Kellään kokemuksia Bremenin Oase-kylpylästä? Siisti? Minkälainen yleisilmapiiri? Minkälainen on keskimääräinen asiakas?
http://www.oase-weserpark.de/index.html
Bremenin Oase-kylpylä?
1
800
Vastaukset
- aakkunaposki
Muutama vuosi sitten käytiin, tässä on kokemuksia.
Oase on kylpylä suuren Weser park -ostoskeskuksen kyljessä noin 10km Bremenin keskustasta kaakkoon. http://maps.google.fi/maps?q=bremen&hl=fi&ll=53.050681,8.961325&spn=0.008526,0.022724&sll=62.593341,27.575684&sspn=13.447792,46.538086&z=16&layer=c&cbll=53.051759,8.95841&panoid=pjM_MvEi2R-wxL3KZ-OzVg&cbp=12,283.89,,0,-5.95
Paikalle pääsee bussilla numero 25, joka lähtee ainakin rautatieasemalta Bussilippu maksaa 2,30€.
Tiskillä myyjä kertoo lukon toiminnan ja korostaa että kylpylässä ollaan alasti. Ranteeseen tulevalla avaimella laitetaan pukukoppi lukkoon ja sillä voi ostaa kylpylästä ruokaa ja juomaa. Peruskylpeminen maksaa 21€, ilmeisesti ei ole aikaan sidottu, maksaminen tapahtuu poistuttaessa. Tiskiltä voi saada myös pyyhkeitä, kylpytakkeja ja sandaaleita. Sandaalit kannattaa ehdottomasti olla.
Pukukopit ja ensimmäiset suihkut on erikseen miehille ja naisille, mutta sen jälkeen kylpylä onkin yhteinen.
Kylpylän suurin asiakasryhmä on 40-50 vuotias pariskunta, 20% on nuoria alle 30v pariskuntia, sekä ehkä 10% vanhuksia. Yleensä siis kylpylään tullaan pariskunnittain. Saksalaiset tulee aamusta kylpylään, ja on sielä koko päivän, syöden, juoden, lepäillen ja lukien vaikka kirjaa. Vaihtuvuus asiakkaissa päivän aikana on vähäistä.
Kylpylässä ei tarvitse tuntea minkäänlaista häpeää, eli suomalaisten heikolle itsetunnolle ei kannata antaa valtaa. Saksalaista oli myös, että ehkä vanhuksia lukuunottamatta kaikki oli poslareita, miehet ja naiset, äidit ja tyttäret.
Saunoja kylpylässä on ehkä 10 sisätiloissa ja 10 ulkona. Suurin osa saunoista on kuumia huoneita, ja niitä sitten on viiden asteen välein. Lauteellisissa saunoissa laitetaan aina alle pyyhe, myös jalkojen alle. Höyrysaunoissa penkkien yläpuolella on suihku, jolla voi huuhdella istumapaikan. Saunoissa ollaan ihan hipihiljaa, sinne mennään rentoutumaan ja nukkumaan. Saunojen suuresta määrästä huolimatta, on hassua ettei yhtään ns. suomalaista saunaa löytynyt, siis sellaista jossa olisi voinut heittää vettä kiukaalle. Hassua myös oli, ettei suomalaisista kylpylöistä tuttuja höyrysaunoja ollut, vastaavia oli, mutta ilman höyryä.
Uima-altaita oli kaksi, yksi sisällä, yksi pihalla. Niiden lisäksi muutamia porealtaita ja runsaasti auringonottotuoleja.
Saunoissa oli erilaisia teemoja, ja valvojat tulivat niihin esittämään tiettyjä teemohin liittyviä esitelmiä. Nämä oli ihan mielenkiintoisia ja niihin löytyy aikataulut kylpylän seiniltä.
En tiedä miksei Suomessa vastaavanlaista kylpylää ole.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso245330Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait1624162Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani143607Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd
Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai683113- 902927
- 452883
Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa
Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl1522677Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist282503- 201735
"Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko
"Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For1221681