Tupakointi parvekkeilla ja julkisilla paikoilla pitää kieltää. Nykyään tupakointi on kielletty monessa paikassa, mutta paljon on vielä parannettavaa. Toisen ihmisen hengitysilman pilaaminen on vakava asia koska passiivisen tupakoinnin seurauksena voi tulla monia sairauksia.
On väärin että ihmiset jotka haluavat elää terveinä, sairastuvat sen takia että tupakoitsijat pilaavat heidän hengitysilmansa. Jos tupakoimaton saa esim. syövän ja kuolee tupakoitsijan levittämän myrkyn takia, pitää asiaa käsitellä vähintään kuolemantuottamuksena.
Jokainen ihminen saa tehdä itselleen mitä tahansa, mutta jos tykkää itsensä saastuttamisesta, pitää se tehdä niin ettei muille ihmisille aiheutu vaaraa.
Monen tupakoitsijan kaksinaismoraali näkyy siinä että poltettaessa tupakkaa esim. kerrostalossa parvekkeella, röhnötetään parvekkeen kaiteen yli ettei tupakansavu leviä omaan asuntoon ja pidetään tupakkaa niin että savu leviää yläpuolella olevan asukkaan huoneistoon.
Tupakointi pitäisi kieltää kaikilla julkisilla paikoilla koska myös bussipysäkeillä odottelevat ihmiset altistuvat päivittäin huomattaville määrille tupakansavua.
Julkinen tupakointi kiellettävä!!!
31
437
Vastaukset
- 135
Siitä vaan yhteys sitten kansanedustajiin, että tekevät asiasta lakialoitteen...
- näin on
tupakkamies on aina tupakkamies nams
- en polta en tuomitse
Minusta tuo kaksinaismoralismi on erittäin hauskaa :D
http://www.youtube.com/watch?v=EHxXdSviiO0 - turhaa narinaa
kuinkahan tämä asia tulisi hoitaa?
pitäisikö se rööki vetää sisällä asunnossa, josta savu tuuletuskanavan kautta leviää kaikkiin linjassa oleviin asuntoihin SISÄLLE?
ulkoilmassa savu hälvenee kuitenkin suht nopeasti...
henkilökohtaisesti häiritsee paljon enemmän alhaalta nouseva likaisuuden haju. siis suoraan sanottuna puhdas paska.
sitä satunnaista tupakansavua haistelisi oikein mielellään jos näistä pitää valita - myynti kiellettävä
Tupakan myynti, käyttö ja maahantuonti on kiellettävä. Sillä saadaan ongelmaa vähenemään huomattavasti. Tottakai sitä roudattaisiin sitten jonkun verran maahan, niinkuin muitakin huumeita, mutta käyttö -ja varsinkaan käytön aloittaminen ei olisi lähelläkään sitä mitä se on nyt. Ja koska uusia käyttäjiä ei tulisi enää siinä mittakaavassa, kuin nyt, niin tupakkavastaisuuskin lisääntyisi pikkuhiljaa.
Kuka haluaa kärsiä tupakan aiheuttamista haitoista, tai maksaa sen muille aiheuttamista haitoista. Tupakasta ei ole mitään hyötyä. Lisäksi, touhulla olisi työllistävä vaikutus, kun trokareita pitäisi kaitsea (rahat tähän saataisiin tällä hetkellä tupakoitsijoiden takia terveydenhuoltoon tarvittavista varoista)
Mutta eihän tässä maassa osata järkeviä päätöksiä tehdä... Täytyy varmaan tyytyä toivomaan, että jokainen parveketupakoitsija saisi syövän ja kuolisi kivuliaasti pois... Tai äänestää vaaleissa vain niitä, jotka eivät tupakoi, ja jotka kannattavat tiukkaa linjaa tupakoinnin suhteen...- suvaitsevuus on hyve
Tuota kyllä vaan on tupakoinnista hyötyäkin. Itse en polta, mutta käyn säännöllisesti työpaikan tupakkapaikalla juomassa kupin kahvia ja jutustelemassa.
