Piilolinssit ja näön heikkeneminen

H.

Olen käyttänyt piilolinssejä satunnaisesti lähes puolitoista vuotta, toisinaan viitenä päivänä viikossa ja toisinaan kerran parissa viikossa. Viime aikoina näköni on kuitenkin alkanut kärsiä piilolinssien käytöstä (tai siltä se ainakin tuntuu), tuntuu että käytettyäni piilolinssejä päivän näen tämän jälkeen huonommin laseillakin. Piilolinssini ovat siis laseja vahvemmat (piilarit -5, lasit -4.7).

Olen tutkinut linssit ja etsinyt niistä vaurioita, mutten ole mitään näkyviä löytänyt. Päähäni on pälkähtänyt myös sellainen ajatus, että olisiko mahdollista että joidenkin vahvojen ruoka-aineiden kosketus olisi voinut tehdä linsseilleni hallaa? Kokkasin taannoin chilistä ruokaa, jonka jälkeen piilolinssit olivat kosketuksissa käsieni ja silmienikin kanssa.

En ole käynyt sovittamassa piilareita optikolla silloin kun aloin käyttää niitä. Typerä olen tiedän, mutta opiskelijan on vaikea löytää rahaa tuollaisiin menoihin kun linssejä saa ilmankin reseptiä tilattua.

Ajattelin nyt ensi hätään tilata uudet ja katsoa korjaavatko uudet piilarit tämän ongelman. Silmälääkäriin en ole uskaltautunut menemään toistaiseksi.

3

424

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Piilarihai

      Itse olen piilareita käyttänyt nyt noin 25 vuotta. ikinä en ole tilanteeseen törmännyt, että ruoka-aineiden käsittelystä mitään linsseihin sinällään tulisi, kunhan ne on asiallisesti päivän päätteeksi puhdistuslimeen laitettu kuten tavallisesti.

      Sen sijaan ihmettelen sitä, että miten sulla on piilarit vahvemmat kuin lasit - yleensä ne on nimenomaan toisinpäin. Itselläni on kaikki nämä vuodet lasit olleet aina n. -1 verran vahvemmat, ja optikkoni sanonutkin, että lasit on useimmiten aina vahvemmat. Tosin se selittynee sillä, ettet ole niitä sovituksia käynyt optikolla tekemässä ja se on kyllä VIRHE! Sun kaarevuuskin linnseissä plus niiden halkaisija voi olla jo eri kuin mitä olet käyttänyt ja sopiviksi luullut, ja tuskin ovat nuo linssiarvosikaan aivan oikeat...

      Suosittelen kyllä todella vahvasti sinua kiitämään optikolle. Silmät ja niiden hyvinvointi ovat asioita, joista ei kannata tinkiä! Käy edes sen yhden kerran tarkistuttamassa sinulle OIKEA linssikoko, ja sitten voit tilailla netistä.

    • Jeuttioms

      Joo,

      Näissä silmäasioissahan kannattaa oikeasti säästää, vaikka kuinka opiskelija olisikin. Sehän on todellista fiksuutta.

      Eihän silmillä nyt niin väliä ole! Kai nyt uusia silmiä jostain saa, kun kerran uusia hampaitakin saa...

    • H.

      Missään vaiheessa en ole väittänytkään että fiksusti olen toiminut. Mutta jos kaurapuurolinjalla rahaa jää kuukaudessa parikymppiä ylimääräistä se menee aika helposti käytettyä johonkin muuhun.

      Piilarit mulla on vahvemmat siitä syystä, että näkö on lasien oston jälkeen jonkin verran heikentynyt enkä katsonut tarpeelliseksi hommata uusia laseja kun näkö on kuitenkin huonontunut vain jotain 0.25 ja laseilla pärjään lähes joka tilanteessa.

      Optikolle olen menossa heti kun rahatilanne sallii, piilareita en enää käytä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa

      Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m
      Maailman menoa
      233
      5117
    2. Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki

      Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o
      Maailman menoa
      119
      4161
    3. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      58
      3783
    4. Mistä se kertoo

      Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä
      Ikävä
      36
      3609
    5. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      51
      3510
    6. Rakkaalle miehelle

      Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest
      Ikävä
      41
      3235
    7. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      4
      2687
    8. Nyt on sanottava että sattuu kipeästi

      Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu
      Ikävä
      20
      2596
    9. Olipa turha tämä

      Rakkaustarinamme
      Ikävä
      23
      2396
    10. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      59
      2377
    Aihe