Milloin opettajalla on laskennallisesti kesäloma ? Onko se esim. kesä- vai heinäkuu ?
Yleensähän kesäloma alkaa maanantaina ja lomapäiviä kuluu viikossa ma-la eli 6 päivää. Mistä opettajilla se lasketaan, kesäkuun ensimmäisestä maanantaistako ?
Milloin opettajan kesäloma ?
7
499
Vastaukset
- Bio-ope
Koska kukaan ei osaa vastata --niin ovat varmaan veronmaksajien rahoilla koko kesä lomilla.
On se helppoa ja aina kitistään oikeuksista, lomautuksista jne. - Luattamusmiäs
Opetusalan virka- ja työehtosopimuksen löydät seuraavan linkin takaa:
http://www.kuntatyonantajat.fi/fi/sopimukset/opettajat/Documents
/ovtes2010-2011.pdf
Sivulla 38 alkaa kohta "VUOSILOMA, LASKENNALLINEN VUOSILOMA JA LOMARAHA". Siitä sitten tavailemaan :-) - oujvb
Siinä se on 16.6. paikkeilla kun loma alkaa ja sitä on sitten sen verran kun lomapäiviä on kertynyt. Kesäkeskeytys jatkuu sitten kun loma on lusittu ;).
- Nii se on
Opettajille kuukauden kesäloma kuten muissakin ammateissa on.
Syys, joulu- ja hiihtolomalla töissä mikäli ei halua käyttää osaa vuosilomastaan.
Päivittäinen työaika 8 - 4 ja mieluimmin kellokortin kanssa.
Silloin ehtii korjaamaan kokeet, suunnittelemaan ja valmistelemaan tunteja ja saa
olla illat "vapaana" kotonaan- Erkkaopetar
Todella houkutteleva ajatus! Tähän asti olen silkasta hienotunteisuudesta soitellut vanhemmille yleensä iltaisin keskustellakseni heidän lastensa kouluasioista - useimmiten ongelmista. Näin he ovat voineet puhua kotonaan. Minun siis pitäisi soittaa vanhemmille töihin ja siinäpä he sitten koko konttorin kuullen juttelisivat siitä, kun se Berttaeemeli on taas koko viikonlopun ollut teillä tuntemattomilla, joutunut jälleen kerran kiinni tupakoinnista ja siitä, että on kiristänyt rahaa alaluokkalaisilta.
Samallahan puhuttaisiin se, että kursseja on suorittamatta eikä näillä näkymin tule suoritetuiksikaan.
Keskusteltaisiin luonnollisesti myös nuorisopsykiatrian palveluista sekä yhteistyöstä lastensuojelun ja sosiaalitoimen kanssa.
Ja uskokaa vaan, näitä puheluja on paljon, monia joka viikko.
Puhelutkin ehdottomasti virka-ajan sisälle! - Toiveissako vain
Olisin enemmän kuin valmis tähän! Työpäiväni lyhenisi huimasti ja saisin ilmeisesti kouluun oman työtilan, oman tietokoneen ja työsuhdekännykän! Vanhempainilloista, vanhempainvarteista yms. saisi ylityökorvauksen ja kesäloman ajankohdan voisi valita! Kertakaikkisen loistava idea! Näillä ehdoilla luovun ilomielin pitkistä lomista, joista suurin osa kuluu työstressistä toipumiseen. Lisäbonuksena olisi myös se, että nuoret pääsevät aikaisemmin työelämään, kun koulutusaikaa tiivistetään.
- Odota! miksi karkuun
NE KOLME SYYTÄ OLLA OPE: kesä-heinä-elo (ja vähän muutkin kuukaudet).
Hitsi, kohta se taas alkaa - KESÄLOMA!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti26917423Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist245602- 1182622
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar172122Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361786Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?1111028- 59966
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto32924Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?45920