Siellä on kehitelty monta luovaa ideaa tai saatu ratkaisun siemen aikaiseksi aiemmin mahdottomalta tuntuneeseen ongelmaan.
Tämä siksi, kun tupakkapaikalla on aina moniammatillisesti porukkaa eikä pelkästään meitä insinöörejä.
Luulen vielä, että siitä on joillekin ihmisille hyötyä myös mielenterveydellisesti ja ainakin sosiaalisesti. Tiedättehän nuo työpaikkojen yksinäiset puurtajat jotka eivät koskaan puhu sanaakaan kellekään. Noh, tupakkapaikalla puhuvat :D
Mutta jos puhutaan vain fyysisestä terveydentilasta, niin sitten siitä on vaan haittaa.
Sama tosin taitaa koskea mm. alkoholia, sianlihaa ja vaikkapa voita.
Pitäisikö niidenkin myynti, käyttö ja maahantuonti kieltää jotta saamme kerralla vähennettyä huomattavasti alkoholiongelmia ja lihavuutta sekä siitä johtuvia sairauksia ?
Mieluummin jättäisin sen natsikortin pelaamatta... - Uhmakkuushäiriö
suvaitsevuus on hyve kirjoitti:
Tuota kyllä vaan on tupakoinnista hyötyäkin. Itse en polta, mutta käyn säännöllisesti työpaikan tupakkapaikalla juomassa kupin kahvia ja jutustelemassa.
Siellä on kehitelty monta luovaa ideaa tai saatu ratkaisun siemen aikaiseksi aiemmin mahdottomalta tuntuneeseen ongelmaan.
Tämä siksi, kun tupakkapaikalla on aina moniammatillisesti porukkaa eikä pelkästään meitä insinöörejä.
Luulen vielä, että siitä on joillekin ihmisille hyötyä myös mielenterveydellisesti ja ainakin sosiaalisesti. Tiedättehän nuo työpaikkojen yksinäiset puurtajat jotka eivät koskaan puhu sanaakaan kellekään. Noh, tupakkapaikalla puhuvat :D
Mutta jos puhutaan vain fyysisestä terveydentilasta, niin sitten siitä on vaan haittaa.
Sama tosin taitaa koskea mm. alkoholia, sianlihaa ja vaikkapa voita.
Pitäisikö niidenkin myynti, käyttö ja maahantuonti kieltää jotta saamme kerralla vähennettyä huomattavasti alkoholiongelmia ja lihavuutta sekä siitä johtuvia sairauksia ?
Mieluummin jättäisin sen natsikortin pelaamatta...Haha, vai vielä natsikortin.. Parveketupakointi on vihoviimistä kiusantekoa ja jos huomautat siitä, niin sitä enemmän vaan käryttävät. No, se hyvä puoli tupakoinnin lisäämisestä on, että kuolevat nopeammin. Taidanpa mennä paiskaamaan partsin oven kuuluvasti kiinni. Sen seurauksena naapuri uhmakkaasti vetää sätkää entistä enemmän.. - -> R.I.P. Onneksi sillä ei ole lapsia.
- 5+1
Uhmakkuushäiriö kirjoitti:
Haha, vai vielä natsikortin.. Parveketupakointi on vihoviimistä kiusantekoa ja jos huomautat siitä, niin sitä enemmän vaan käryttävät. No, se hyvä puoli tupakoinnin lisäämisestä on, että kuolevat nopeammin. Taidanpa mennä paiskaamaan partsin oven kuuluvasti kiinni. Sen seurauksena naapuri uhmakkaasti vetää sätkää entistä enemmän.. - -> R.I.P. Onneksi sillä ei ole lapsia.
