Elikkäs tallista löytyis Datsun 240k GT erittäin hyvässä kunnossa, maalipinta uusittu 2kk sitten ja siinä samassa käyty koko helahoito läpi ja vaihdettu tiivisteitä sun muuta pientä. Datsuni on ollut kiihdytysajo käytössä aikasemmin, mutta ei ajettu vähään aikaan eli mylly ei tosiaan ole vakio vaan 2.6l suora 6 ja tehoa löytyy sen 288 hp ja kiihtyy erittäin vikkelään kun koko helahoito painaa sen n.900 kg.
Kuvia en jaksaisi räpsiä mutta kunto on kutakuinkin sama kuin tässä http://4.bp.blogspot.com/_bmUWiV-ygms/TLBHRKcVKyI/AAAAAAAAABw/zCrpyy5zW64/s1600/GT-RC110.jpg
ja näyttääkin muuten melkein samalta paitsi minun kiesissäni on hieman tummemman punainen maalipinta. ja pääkysymyksenä olisi nyt tämän suurinpirteinen arvo. Sen enempää en ole selvää ottanut kuin että tämä k GT - sarja on ÄÄRIMMÄISEN harvinainen ja vuonna -92 niitä löytyi suomesta sen 8kpl. Ja noita kuulemma ostetaan kovaa tahtia ja on kysyttyä tavaraa ja hinta korkeemmalla kuin Z - sarjan autoissa. Eli jos joku tietää näistä enemmän kuin minä arvon suhteen niin jakaa toki tietonsa .
Datsun 240k GT:n arvo?
20
3071
Vastaukset
- romu-ukko12
50€ ku viet koko romun paaliin.
- samd
Olen kiinnostunut .
email skyline1987@msn.com- datsun hepe
Myynnissä ei ole ennen kuin saan tuon hintaa enemmän esille, sen verran olen tietoa löydellyt että hinta pyörii n. 30 tonnissa.
- Datsun Z240
datsun hepe kirjoitti:
Myynnissä ei ole ennen kuin saan tuon hintaa enemmän esille, sen verran olen tietoa löydellyt että hinta pyörii n. 30 tonnissa.
Voi olla vaikea saada 30ke kun ei ole vakio ja vaikka olisi niin luulisin hinna jäävän 10-15ke. Joku joka tuollaisen haluaa voi siitä hyvänkin hinnan maksaa. Kauppaa myös ulkomaille kysyntää näyttää olevan.
- datsun hepe
toi 10-15ke olis kyllä ton Z sarjan 240:sen hinta tai kyllä se vähän enemmän olis mutta kun nyt puhutaan kgt sarjan 240:sestä mikä on huomattavasti arvokkaampi, 2 vuotta sitten myyty Datsun 160k joka oli järkyttävässä kunnossa mutta vakio niin 18ke ja se ostettiin arabeihin. Itse olen soitellut nyt eri paikkoihin ja kysellyt ja googletellut niin hinta olis sen n.30 ke tosiaan vaikka se onkin vaikea uskoa. Hintaa nosta sen kysyntä arabeissa erittäin paljon. Eli siis näitä ostetaan arabeihin ja kunnostetaan ja myydään perkeleen kalliilla, ja tätä minun kun ei tarvitse kunnostaa nii se on toisin sanoen perkeleen kallis.
- pattinokassa
Kaveri just soitti saksasta et kiinnostasko oli löytänyt Datsun 180B SSS Coupe -74 usa mallin josta pikkukylästä :)
- aiheen asiantuntia
eihän toi oo mittää verrattuna tollasee kisakuntosee 240k gt:hen. B sarja on ku meren mutaa verrattuna k sarjaan. Ja viellä kun tuo 240k gt on k sarjan aatelia ja sen arvon suhteen hepe on oikeassa, ton kuntosesta saa jo sen 30 tonttua kuhan löytyy joku ketä omistaa tarpeeks paksun lompakon koska noilla ei persaukiset ajele :)
- VanhemmatJapsit
Saksast etitään just Toytota Crown coupee ja Mazda 929 coupee
- Datsun hepe
Jees jees jees, iha jees tietoo mut nää ei kyllä millään tapaa liity tohon mun kysymykseen eli mikä olis kisakuntosen Datsun 240K GT:n arvo?
- -
Eiköhän se tuollaisessa tapauksessa ole ihan ostajan ja myyjän välinen yhteisymmärrys, jos ei ole kiinnostuneita niin ei paljoakaan, taas joku täysfani voi maksaa paljonkin. Pikaisella Google-haulla ei oikein näyttänyt löytyvän oikein mistään myynnistä, joka viittaa siihen, että parhaan hinnan varmaan saisi joltain ulkomaiselta ostajalta.
- --
missäs auto siaitsee että onko mahdollisesti sama auto mitä olen käynyt katsomassa viime talvena??
- Datsun hepe
Kyseinen datsun sijaitsee sipoossa.
- --
eipähän ole sitten sama auto kyseessä :)
- ceesatakymppi
Eikai tämmöisille harrasteautoille ole listahintoja olemassa. Suomessa oli vasta / on myynnissä seuraavan sukupolven originaali c210 pyynnin ollessa 7-8k, mutta suomessa ei juuri ole kiinnostuneita tuohonkaan hintaan. Millainen aloittajan autossa on korin/ sisustan tyyli? Jos niitä on muuteltu alkup. poikkeaviksi niin se on aina miinusta. Alkuperäisenä auto todellakin olisi arvokas. 30k on kuitenkin yläkanttiin...Voithan toki laittaa esim. ebay myyntiin hulluun hintaan ja katsoa tuleeko saudit hakemaan. Suomessa HUIPPUYKSILÖN realistinen hinta voisi olla 8-15k. Laita lisätietoja autostaki. Suomeen c110 mallia on tuotu uutena alle 80kpl. Kohtuullisesti kuitenkin. Useita on vielä jäljellä, muttei kilvissä.
- BlueEyeDrift
Onko kyseinen Datsun 240k gt myynnissä? T. Mathias
- Enska123
Mulla oli tollanen 90 luvulla metallinhohtopunainen vakio kutoskoneella ja automaatti. On tullu muutamia vastaan alkuperäisenä vihreenä ja punaisena
- jaggejeti
2-3 tuhatta on realistinen hinta kunto huomioonottaen.
- LässytiLässyti
Just myytiin yksi viimeisistä Suomessa olleista jenkkeihin, hintapyyntö oli 65.000 dollaria ja kaupat oli syntyneet. Hinta tuskin oli 65.000 mutta vaikka tuosta vähän tinkisikin niin enemmän se oli kuin "2-3 tuhatta".
- Kaikki
Kaikki Datsun 240k myytävänä, liitä minulle
Vipcc@hotmail.com - vaherinmutkalla
Ei tästä ny ni kauan ole ku Ruuhimäessä möivät 15 mustan. Ja kyl niitä on Suomes vaikkei ajos.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti26517118Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist235517- 1152592
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar152076Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361775Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?1111007- 59959
Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?45899Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto32897