiköhän se ongelma ole siinä ettei nykymääräyksien "ansiosta" saa/voi rakentaa "terveellistä" rakennusta edes siitä hirrestä?
Lamelli ei ole hirttä ja liima ei hengitä vaikka valmistaja niin väittääkin. Ei ongelma koska hirsien..siis liimapuiden ylä- ja alaosat ovat ilman kosteuskatkoja eli liimapintoja.
Jos haluat tulevia sukupolvia ajatella älä missään nimessä erehdy liimapuuhun jonka käyttöhistoria on niin lyhyt ettei toimivuutta pitkällä tähtäimellä tunneta. Lamelli on tavallaan "liian hyvin" tehty ettei termiä hengittävyys voi käyttää.
Hengittävyyshän ei siis tarkoita ilman liikkumista vaan rakenneosan kosteusteknistä käyttäytymistä. Joko kykenee luovuttamaan rakenteeseen sitoutuneen kosteuden pois tai ei asia hiukan yksinkertaistaen. Jos oikeasti haluat "hengittävän" talon, etsi peruspilaamaton hirsitalo. Kylmä jne. mutta ilma ihan oikeasti vaihtuu esim. uunia lämmittäessä. Lämpötaloudellisesti ja blaa blaa blaa ihan p"rseestä mutta ei allergiat jne. vaivaa.
Lamellin vaihtoehdoksi esittäisin esim. kappalaletavarasta tehtyä taloa missä ei ole muoveja ja kaikki rak,materiaalit on puupohjaisia.- painoa katolle
heh heh
- Ai niin
huomio tämä tapaus. Hauska siihen asti kun samat jutut on lukenut 500 kertaa
- rauno_kangas
Muutama teesi, sen isommin yhtäkään perustelematta (perusteluja löytyy mm. palstaa selaamalla):
* tärkein osa hengittävyyttä on kosteudenhallinta, se ei häiriinny lamellihirren liimasaumoista
* painovoimainen ilmanvaihto ei ole ilmanvaihto ensinkään
* hengittävyys on eri asia kuin ilmavuodot, ekologinen talo on tiivis eli ilmavuodoista vapaa
* hyvin suunniteltu muovipullo on parempi kuin huonosti suunniteltu "kokopuutalo"
* "kokopuutalon" voi myös tehdä eristettynä (puukuitueristeet, pellava etc)
Projektinne onnistumisen kannalta ensimmäisen suunnittelijan (pääsuunnittelija) rooli on aivan keskeinen - projektinne voi epäonnistua jopa ennen ensimmäisen viivan piirtämistä...
Menestystä vain hankkeellenne - ja muistutuksena: vain sanakirjoissa menestys tulee ennen työtä. - puskista huutelija
Perustelut tunnetaan paremmin sanalla selitys.
¤Hengittävyys tarkoittaa vain rakenneosan tai -kokonaisuuden kosteusteknistä käyttäytymistä. Lamelli tarkoittaa sitä että liimaamalla pienempiä puupaloja toisiinsa on muodostettu ns. masiivihirsi. "Hengittävyys" kärsii aika tavalla jos kyseisellä toteutustavalla massiivirakenteen kosteustekninen käyttäytyminen muuttuu (estyy) liimapintojen aiheuttamien "kosteuskatkojen" ansiosta (syystä). Ei edelleenkään ongelma koska ylä- ja alapinnat ovat avonaiset. Rakenteeseen sitoutunut kosteus pääsee rakenteesta pois.
Voin toki olla väärässäkin mutta vaatisin ensin kokeen jossa puukappale tahallisesti kastellaan ja kosteusprosentti määritellään ennalta tarkoin jonka jälkeen ko. koekappale käsitellään ympäriinsä liimalla jota lamellien valmistuksessa käytetään. Seuranta-ajan jälkeen koekpl. auki ja uudet kosteusmittaukset. Käsittääkseni sen ei jää epäselvyyksiä kykeneekö liimapinta läpäisemään (luovuttamaan) koepalaan sitoutuneen kosteuden pois vai onko kyseessä taas yksi tikittävä kosteuspommi?
¤Painovoimainen ilmanvaihto ei menetä toimivuuttaan eikä merkitystään jos se ei satu miellyttämään yksittäistä ihmistä.
Tuntuisi hyvin huvittavalta asentaa vanhaan hirsitaloon joka vetää joka nurkista ja jonka lämmitys hoidetaan tulisijoilla, koneellinen tulo ja poisto.
Vastaavasti jos samasta rakennuksesta löytyy esim. peseytymistilat, rinnalle suosittelisin koneellista poistoa sinne pesuhuoneeseen (keittiö?). Molemmille ilmanvaihtotavoille on omat kohderyhmänsä rakennustekisesti.