omapahan on oves, jonka ikkunan hajotat :)
minä laitan poppia kovemmalle niin ei paiskonta kuulu, 06-22 saa soittaa kovaa. laillisesti - sulla tervaa aivoiss
5+1 kirjoitti:
omapahan on oves, jonka ikkunan hajotat :)
minä laitan poppia kovemmalle niin ei paiskonta kuulu, 06-22 saa soittaa kovaa. laillisestiEi tarvi ikkunoita rikkoa, kunhan läimäsee oven tai ikkunan vähänkin kuuluvammin kiinni, niin idioottitupakoitsija vetää herneen nenäänsä ja alkaa polttaa kiusallaankin vielä enemmän. Niin tyhmiä ne on. Myrkyttävät itseään naapurin "kiusaksi". Ei voi ku ihmetellä...
- näköalaa pliis
etkait sää oikeasti ole noin törkeä ihminen että tupakoitsijoiden kuolemaa toivot?
Mitä haittaa se aiheuttaa hajun lisäksi muille?
Missäs sinun yleissivistys on..
Varmaan tykkäät sellaisista tummista jotka haureutta täällä harjoittaa mutta omaa naapuriasi et suvaitse?
Mites on nuo teollisuuden savut ja ilmanlaatu nuin niinku yleensä?
Siinä ei varmaan pari pössykkää tee yhtään mitään. Ookko käyny kiinassa tai intiassa?
Meidänhän täytyy nykyään maksaa heidänkin saasteet täällä puhtaassa suomen maassa että maailma pelastuu.
Voit kehittää itseäsi tutustumalla maapalloon, niin pari pössytteijää ei tunnu sen jälkeen enään missään. - tuurieoweiru
sulla tervaa aivoiss kirjoitti:
Ei tarvi ikkunoita rikkoa, kunhan läimäsee oven tai ikkunan vähänkin kuuluvammin kiinni, niin idioottitupakoitsija vetää herneen nenäänsä ja alkaa polttaa kiusallaankin vielä enemmän. Niin tyhmiä ne on. Myrkyttävät itseään naapurin "kiusaksi". Ei voi ku ihmetellä...
Itse asiassa tuosta ei vedetä hernettä nenään vaan naureskellaan huvittuneesti kuinka joku ääliö siellä paiskoo ovia, muttei uskalla tulla keskustelemaan asiasta. Jos joku tulisi kertomaan, että sauhutteluni häiritsee niin tekisin asialle jotain. Jostain syystä kukaan ei koskaan tule, joten se ei sitten niitä häiritse.
- herranpieksut sentää
Sinunkaltaiset vihaajat pitäis laittaa hoitoon, minusta vihaaminen on kiellettyä. Aiheutat pahaa mieltä, suorastaan pelkoa kanssa ihmisissä!
- Tupakointivaarantaa
En ole aloittaja, mutta välillä kyllä oikein mielelläni aiheuttaisin pelkoa kanssaihmisissä, etenkin tupakoivassa naapurissani.
Näin kuumilla ilmoilla on ikkunoita pidettävä auki, etenkin iltaisin, että viilentynyt ilma raikastaa kuuman asunnon. Mutta kuinkas käykään, tupakankäryä sitä kotinsa täydeltä saakin eikä raitista ilmaa. Savu ja katku kulkeutuu suoraan asuntoon sisälle, aivan kuin minun olohuoneessani olisi tupakoitu. Onneksi talossa sellainen sääntö, että uusissa vuokrasopimuksissa on tupakointikielto, niin yleisissä tiloissa, asunnoissa kuin parvekkeillakin, Jess! Nyt vaan pitää odottaa, että syöpä korjaa alakertalaisen ja saan uuden savuttoman naapurin =D - uriowowiur
Tupakointivaarantaa kirjoitti:
En ole aloittaja, mutta välillä kyllä oikein mielelläni aiheuttaisin pelkoa kanssaihmisissä, etenkin tupakoivassa naapurissani.
