Pula-ilmari oli heliumpallolla lentävien viestintälinkkien sarja. Se on selvästi niin merkittävä asia Suomen tekniikan, ilmailun ja radioamatööritoiminnan historiassa, että siitä kuuluu olla wikipedian artikkeli. Se on toivottavasti tässä:
http://fi.wikipedia.org/wiki/Pula-Ilmari
Mutta jonkun mielestä aihe ei ole tarpeeksi merkittävä. Esittäkää vasta-argumenttinne, antakaa lisää lähteitä tai tehkää jotain muuta artikkelin säilyttämiseksi. Wikipediaan rekisteröityminen voi olla muutenkin suositeltavaa.
Artikkeli on vielä tynkä.
Faktat saattaa heittää yksityiskohdissa.
Ehkä pula-ilmari ei ollut heliumpallo vaan vetypallo tai neonpallo tai ehkä käytössä oli kaasujen seos. Ehkä maksimikorkeus oli 23 kilometriä, 24 kilometriä, 25km tai 26 km, eli enemmän tai vähemmän kuin SR-71 blackbird ja U-2 lentokoneilla.
Pelastakaa Pula-Ilmari artikkeli
3
412
Vastaukset
- Toinen nimimerkki
Aikuisten oikeasti nuo pallot olivat vetytäytteisiä. Samanlaisia, mitä käytettiin säähavaintopalloina.
- T-ope
Ilmariprojektit ovat muutenkin kiinnostavia. Pula-ilmari oli hiukan kevennetty projekti ilmarista. Hyötykuormaksi pyritään järjestämään kehittelynalla olevaa tekniikkaa (esim. satelliitti) josta ei saa tuloksia muuten kuin lentämällä. Vaikka 20km ei olekkaan vielä avaruus antaa se sellaisia tuloksa jonka simulointi maanpinnalla on hankalaa. Lentoaika asettuu muutamaksi tunniksi jonka aikana on mahdollista täystehoinen testi mm. toiminnasta, häiriön siedosta ja monestamuusta jota halutaan selvittää. Ilmareista löytyy tietoa viestikallion sivuilta.
http://www.viestikallio.fi/ilmari/history/ilmari-historia.php
En tiedä toimiiko tuo linkki, mutta viestikallio pääsee alkuun.
Ilmareita on lentänyt tuokin kirjoituksen jälkeen joten tarvetta päivityksen olisi. Pulailmari lähetettiin aikoinaan Sievin maasydänjärven leirintäalueelta (Ulrjanlinna) ja se nousi ilmaan vetypallon nosteella,olisko tämä se sama mistä puhutaan?.Itse tein siihen softan pic-prosessorilla assemblerilla.Eli se lähetti sähkötyksellä tietyin syklein paikannustietoa.Muistan kun oli suuria vaikeuksia saada se softa pelittään gps-moduulin kanssa, kun ohjelmointikokemusta oli tosi vähän,ei juuri ollenkaan.Mutta kun oikein pinnisteltiin loppumetreille asti,sain sen vihdoin toimiin.Pallo lähti ja laskeutu Käräjämäkeen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html1774995Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?
Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,184376Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa
Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/593769993107Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa
Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana2532952Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien1432892- 522501
- 271919
- 221747
- 341733
- 651719