Neitsytmorsian kahdella lapsella?

kyynikko

34-vuotiaat Salla Jumppanen ja Jope Pumppanen ovat asuneet yhdessä 7 vuotta. Lapsia on siunaantunut kaksi. Olisi kiva mennä naimisiin. Järjestetäänpä siis isot juhlat. Avataan tili, jonne molempien vanhempia velvoitetaan laittamaan rahaa hääkustannuksia varten. Vanhemmat ja sisarukset myös velvoitetaan valmistelemaan juhlaa ja yhden siskon kanssa katkeaa puheyhteys, kun tämä on varannut etelänmatkan juuri ennen häitä eikä ehdi osallistua hääkarkkien väkertelyyn.

Molemmat viettävät polttareita kavereidensa kanssa. Pitäähän viimeisiä hetkiä vapaana juhlistaa villisti.

Häitä edeltäväksi yöksi Salla menee vanhempiensa luo, jotta saa valmistautua rauhassa eikä sulhanen näe pukua. Sulhaspoikana ja morsiustyttönä toimivat tietenkin omat lapset. Häämarssin kajahtaessa Salla astelee valkoisessa puvussa, neitseellisen valkoinen huntu helmtiaraan kiinnitettynä isänsä käsipuolessa kirkon käytävää kohti alttarilla odottavaa sulhasta. Kumartaen isä luovuttaa tyttärensä käden sulhaselle, joka kumartaen kiittää omaisuu... anteeksi, morsiamen luovutuksesta.

Vihkimisen lopuksi pappi mainitsee, että seurakunnan edessä on nyt herra ja rouva Pumppanen. Modernina naisena Salla toki harkitsi yhdysnimeä Jumppanen-Pumppanen, mutta tuntui kuitenkin luontevammalta julkistaa siirtyminen isän vallan alta miehelle ottamalla tämän sukunimi.

Morsiuskimpun saa napattua Sallan bestis Jonna. Seuraavana päivänä Jonna hehkuttaa Faceboookissa menevänsä pian naimisiin. Ikävää vain, että avokki Tomppa on eri mieltä. Riitahan siitä tulee ja erokin ehkä.

Hääjuhlan jälkeen pariskunta menee viettämäään ensimmäistä yhteistä yötään kylpylään. Seuraavana aamuna Jope antaa Sallalle huomenlahjan kiitokseksi vaimon neitsyydestä.

Jos kaikki jutussa tuntui olevan kohdallaan, mikäs siinä. Perinteet muokkautuvat eikä niiden merkityksiä tarvitse ajatella. Olisi kuitenkin virkistävää, jos joku edes hetken miettisi, miksi haluaa väkisin pitää kiinni naisen asemaa mieheltä toiselle siirtyvänä omaisuutena korostavista perinteistä. Vanhemmat morsiamet osaavat jo valita punaisen tai sinisen puvun ja juhlia vapautuneesti ystävien kanssa sen verran kuin parin omat rahat riittävät.

3

291

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Miksi yleensäkään

      mennä naimisiin?
      Ei sillä mikään asia parane.

    • toinen ajatteleva

      Noinhan se Suomessa nykyään yleensä menee. Hyvin olit koonnut kaikki omaisuudenvaihdot ja neitsyyden.

    • ei viitsisi ajatella

      Ihanissa hääjuhlissa järjestetään hasunhauskaa ohjelmaa. Kun sulhasta, morsianta ja vieraita on nolattu törkeillä jutuilla, päästään morsiamen ryöstöön. Oikeasti hauskaa on, jos esim. sulhanen tai anopit joutuvat tekemään jotain henkilökohtaisesti suunniteltua. Liian usein kuitenkin laitetaan hattu kiertämään ja hääväki saa maksaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      80
      7042
    2. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      134
      6523
    3. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      381
      6323
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      364
      4122
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      153
      2512
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      6
      2419
    7. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      66
      2206
    8. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      143
      1519
    9. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      14
      1512
    10. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      198
      1240
    Aihe