¤Jos rakennuksen ekologisuus määritellään ilmavuodoilla, kyseessä on hyvin rajoittunut tapa tarkastella asiakokonaisuuksia. Asia kun voi olla juurikin päinvastoin, riippuen lähestymistavasta.
¤Hyvin suunniteltu muovipullo on parempi kuin huonosti suunniteltu "kokoipuutalo".
Vaati jokatapauksessa "hengityskoneet" elämän ylläpitämiseksi.
¤"Kokopuutalosta" ja niiden toimivuudesta on hyviä esimerkkejä esim. rintsikat ja vanhat hirsirakennukset joita yhdistää hyvä materiaalituntemus. En tarkoita että nykyaikana pitäisi tyytyä kyseisiin rakennustapoihin varsinkin energiakulutuksia tms. tarkastellessa. Esimerkkejä "terveestä rakentamisesta".
Projektin onnistumisen kannalta on huojentavaa ettei tasakattorakentaminen tms. ole in ja määräyksin "suositeltava" rak.tapa.
Mikä olikaan avauksen aihe, lipsahti taas pätemisen puolelle..?
Miten "tervettä" on rakentaminen jossa sisäilman laatu tarkoin määritellään tasolle mikä aiheuttaa osaltaan allergioita tai muita vastaavia terveysongelmia? Vai onko kyseessä taso, jolla pyritään muodostamaan asuminen mahdolliseksi ihmiselle jonka terveysongelmat pohjautuvat vääristä rakennustavoista tai rakentamisessa käytetyistä materiaaleista?
Lastulevy oli aikoinaan kovasti in mutta hengitysilmaan erään teorian mukaan pääsi liimahöyryjä (liima "terveellisyys" sisäilman kannalta lamellissa?). Nyt keskustelu on rajattu vain yksittäiseen seinärakenteeseen kun kokonaisuus on ryssittävissä hyvin monessa yksittäisessä rakenneosiossa tai pelkällä pinnoiteratkaisulla tms. Rakenteen terveellisyyttä ei voi määritellä yksittäisillä rakenneosilla tms. koska kyse on aina kokonaisuudesta. Siinä mielessä ei ole yksittäisiin rakennusmateriaaleihin rajattua tapaa rakentaa ns. terve talo.- whiteblack/black&whi
Vaikka rakennettaisiin kuinka "terve talo" rakennusteknisesti, koko paketti on mitätöity jos esim. ilmanvaihtokavia ei huolleta asujan puolelta säännöllisesti tai esim. jos asujan henkilö- tai rakennuskohtainen hygieniataso ei vastaa rakennuskohtaista tasoa. Vastaavasti "epäkelpo" rakennuskokonaisuus voi olla jopa "terveellisempi" esim. nyt sen asumishygienian kannalta jos asuja on ns. "sisäsiisti" kaikessa laajudessaan rakennuksen "puutteista" huolimatta. Kaikki määräykset ja säännökset menettää edelleen merkityksensä jos todistetusti "oikeat rakennustavat" materiaaleineen pilataan huolimattomalla rakentamisella, oli kyseessä sitten pullo- tai hirsitalo tms.
- hmoilasenvaimo
Paljon tässä on jo tämän projektin aikana oppinut. Yritetään tehdä mahdollisimman tervettä taloa lamellihirren liimasta huolimatta. Mitenkähän kosteuseristeen käyttäminen maanvaraisen laatan päällä, parketin ja laatan alla? Liekö välttämätön? Otetaanko riski ja jätetään muovittamatta? Jos muovitetaan, riski on muovin alustan homehtumiselle. Jos laatat irtoaa tai parketti irvistelee, niin ehkä se on kuitenkin pienempi paha kuin homehtuminen ja sairastuminen siitä. Eihän kosteutta pitäisi laatassa olla, mutta jos kuitenkin sattuu jäämään tai tulemaan jostain, niin pois sen pitäisi päästä. Jos ei pääse, niin huonoimmassa tapauksessa homehtuu alimmat hirretkin.
- F Q
kosteuseristeet vain pesutiloihin. Maanvaraisen laatan alla olevat eristeet toimii jos kosteuskatkona. Muualle pinnoitteet vasta kunnolla kuivuneen laatan päälle. Rossi olisi ollut "terveellisempi" vaihtoehto
Tervettä rakentamista lamelilla ja parketilla? Rakentamisessa terveys näkökohtia olisi voinut ajatella myös materiaalivalinnoissa? Puhdas luonnontuote on puhdas luonnotuote ja muut on teollista lisäaineineen jne. Kuulostaa kyllä terveeltä talolta mutta joka vaatii hengityskoneet - hirsitalossa-asuja
Tehkää nyt sentään rossipohja, jos on hirsitalosta kyse! Vaihtuu ilma talon alla ja pääsee katsomaan, miten alapohja voi!
