Bremenin Oase-kylpylä?

aijdadsgas

1

774

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aakkunaposki

      Muutama vuosi sitten käytiin, tässä on kokemuksia.

      Oase on kylpylä suuren Weser park -ostoskeskuksen kyljessä noin 10km Bremenin keskustasta kaakkoon. http://maps.google.fi/maps?q=bremen&hl=fi&ll=53.050681,8.961325&spn=0.008526,0.022724&sll=62.593341,27.575684&sspn=13.447792,46.538086&z=16&layer=c&cbll=53.051759,8.95841&panoid=pjM_MvEi2R-wxL3KZ-OzVg&cbp=12,283.89,,0,-5.95
      Paikalle pääsee bussilla numero 25, joka lähtee ainakin rautatieasemalta Bussilippu maksaa 2,30€.

      Tiskillä myyjä kertoo lukon toiminnan ja korostaa että kylpylässä ollaan alasti. Ranteeseen tulevalla avaimella laitetaan pukukoppi lukkoon ja sillä voi ostaa kylpylästä ruokaa ja juomaa. Peruskylpeminen maksaa 21€, ilmeisesti ei ole aikaan sidottu, maksaminen tapahtuu poistuttaessa. Tiskiltä voi saada myös pyyhkeitä, kylpytakkeja ja sandaaleita. Sandaalit kannattaa ehdottomasti olla.

      Pukukopit ja ensimmäiset suihkut on erikseen miehille ja naisille, mutta sen jälkeen kylpylä onkin yhteinen.

      Kylpylän suurin asiakasryhmä on 40-50 vuotias pariskunta, 20% on nuoria alle 30v pariskuntia, sekä ehkä 10% vanhuksia. Yleensä siis kylpylään tullaan pariskunnittain. Saksalaiset tulee aamusta kylpylään, ja on sielä koko päivän, syöden, juoden, lepäillen ja lukien vaikka kirjaa. Vaihtuvuus asiakkaissa päivän aikana on vähäistä.

      Kylpylässä ei tarvitse tuntea minkäänlaista häpeää, eli suomalaisten heikolle itsetunnolle ei kannata antaa valtaa. Saksalaista oli myös, että ehkä vanhuksia lukuunottamatta kaikki oli poslareita, miehet ja naiset, äidit ja tyttäret.

      Saunoja kylpylässä on ehkä 10 sisätiloissa ja 10 ulkona. Suurin osa saunoista on kuumia huoneita, ja niitä sitten on viiden asteen välein. Lauteellisissa saunoissa laitetaan aina alle pyyhe, myös jalkojen alle. Höyrysaunoissa penkkien yläpuolella on suihku, jolla voi huuhdella istumapaikan. Saunoissa ollaan ihan hipihiljaa, sinne mennään rentoutumaan ja nukkumaan. Saunojen suuresta määrästä huolimatta, on hassua ettei yhtään ns. suomalaista saunaa löytynyt, siis sellaista jossa olisi voinut heittää vettä kiukaalle. Hassua myös oli, ettei suomalaisista kylpylöistä tuttuja höyrysaunoja ollut, vastaavia oli, mutta ilman höyryä.

      Uima-altaita oli kaksi, yksi sisällä, yksi pihalla. Niiden lisäksi muutamia porealtaita ja runsaasti auringonottotuoleja.

      Saunoissa oli erilaisia teemoja, ja valvojat tulivat niihin esittämään tiettyjä teemohin liittyviä esitelmiä. Nämä oli ihan mielenkiintoisia ja niihin löytyy aikataulut kylpylän seiniltä.

      En tiedä miksei Suomessa vastaavanlaista kylpylää ole.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      96
      2005
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      286
      1827
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      320
      1644
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      197
      1520
    5. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      93
      1081
    6. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      29
      1036
    7. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      51
      1027
    8. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      57
      994
    9. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      56
      988
    10. 67
      964
    Aihe