Näin kuumilla ilmoilla on ikkunoita pidettävä auki, etenkin iltaisin, että viilentynyt ilma raikastaa kuuman asunnon. Mutta kuinkas käykään, tupakankäryä sitä kotinsa täydeltä saakin eikä raitista ilmaa. Savu ja katku kulkeutuu suoraan asuntoon sisälle, aivan kuin minun olohuoneessani olisi tupakoitu. Onneksi talossa sellainen sääntö, että uusissa vuokrasopimuksissa on tupakointikielto, niin yleisissä tiloissa, asunnoissa kuin parvekkeillakin, Jess! Nyt vaan pitää odottaa, että syöpä korjaa alakertalaisen ja saan uuden savuttoman naapurin =DKäy mieluummin sanomassa, että tupakansavu häiritsee, näin normaaliälyiset asian hoitaa
- Krooninen ällötys
Minäkään en haluaisi alakerran asukkien tupakansavua kotiini. Verhoni haisevat aivan tupakalle ja kämpässä on tosi kuumaa ja tunkkaista. Kaiken lisäksi nämä älyjättiläiset "raikastavat" oman kotinsa (koska polttavat myös sisällä, ei vain parvekkeella) ällöttävillä wc-raikasteilla tai vastaavilla. Vuorokauden ympäri leijuva feikkisitruuna-valevuoristo-tekokukkainen löyhkä on todella kauhea.
- Kyllästynyt haisuun
Avasin ikkunan aamulla tuulettaakseni kämpän, mutta sisään tulvehti kitkerää tupakan savua. Hyi hemmetti!
Taidanpa käydä töistä tullessani ostamassa muutaman dödöpurkin jotain kunnon menneniä ja käyn sitä partsilla suihkuttamassa puolisen purkkia kerrallaan tunnin välein. Onhan minulla siihen oikeus, vaikka naapurille ehkä koituukin pientä hajuhaittaa, niin minkäs sille sitten voi. Pitää suvaita minun oikeuksiani.- pampampamela'
Kyllä on suvaittukin keino-orvokkien ja muitten rentukoiden kemiallisesti jäljiteltyä lemua. Eikä silti ole ovia paiskittu eikä nettiin kirjoitettu. Paitsi että nyt on nettiin kirjoitettu. Käynpäs heittämässä oven vielä kiinni. PAM!
- Whut...?
pampampamela' kirjoitti:
Kyllä on suvaittukin keino-orvokkien ja muitten rentukoiden kemiallisesti jäljiteltyä lemua. Eikä silti ole ovia paiskittu eikä nettiin kirjoitettu. Paitsi että nyt on nettiin kirjoitettu. Käynpäs heittämässä oven vielä kiinni. PAM!
Hehe, meinaatko että dödötyyppi alkaa suihkuttamaan vielä lisää? Vai mikä logiikka hommassa? Tupakoitsijat ON tyhmiä, miksi ne muuten tupakoisi.
- pampampamela'
Whut...? kirjoitti:
Hehe, meinaatko että dödötyyppi alkaa suihkuttamaan vielä lisää? Vai mikä logiikka hommassa? Tupakoitsijat ON tyhmiä, miksi ne muuten tupakoisi.
Taidat olla tupakoiva kun et tajua tuota logiikkaa.
- hyvähermo
Whut...? kirjoitti:
Hehe, meinaatko että dödötyyppi alkaa suihkuttamaan vielä lisää? Vai mikä logiikka hommassa? Tupakoitsijat ON tyhmiä, miksi ne muuten tupakoisi.
Sinä oot tyhmä ja luulet että maailma on syntynynyt sua varten. Tupakointi on myös tuhansia vuosia vanha sosiaalinen tapahtuma.
Monet ihmiset joille nykyään haistatelleean tupakoinnista, ovat aloittaneet tapansa jo aikoja sitten, ennen teitä. Silloin joskus se oli vielä hyväksyttävää, joten älkää polkeko ihmisiä suohon sen takia kun te olette niin tärkeitä.