- hmoilasenvaimo
Kyselin hirsitalotehtaalta rossipohjasta. Ei kuulemma näitä yleensä tehdä rossipohjalla, sieltä vastattiin. Annoinpa sitten olla, kun kaikki miehet olivat sitä vastaan ja tämä hirsitalotehtaan naispuolinen yhteyshenkilö. Jostain kuitenkin luin, että ainakin 1/5 taloista tehdään rossipohjalla. Et silleen. Todella vaikeaa saadaa rakennettua talo, joka oikeasti olisi terveesti tehty kaikin puolin. Nykyrakentamisen trendit on niin vahvasti sitä vastaan vielä. Tuosta lattiavalinnasta: parketti on kuitenkin hengittävämpi vaihtoehto kuin laminaatti, joka on täysin muovia. Valkoöljyttyä olemme ajatelleet. On parempi kuin lakka hengittävyyden suhteen. Kaikki nämä valinnat vielä tänä päivänä aiheuttaa ihmetystä ja heittää niskaan viherpiipertäjän leiman ja lisäksi naisena kärttyisen akan. ;)
- 20+11
Talotehtaan automaattivastaus tuohon rossipohjaan on aina "ei näitä enää näin tehdä". Syy on yksinkertainen: kun rossipohjaa ei tehdä, niin saada talopaketin hinta pidettyä vähän alhaisempana (voitetaan kauppa helpommin), kun ei tarvitse toimittaa alapohjamateriaaleja osana puuosatoimitusta, eikä myöskään tehdä piirustuksia alapohjan osalta, eikä myöskään tehdä osana pystytysurakkaa mikäli sellainen pakettiin kuuluu. En itse ainakaan ole keksinyt muuta syytä. Jokainen talotehdas on kuitenkin valmis tekemään noin kun sitä pyytää. Toki ensivastaus on aina tuo "ei näitä enää näin tehdä". Viimeistään siinä vaiheessa kun kertoo kilpailijan siihen suostuvan, myyjä kyllä kertoon tuon onnistuvan.
- Rossi+
lakka hirveemmin hengittele mutta rossilla on ainakin radon poissuljettu. Tontti ja maaperä jne. aika lailla määrittelee perustavan tai ainakin rajaa vaihtoehtoja.
- sinimare
olen rossin kanssa täysin samaa mieltä, restauroin n 110 v hirsitaloa jonka nostin tunkeilla 140 cm että sain tehdyksi rossipohjan entisen , lattiasienen syömän multipenkin tilalle. Eristeeksi koivupurua ja hiontapölyä, höysteeksi boorisuolaa. 3 hirsikertaa uusittu.Alapohjan tuuletus toimii takuulla.
Takka, hella ja kamareissa pönttuunit, .. 8 v aikana olen selvittänyt luullakseni kaiken mitä terveestä talosta on suomen kielellä saatavilla. Talo jää hirrelle ulkoa. Ikkunat yli 110 v , 2- lasiset. Huonekorkeus kamareissa 235 ja isos tuvassa 245. Puulämmitys. Pelkkä sähkön siirtomaksu (vaik eihän sähkö mihkään siirry vaan menee edes takaisin, 50 hz ) alkaa jo olla sitä luokkaa et fortum saa minun puolestani olla omillaan. Minä käytän pääosin puuta ja muuta palavaa. Hengittävän talon rakenne ei itse asiassa ole mitään metafysiikka, vaan yksinkertaisesti tiiviin talon tekemistä luonnon materiaaleista - jomppa4
herätelläänpä vanhaa keskustelua. ekologisimpia vaihtoehtoja ovat rakennukset jotka itsessään sitovat esim. kasvihuonekaasuja ja joiden hiilijalanjälki on miinusmerkkinen.
itsellä tulee mieleen ainakin olkitalo josta olen jonkin verran lukenutkin. netistä löytyy tietoa ja projekteja joissa käytetty olkipaalia ja savea.
suomeen on tälläkin hetkellä tulossa olktaloja jotka on rakentumassa.
mielenkiintoismpana ehkä tämä projekti, jossa aiotaan rakentaa pyöreä olkipaalitalo Pyhtäälle: http://www.blogilista.fi/blogi/torpanpojan-projekteja/92806
siinä on tarkoitus kai mkäyttää raakapuu runkoa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti26517199Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist235536- 1152595
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar162087Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361778Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?1111013- 59961
Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?45909Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto32904