olen 17v poika ja olen kyllästynyt yksin olemiseen. kun katselen muita ihmisiä joilla on joku johon tukeutua niin tunnen itseni niin yksinäiseksi ja ettei minusta ole kukaan kiinnostunut. huonojen kokemuksien jälkeen olen vetäytynyt melko paljolti omiin oloihini en juurikaan käy missää tai ole kavereitteni kanssa mutta olen tottunut siihen ja viihdyn kyllä yksiksenikin mutta mieluummin olisin jonkun mukavan tytön kanssa jossain kahdestaan johon voi luottaa ja halia jne. jos joku yksinäinen tyttö sattuu lukemaan tämän ja ikä on 16-18v ja on mese ni laittakaa osote.
kyllästynyt yksin olemiseen
jerezz94
10211
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Aina te luovutatte, kun eteen tulee näitä "huonoja kokemuksia". Miksi?
Eikö se tarkoitus ole oppia vanhoista virheistä ja jatkaa eteenpäin?
Ja mitä tuohon sinun "ottakaa yhteyttä pliiiiis" -yritykseen tulee, niin olisit suosiolla voinut jättää sen pois.
Luuletko, että kukaan tyttö lukiessaan ajattelee "Toi kierii kivasti itsesäälissä. mä haluun seurustella sen kans, ku se on niin säälittävä :3"
No ei siis kukaan!
Jos haluat, että joku oikeasti kiinnostuu sinusta, niin kirjoitat sellaisen kuvauksen itsestäsi, joka kertoo sinusta muutakin kuin sen, että olet yksinäinen ja epätoivoinen.
Eikös tää oo keskustelupalsta Tomegle? Toki saat mielipiteesi esittää, mutta jos kokeilisit joskus sanoo jotain positiivista. Onko aivan mahdotonta?
Huonoja kokemuksia tulee varmaan kaikilla vastaan. Itsellänikin ollut niitä poikaystävä asioissa. Joku varmasti on kiinnostunut, mutta harvaa löytää sen oikean vasta tässä iässä. Jos nyt sitä oikeaa etsit :P Itse masennuin vähäksi aikaa kun poikaystävä jätti tekstiviestillä, mutta nopeesti alko ärsyttää sellaisen ihmisen miettiminen. Väkisin sinun ei kannata sitä tyttöystävää hakea. Se tulee vastaan kun on tullakseen vaikka yksinäisyys ärsyttääkin, mutta yleensä se kumppani tulee vastaan sillon kun sitä vähiten odottaa.
Ei kannata jäädä vanhoja murehtimaan. Ei kannata jäädä kiinni menneeseen suhteeseen, koska se voi pilata uuden suhteen. Nääkin jutut on varmaan kuultu jo monta kertaa ja kuulostaa varmaan joistakin ärsyttävältä plaaplaaplaa selittelyltä, mutta yllättävän hyvin ne pitää paikkansa. :D
tsemppiä sulle! mäkin olin tossa samassa tilanteessa, mutta onneksi löyty tyttöystävä
Itse olen täsmälleen samassa tilanteessa, ikää ja sukupuolta myöten, oikeita kavereita ei ole, harva ihminen voi sanoa edes tuntevansa minut. En kuitenkaan tunne itseäni kovinkaan epätoivoiseksi, tiedän ettei elämää voi olla loputtomiin ainakaan kovin perseestä, kyllä se pilkahdun risukasaan joskus tulee. Onhan se kuitenkin niinkin että tytöt ovat vielä 17-vuotiainakin aika helkkarin lapsellisia, verrattuna johonkiin 20 vuotiaisiin. Ulkonäkö ja sosiaalinen status meinaa paljon vielä teininä, kuten Kummelissa joskus muinoin sanottiin; "Ei tästä maailmasta naiset lopu."
Se on kyllä ihan totta, että tyttöystävä nostaisi sitä itsetuntoa ja itseluottamusta aika paljon, mutta siinä on sellanen sudenkuoppa että jos se on vääränlainen, luonne ei ole mikään kovin herttainen ni ei se kauaa jaksa kuunella sun surkuttelua. Luota siihen että ne asiat menee kohdalleen. Itsestään ne ei mene, mutta luota siihen, että kyllä sinä jossakin tilanteessa teet sen oikean siirron oikeaan ruutuun.
Etene päivä kerrallaan.
Ei tässä maailmassa elämisestä tule mitään, jos lannistuu jokaisesta vastoinkäymisestä. Pitää oppia olemaan kova ja periksiantamaton. Kyllä sitä kaikesta ikävästä selviää ihan hyvin. Mikään ei ole niin turhaa kuin itsesääli.
Tuo sisu ja verenmaku suussa- asenne saattoi toimia joskus 1800-luvulla, jolloin sitä mielenlujuutta ja periksiantamattomuutta tarvitsi. Nykymaailmassa kaikki ovet suljetaan niiltä, jotka ei ole tarpeeksi lipeviä tai hyvännäköisiä tms.
Luolamies asenteella yhteiskunta vaan eristää sut ulkopuolelle...
Totta, tämä 2000-luvun itketään ja valitetaan joka vitun asiasta on huomattavasti parempi ja käytännöllisempi asenne.
Kohtahan se loppuu kun öljy riittää vain about 30-vuodeksi. Katsoin ne JIM dokumentit maailmasta yhteiskunnan romahduksen jälkeen ja tulin tällaiseen stooalaiseen lopputulokseen, että itse vaan katson vierestä, kun teollisuusmaat tuhoaa itsensä ja sitten jäävät sormi suussa ihmettelemään, että mitäs nyt?
Ota kovan kokemuksen isku vastaan, jatka kulkua ja vedä vatsa sisään kun uusi isku tulossa tai muuten foreveralone.
[email protected]