Kellään kokemuksia Bremenin Oase-kylpylästä? Siisti? Minkälainen yleisilmapiiri? Minkälainen on keskimääräinen asiakas?
http://www.oase-weserpark.de/index.html
Bremenin Oase-kylpylä?
1
813
Vastaukset
- aakkunaposki
Muutama vuosi sitten käytiin, tässä on kokemuksia.
Oase on kylpylä suuren Weser park -ostoskeskuksen kyljessä noin 10km Bremenin keskustasta kaakkoon. http://maps.google.fi/maps?q=bremen&hl=fi&ll=53.050681,8.961325&spn=0.008526,0.022724&sll=62.593341,27.575684&sspn=13.447792,46.538086&z=16&layer=c&cbll=53.051759,8.95841&panoid=pjM_MvEi2R-wxL3KZ-OzVg&cbp=12,283.89,,0,-5.95
Paikalle pääsee bussilla numero 25, joka lähtee ainakin rautatieasemalta Bussilippu maksaa 2,30€.
Tiskillä myyjä kertoo lukon toiminnan ja korostaa että kylpylässä ollaan alasti. Ranteeseen tulevalla avaimella laitetaan pukukoppi lukkoon ja sillä voi ostaa kylpylästä ruokaa ja juomaa. Peruskylpeminen maksaa 21€, ilmeisesti ei ole aikaan sidottu, maksaminen tapahtuu poistuttaessa. Tiskiltä voi saada myös pyyhkeitä, kylpytakkeja ja sandaaleita. Sandaalit kannattaa ehdottomasti olla.
Pukukopit ja ensimmäiset suihkut on erikseen miehille ja naisille, mutta sen jälkeen kylpylä onkin yhteinen.
Kylpylän suurin asiakasryhmä on 40-50 vuotias pariskunta, 20% on nuoria alle 30v pariskuntia, sekä ehkä 10% vanhuksia. Yleensä siis kylpylään tullaan pariskunnittain. Saksalaiset tulee aamusta kylpylään, ja on sielä koko päivän, syöden, juoden, lepäillen ja lukien vaikka kirjaa. Vaihtuvuus asiakkaissa päivän aikana on vähäistä.
Kylpylässä ei tarvitse tuntea minkäänlaista häpeää, eli suomalaisten heikolle itsetunnolle ei kannata antaa valtaa. Saksalaista oli myös, että ehkä vanhuksia lukuunottamatta kaikki oli poslareita, miehet ja naiset, äidit ja tyttäret.
Saunoja kylpylässä on ehkä 10 sisätiloissa ja 10 ulkona. Suurin osa saunoista on kuumia huoneita, ja niitä sitten on viiden asteen välein. Lauteellisissa saunoissa laitetaan aina alle pyyhe, myös jalkojen alle. Höyrysaunoissa penkkien yläpuolella on suihku, jolla voi huuhdella istumapaikan. Saunoissa ollaan ihan hipihiljaa, sinne mennään rentoutumaan ja nukkumaan. Saunojen suuresta määrästä huolimatta, on hassua ettei yhtään ns. suomalaista saunaa löytynyt, siis sellaista jossa olisi voinut heittää vettä kiukaalle. Hassua myös oli, ettei suomalaisista kylpylöistä tuttuja höyrysaunoja ollut, vastaavia oli, mutta ilman höyryä.
Uima-altaita oli kaksi, yksi sisällä, yksi pihalla. Niiden lisäksi muutamia porealtaita ja runsaasti auringonottotuoleja.
Saunoissa oli erilaisia teemoja, ja valvojat tulivat niihin esittämään tiettyjä teemohin liittyviä esitelmiä. Nämä oli ihan mielenkiintoisia ja niihin löytyy aikataulut kylpylän seiniltä.
En tiedä miksei Suomessa vastaavanlaista kylpylää ole.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1266410Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie716243Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3766205Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3444002Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1482425Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.42365Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1311466- 131329
- 1871138
- 64970