Ymmärrän kyllä että tupakansavu on paha tullessaan ikkunasta sisään mutta tupakansavuun ei kukaan tupakoimaton kuole. Ihmiset ovat nykyään NIIN näköalattomia ettei ole tosikaan!
Käy tyttö vaikka afrikassa tsiikaamassa jutskia, niin ei sen jälkeen paljon tarvi haihatella tyhjyyksiä. Eikä yhet röökit tunnu missään. Päinvastoin saattaa alkaa sullaki mieli vetästä yks rööki!
- Tähän vähän...
Osallistun tähän keskusteluun, vaikka tämä on väärällä palstallakin, totean vain, että alustaja on hieman yksisilmäinen ja puuttuu jostain kumman syystä vain yhteen asiaan.
Tupakoinnin lisäksi ympäristömelu tappaa yhtä tehokkaasti satoja suomalaisia vuodessa*, samoin niin tapahtuu kun kerrostalojen huono ilmastointi on asia jota ei korjata, myös liika lämpö tappaa ympäri maailmaa ihmisiä, näin myös Suomessa.**
Asian korjaaminen on vain rahasta kiinni, mutta se onkin jo sitten heti eri asia, ei näy isännöitsijää, joka olisi näistä muista tappavista asioista huolissaan, eikä paljoa nettikirjoittajiakaan, ollaan vain "minäminäminä" asialla...
*Melu vie hengen ja hermot
http://www.tiede.fi/artikkeli/1202/melu_vie_hengen_ja_hermot
**Vaiettu ilmiö: Helle tappaa suomalaisia
http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/64856-vaiettu-ilmio-helle-tappaa-suomalaisia- Arvailen
Avainsana on RAHA. Jos se maksaa, niin ei se sitten ole niin tärkeää...
- Köhköh!
No kuka mistäkin suuttuu,mutta odotappas kun ne naapuris saa ellokselta pikavipin ja laittaa kylpytynnyrin pihalle käryämään, tulee äkkiä malboron tuoksua ikävä!
- SavullineN parveke.
Höpöhöpö. Alan nähdä joka kerran punaista, kun joku alkaa valittamaan tupakoivista ihmisistä. Ja käyttäen vielä tekosyynä terveydellisiä haittoja. HAH.
Kyllä se vaan niin on, että nyt kun savutella ei enää sisätiloissa saa, on haitat tupakoimattomalle aikalailla olemattomat.
Haju ei ketään tapa. Tai jos tappaisi, olisin minäkin kuollut monesti mm. naapurin oksettavien ruokakokeilujen hajuihin, liialliseen hajuvesi-löyhkään, hien hajuun ruuhkabussissa yms. Lista on loputon.
Eihän tupakan haju ole mikään miellyttävä, varsinkaan jos ei itse polta. Minä poltan, mutten aina minäkään fiilistele, kun joku naapureista käryttää savunhajut HETKEKSI myös minun asuntooni.
Minulla ei ole autoa, kuljen suurimmaks osaksi polkupyörällä, joten jos joskus sairastun pakokaasujen edesauttamaan kuolemantautiin, voinko syyttää autoilijoita kuolemantuottamuksesta? :D
Se, että tupakan HAJU kulkeutuu naapurin asuntoon, ei ole sama, kuin HENGITTÄISIT PASSIIVISESTI SAVUA:.
Ja naurettavinta on se, että tuollaiset kyylät tulevat itkemään ko. asiaa jonnekin nettiin, kun voisivat edes käydä ehdottamassa naapurille, josko hän aina joskus voisi mennä savuttelemaan vaikkapa alapihalle?
- Mutta kokonaan ei tätä meidän tupakoitsijoiden parveke-pahetta voi kieltää, siinä kajottaisiin jo yksityisyyteen. Mikäli taloyhtiöt moisen kiellon saisi läpi, olisi sillä mielestäni velvollisuus hankkia joka parvekkeelle Savusieppari.
