Olen katsellut

Mistä johtuu onni?

tänään erästä

poliitikon profiilisilhuettia,

mies näyttää itkevän,

alahuuli on pidemmällä kuin ylähuuli.

Tämä poliitikko oli uransa huipulla ulkoministerinä,
kun tekstiviestikohu pudotti hänet sieltä.
Taaskin on uusi kohu menossa.

Mietin: tuo mies on niin sanotusti "saanut", en uskalla yrittää arvioidakaan sitä naisten määrää!

Mies näyttää erittäin onnettomalta ja tyytymättömältä.
Hän on 'romahtanut', viimeinen kohu on 'vienyt voimat'.
Hän on joutunut sairaalaan.
Entä
mitä tuollainen elämäntapa on niille naisille aiheuttanut?
Erään otan esimerkiksi, sillä ulkoministerinä ollessaan Johanna Tukiainen oli hänen "salainen puutarhansa".

Onko tuo nainen onnellinen ja tyytyväinen?

Voiko päätellä, mitä siitä seuraa, jos seksi irroitetaan elämän kokonaisuudesta ja sitä vielä viinalla voimistetaan?

Ei näytä ainakaan onnea siitä seuraavan. Kummallekaan.

En ala miettimään, miksi jollakin miehellä "suhde ei toimi" niin sanotusti. - Ei koskaan, kenenkään kanssa.

Ihailen vain esim. Reijo Taipaleen suhdetta vaimoonsa, viisi vuosikymmentä yhteiseloa takana, ja onni säteilee pariskunnan silmistä!

Menikö jo isällään samoin?
Olikohan se geeneissä vai kasvatuksessa?
Se onni.

8

57

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kell´ onni on

      Tuo mies on narsisti, pitää itseään jumalten lahjana naisille, mutta on pohjimmiltaan surkea luuseri. Ei hän lyhyenläntänä ulkoisilla avuillaan niinkään naisiin vetoa, mutta valta vetoaa tietyntyyppiusiin feminiineihin. Hänen kohdalleen on osunut kunnon naisiakin, mutta mikään ei riitä tuon kaltaiselle, aina pitää testata viehätysvoimaansa ja joutua siten vaikeuksiin. Koskaan tuo ei opi, ei myönnä vikojaan, sama kuin alkoholisteilla. Oma miehisyys on heikoilla, kun pitää naisia käyttää hyväksi sen todistelussa. Mutta naisetpa osaavat nuo temput myös, heissä on myös samanlaisia narsisteja, jotka etsivät aina vikaa muista. Aseina käytetään naisellisia suloja, mielellään silikonilla ja botoksilla korostettuina, kiimaa esiintuomalla kaikin tavoin.

      Tuskin tuo ihan geeneissä on, mutta onhan opittua elämänmallia. Voi olla että isän malli on puuttunut, isä kuollut tai eronnut.

      Seksi ilman rakkautta on kuin likaista pornolehteä selaisi. Seksiä korostetaan kuin urheilusuoritusta, varvien ja kaatojen määrää kehuskellaan. Naiset ovat hyvin tasa-arvoisia tässäkin kyseenalaisessa kunniassa, perhe jätetään ja lähdetään kuvitellun onnen perään. Voisi sen sijaan miettiä, miten voisi puolisonsa kanssa parantaa suhdetta, kahden kauppahan se on.

      Tuolla miehellä ja tuolla naisella (ja heidän kaltaisillaan) ei todellakaan toimi kenenkään kanssa, ei koskaan. Mutta koskaan ei heidän tule katsotuksi tarpeeksi kauan ja tarkkaan peiliin. He pelkäävät vastaan katsovaa tyhjyyttä, syyttely ja marttyyrin elkeet on helpompi tapa kestää oma paskamaisuus.

      P.s. Erittäin hyvä aloitus ja taitajan tekstiä. Kiitos aloittajalle, ken lienetkään - olisi nikki kannattanut laittaa. Jos uusi olet, tule vastakin, tällaista kaivataan palstalle !

      • Kiitos lämpimistä sa

        noistasi! Ilahdutit kanssavaeltajaasi.

        Täälläkin nämä luonnetyypit tulevat esiin,
        meissä on niin monenlaisia, omalla tavallamme hyviä ja viallisia, jokaisessa on hyvää ja vähemmän hyvää,
        niin minussa kuin muissakin. :)

        :)


    • susm.

      Olitkin oikein "syventynyt" aiheeseen. Omituisia määritelmiä ja "totuuksia" tuntemattomasta ihmisestä (-istä). Tuli pakostakin mieleen, onko omakohtaisia kokemuksia, oletko pettynyt "rakkauteen." Tuo narsisti-sanakin näyttää olevan nykyisin muotisana, eikä sen käyttäjillä ole höykäsen pöläystä sanan oikeasta merkityksestä.
      Lainaan tekstiä: seksi ilman rakkautta on kuin likaista pornolehteä selaisi. Oletkohan tässäkin oikeassa....eppäilenpä. Kyllä se on todettu hyvinkin tarpeelliseksi vuosisatojen ajan. Ihan luonnollinen asia sekin...monessa avioliitossa ei rakkaudesta tietoakaan, mutta silti vaan naidaan.
      Ko. henkilö tuli kuvauksista päättelemällä hyvin selväksi. Minusta hän on ihan charmikas mies, enkä ihmettele yhtään, että naisia löytyy.

      • juu ja

        alottaja kehtaa puhua viinasta, että se on paha seksin yhteydessä, miten sinä s. et nyt sitä puolustanut kun kaikkea ymmärrät paremmin kuin muut ? Tehdäänkin vastaktysymys, onko sinulla itselläsi pettymyksiä "rakkaudessa" ?
        Selitäppäs nyt se narsisti, jos vaikka on omakohtaista kokemusta !!!


      • kyllä tuo

        Seiska lehti on noita totuuksia laukonut vuositolkulla, ei siinä sen kummempia omia kokemuksia tarvii olla.
        Mutta saahan sitä riitaa aikaan näinkin.


    • susm.

      Arvon leidit. älkää nyt minusta alkako puhua, vaikka olenhan mielenkiintoinen henkilö ja näköjään mielipiteilleni annetaan arvoa. Jatkakaa kaikin mokomin aloittamastanne aiheesta. Vetäydyn vaatimattomana persoonana syrjään.....areena on teidän....s´il vous plait!

    • HIukan sama kuin

      noilla kuninkaallisilla tai ruhtinaallisilla:

      vaikka on saanut normaalia enemmän, on onneton kuitenkin.

    • mieleen tuli,

      oisiko I.K. ollut hyväksikäytetty pikkupoikana kun on niin onneton?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      281
      17958
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      24
      5730
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      133
      2662
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      17
      2197
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      337
      1805
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      1063
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      976
    8. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      33
      961
    9. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      45
      958
    Aihe