Aikuisen kissan rokotus

aavat

Perheessämme on n. 7-vuotias naaraskissa. Pentuna leikattu ja rokotettu eläinlääkärillä ohjeiden mukaan (tallessa ei ole mitään dokumentteja, montako tehostetta ja mitä on saanut). Silloin sain eläinlääkäriltä sen käsityksen, että rokotusasiat ovat nyt kunnossa ja kerran-pari vuodessa vain madotetaan, ellei mitään erikoista ilmaannu.

Vuosi sitten muutimme omakotitaloon ja siihen saakka sisäkissana ollut kissa pääsi nauttimaan vapaasta ulkoilustakin. Nyt kesällä on siellä hyvinkin viihtynyt ja mieleeni tuli, että onko varmasti kaikki rokotukset kunnossa. "Yllätyksekseni" huomasin, että tehosterokotuksia tarvittaisiin edelleen. Mitenköhän meidän kannattaisi tässä edetä? Pitääkö rokotusohjelma aloittaa alusta...?

Kissa on ollut aina terve ja turkki hyväkuntoinen. Madotus nyt tietysti on useammin, kun ulkona liikkuu.

Tuntuu tosi tyhmältä, etten ole aiemmin osannut ajatella rakkaan lemmikkemme rokottamista. Suvun monilta kissanomistajilta olen saanut vain neuvon, ettei pentuiän jälkeen enää tarvitse rokottaa eikä vissiin moni rokota silloinkaan, kun "ei Suomessa tarvii".

Maanantaina soitan eläinlääkärille, ellei ole kesälomilla. Mutta jos joku osaisi jotakin jo kommentoida tähän. Paljonkohan muuten nuo rokotukset tulevat maksamaan? Osaa hieman varautua :)

1

422

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • e

      Kissa täytyy rokottaa SÄÄNNÖLLISESTI koko sen eliniän ajan, ilman tehosterokotuksia pentuiän rokotteistakaan ei ole mitään hyötyä. Miten Suomessa asuminen vaikuttaa kissan terveydenhoitoon,en ymmärrä :o Jos kissa liikkuu vapaasti ulkona, vähintään rabies kissarutto kissanuharokote on aika tärkeä. Itse olen huomannut, että hyvin moni "vanhan sukupolven" ihmisistä luulee, että kissa elää täysipäiväistä ja tervettä elämää hiiriä syömällä ilman mitään turhia "hömpötyksiä" (mm.omien vanhempien mielestä kissat selviää ilman rokotteita koska -ei 30 vuotta sitten edes tiedetty sellaisista-) ainakin tuo rabies kannattaa ulkokissalle antaa aina. Hinnat varmaan vaihtelee paikkakunnittain paljon mutta oman kissan rokotus (kaikki samalla kertaa) n.50-60 e. Toivottavasti tästä oli jotain apua :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työsuhdepyörän veroetu poistuu

      Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan
      Pyöräily
      223
      6975
    2. Pakko tulla tänne

      jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää
      Ikävä
      42
      1259
    3. Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."

      Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      27
      1052
    4. Yksi kysymys

      Yksi kysymys, minkä kysyisit kaivatultasi. Mikä se olisi?
      Ikävä
      75
      891
    5. Hävettää muuttaa Haapavedelle.

      Joudun töiden vuoksi muuttamaan Haapavedelle, kun työpaikkani siirtyi sinne. Nyt olen joutunut pakkaamaan kamoja toisaal
      Haapavesi
      48
      845
    6. Katseestasi näin

      Silmissäsi syttyi hiljainen tuli, Se ei polttanut, vaan muistutti, että olin ennenkin elänyt sinun rinnallasi, jossain a
      Ikävä
      61
      837
    7. Työhuonevähennys poistuu etätyöntekijöiltä

      Hyvä. Vituttaa muutenkin etätyöntekijät. Ei se tietokoneen naputtelu mitään työtä ole.
      Maailman menoa
      93
      804
    8. Toinen kuva mikä susta on jäänyt on

      tietynlainen saamattomuus ja laiskuus. Sellaineen narsistinen laiskanpuoleisuus. Palvelkaa ja tehkää.
      Ikävä
      38
      791
    9. Tietenkin täällä

      Kunnan kyseenalainen maine kasvaa taas , joku huijannut monen vuoden ajan peltotukia vilpillisin keinoin.
      Suomussalmi
      14
      756
    10. Jäähalli myynnissä!

      Pitihän se arvata kun tuonne se piti rakentaa väkisin.
      Äänekoski
      43
      733
    Aihe