Terveysintoilijoiden pitäisi osata olla kiitollisia ja iloisia jo siitä, että saivat sisätilat savuttomiksi. Yrittää nyt vielä ulkoilmankin käyttöä rajoittaa. Voi jösses sentään. Tukehtukaa ituihinne!- ja taas...
Eipä paljoo järki päätä paina, kun puolustelee tupakointia. Vedä vaan keuhkos pilalle ihan rauhassa, mut älä kärytä muiden koteihin. Savu ja haju kulkeutuu naapuriin, vaikka sinä tervakeuhko et ole kykenevä sitä ymmärtämään.
Miksi luulet ihmisten kirjoittelevan nettiin? Ehkä siksi, että puhe ei tupakoitsijaan tehoa. Olisihan ne tolvanat muuten lopettaneet röökaamisen jo aika päiviä sitten.
Törkeintä on perheellisen tupakointi. Savu ja katku tulee heidänkin asuntoonsa sisälle vaikka ei se tervanenä sitä itse tupakan polttonsa jälkeen haista. Puhumattakaan esimerkin antamisesta lapsilleen.
Tupakointia puolustelee siitä riippuvainen ihminen, jolle ei tervettä järkeä saa päähän enää millään. Ja jos on vielä perinnöllisesti tyhmä, kuten savullineNparveke, niin toivoa järjenpilkahduksesta ei juuri ole. Rivien välistä voi lukea kuinka hän pitää itseään erinomaisen fiksuna ja arvostelukykyisenä ihmisenä, eikä kuitenkaan tätä asiaa tajua sitten millään. Ihan sama narkkareilla ja alkoholisteilla, tosiasioita ei hyväksytä ennen kuin on oma henki vaarassa, jos sittenkään. Säälittäviä riippuvuusongelmaisia, jotka väkisin yrittävät selittää asiaa parhain päin. Ymmärrän, että itse uskot omiin selityksiisi, mutta älä odota sitä meiltä fiksummilta. - viis naapureista
ja taas... kirjoitti:
Eipä paljoo järki päätä paina, kun puolustelee tupakointia. Vedä vaan keuhkos pilalle ihan rauhassa, mut älä kärytä muiden koteihin. Savu ja haju kulkeutuu naapuriin, vaikka sinä tervakeuhko et ole kykenevä sitä ymmärtämään.
Miksi luulet ihmisten kirjoittelevan nettiin? Ehkä siksi, että puhe ei tupakoitsijaan tehoa. Olisihan ne tolvanat muuten lopettaneet röökaamisen jo aika päiviä sitten.
Törkeintä on perheellisen tupakointi. Savu ja katku tulee heidänkin asuntoonsa sisälle vaikka ei se tervanenä sitä itse tupakan polttonsa jälkeen haista. Puhumattakaan esimerkin antamisesta lapsilleen.
Tupakointia puolustelee siitä riippuvainen ihminen, jolle ei tervettä järkeä saa päähän enää millään. Ja jos on vielä perinnöllisesti tyhmä, kuten savullineNparveke, niin toivoa järjenpilkahduksesta ei juuri ole. Rivien välistä voi lukea kuinka hän pitää itseään erinomaisen fiksuna ja arvostelukykyisenä ihmisenä, eikä kuitenkaan tätä asiaa tajua sitten millään. Ihan sama narkkareilla ja alkoholisteilla, tosiasioita ei hyväksytä ennen kuin on oma henki vaarassa, jos sittenkään. Säälittäviä riippuvuusongelmaisia, jotka väkisin yrittävät selittää asiaa parhain päin. Ymmärrän, että itse uskot omiin selityksiisi, mutta älä odota sitä meiltä fiksummilta.En tupakoi,mutta jos tupakoisin, niin arvaapa kiinnostaisiko naapurit tai se että meneekö hajua niille pätkääkään.
Ei todellakaan kiinnostaisi.
Jos valinta on siinä haiseeko oma asunto tupakille (jälleenmyyntiarvo laskee) vai tupakoinko parvekkeella mikä hatuttaa naapureita, niin eihän siinä tarvitse paljon miettiä. - Haista tiedät mikä
Miksi parvekeröökaajat ei itse voi hankkia savusiepparia, mikä ikinä se onkaan? Eikö siinäkin kajota yksityisyyteen, että kotini haisee savulle, vaikka haluaisin vain raitista ilmaa ja viilennystä?
- Ei vaan kiinnosta
Haista tiedät mikä kirjoitti:
Miksi parvekeröökaajat ei itse voi hankkia savusiepparia, mikä ikinä se onkaan? Eikö siinäkin kajota yksityisyyteen, että kotini haisee savulle, vaikka haluaisin vain raitista ilmaa ja viilennystä?
Miksi ihmeessä naapuria kiinnostaisi sinun kotisi ?
Ihmiset täällä luulee että eletään jossain yhteishyväsosialismikommuunissa.
Kun mulla on 200 tonnia / 25 vuotta velkaa kiinni kämpässä mä toden totta teen siellä mitä huvittaa naapureista (jotka muutenkin on mun asteikolla valitettavasti siedettävä asia kun ei ollut puolta milliä laittaa omakotitaloon) riippumatta. - reilukerhosta,päivää
Ei vaan kiinnosta kirjoitti:
Miksi ihmeessä naapuria kiinnostaisi sinun kotisi ?
Ihmiset täällä luulee että eletään jossain yhteishyväsosialismikommuunissa.
Kun mulla on 200 tonnia / 25 vuotta velkaa kiinni kämpässä mä toden totta teen siellä mitä huvittaa naapureista (jotka muutenkin on mun asteikolla valitettavasti siedettävä asia kun ei ollut puolta milliä laittaa omakotitaloon) riippumatta.Jos sun naapureina asuu vaikka viisi muuta, jotka ovat laittaneet saman summan omaan asuntoonsa ja eivät polta, niin luuletko että heitä kiinnostaa sinun "oikeutesi", kun he mieluiten pitävät omat asuntonsa raikkaina. Luultavasti joudut talokokouksen päätöksellä vetämään sätkäsi pihan perukoilla.. Onnee vaan.
- Ei kans kiinnosta
reilukerhosta,päivää kirjoitti:
Jos sun naapureina asuu vaikka viisi muuta, jotka ovat laittaneet saman summan omaan asuntoonsa ja eivät polta, niin luuletko että heitä kiinnostaa sinun "oikeutesi", kun he mieluiten pitävät omat asuntonsa raikkaina. Luultavasti joudut talokokouksen päätöksellä vetämään sätkäsi pihan perukoilla.. Onnee vaan.
Osakkeenomistajaa ei pystytä estämään asunnossaan ja siihen kuuluvalla parvekkeella tupakoimasta, ellei yhtiö ole ollut savuton jo ennen osakkeen ostoa.
Tästä on Korkeimman Oikeuden päätös ihan vuodelta 2010 !
Sori vaan. Minä jatkan piiputtelua ihan naapureista välittämättä.
- asioita tutkiva
Kuuleppa!
Kyllähän se on niin että viisas ihminen joka ei siedä tupakan savua ja hajua niin etsii asuntonsa sillä kriteerillä ettei tarvitse sitä sietää.
Ilma on täynnä muutakin ihmiselle haitallisia savuja ja hajuja.
Itse olen allerginen sellaiselle aineelle jota ympäristössni on lähes kaikkialla enkä saa sitä millään tavoin muutettua elämästäni pois. Valitsisin heti sellaisen asuinympäristön jossa en altistu kyseisille kemikaalleille mutta valitettavasti sellaista ei ole.......
Tupakan aiheuttamia hajuja ja savua voi torjua jos sitä toedella haluaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti27717688Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist245676- 1232642
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar172162Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361795Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?1111047- 59973
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto32941Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?45941