Sataa kaatamalla ja aurinko paistaa ! AH !!
Kohta varmaankin seuraava elämys luvassa:
sateenkaari
Tätä muistelen talven pimeinä kylminä päivinä :)
Voi miten kaunista !
12
78
Vastaukset
- sedna2003
Kesäinen rankkasade on mun lempparikeli. Silloin mun on muka ihan pakko lähteä hakemaan jotain pois sateesta. Nytkin on yks vaatekerta kuivumassa sadehommailujen jäljiltä. Kun sade tulee auringon kirkkaudessa, niin vaikutelma on erityisen nautinnollinen.
Vähän kala-asiaa, kun sulla on niistä kokemusta lemmikkeinä. Kauan sitten yhtenä kesänä seisoskelin erään asumattoman saaren rantavedessä. Minua lähestyi vähän yli 10 senttinen ahven. Se tuli ihan minun sääreni viereen. Liikuin, mutta kala ei paennut, vaan seurasi mukana. Se kävi tutkimassa ja näykkimässä minun lakatut varpaankyntenikin, ja huomasi, ettei siellä ollut mitään syötävää. Silitinkin kalaa varovasti, eikä se pelännyt. Meni välillä rannalle. Joka kerta, kun menin takaisin rantaveteen, kala tuli jostain syvemmältä minun jalkojeni viereen. Silitin sitä monta kertaa.
Kumma tapaus. Vesi oli silloin nippa nappa 15 astetta, ehkä vähemmänkin. Oliskohan se kala tullut viereeni lämmittelemään vai ovatko ahvenet vaan uteliaita. Koskaan muulloin en ole törmännyt vastaavan tilanteeseen. Olen kuullut, että jotkut ihmiset ruokkivat kaloja kämmeneltä laiturinsa luona. Oliskohan ahvenkaverini ollut kädestä syötetty 'kesy' kala?- isopienikissa
Eipä ole vastaavaa kalakohtaamista osalleni siunaantunut. Hieno kokemus on varmaankin ollut. Rantavesien pikkukalojen tervehdykset sen sijaan ovat tuttuja.
Sateenkaari oli muuten UPEA !
- Putkivalo
Sulla on parempi päivä kuin mulla.
Olin takapihaa raivaamassa, kun kädessäni tuntui pistos. Hyttynen, ryökäle. Pyyhin sen pois sillä, mikä sattui olemaan kädessä. Nokkonen, ryökäle.
Jotain mitä muistella kun on -10 astetta pakkasta, maailma on kauniin, kimmeltävän valkoinen, eikä kukaan pistele ketään :)))- isopienikissa
Hih !
Lohduttaako yhtään: parit puremat on tänään täälläkin saatu ja nokkoseenkin törmätty. Paarmat on pahimpia, purevat palan pois ryökäleet.
No, kuuluvat kesään, hyvä näin :) - Putkivalo
isopienikissa kirjoitti:
Hih !
Lohduttaako yhtään: parit puremat on tänään täälläkin saatu ja nokkoseenkin törmätty. Paarmat on pahimpia, purevat palan pois ryökäleet.
No, kuuluvat kesään, hyvä näin :)Tuo lohduttaa vain jos itketään yhdessä :))
Eniten kirvelee se kun satuttaa itse itsensä ;)
Kyllä mäkin kesästä tykkään. Ja mitä kesä ei pysty meille antamaan, talvi tuo tullessaan.
- kawe
Aloittajalle terveisiä, sinun olisi pitänyt tavoitella sateenkaaren pää ja katsoa mikä se aarre on.
Kuunnelkaa jos tuo aukeaa, ...........
http://www.youtube.com/watch?v=V1bFr2SWP1I - isopienikissa
KIITOS !
- firefox58
Tää on vähän ihme juttu mutta talon toisella puolella satoi kaatamalla ja toisella piskotteli. Mikä lie ollut luonnonilmiö mutta ihmeteltiin porukassa. Eia tarvinnut miettiä kummalle puolelle meni, asunnosta nimittäin.
- isopienikissa
Tainut olla talosi pilven reunan alla. Tuolla maanteillä ajellessahan näitä tilanteita tulee useinkin. Ei sada ja sitten äkkiä tuleekin vettä kaatamalla.
- tanj a
Silloin kun anoppila vielä oli olemassa, niin kesäisin rankkasateen iskiessä yhden sukulaisen lempihommaa oli vaihtaa uikkarit päällensä ja seistä saunarakennuksen rännin alla (en osaa rakennusteknisesti oikein selittää, miten se ränni katolla kulki) nauttimassa. Se oli hauskaa katseltavaa kun lapset pomppivat villinä ympärillä nakupelleinä ja melkoinen nauru kuului. Ja luulin, että vain kerran, mutta kyllä se kuulema oli kyseisen sukulaisen tapa ollut talossa ihan lapsuudesta lähtien.
Mulle se kesän kauneus on mäntykangas.Ihan jo koiraa ulkoiluttaessa saan pysähdellä sellaisella ja se on kyllä ihme pk-seudun lähiössä, että pieniä plänttejä on tallella.- isopienikissa
Keskuspuistosta löytyy vielä upeita paikkoja. Myös Mustavuorella kannattaa käydä, hieno paikka. Täytyykin tehdä loman loputtua fillarireissu sinne.
Jokohan ovat alkaneen rakentaa sen kylkeen. Kaikki hienot paikan nirhitään pikkuhiljaa. Ymmärrän kyllä tonttipulan mutta kyllä virkistysalueitakin tarvitaan.
Lisärakentamista pitäsi entisitä enemmän tehdä kerroksia lisäämällä, taivashan meillä vain on kattona ;)
- k-kotton
Toissailtana oli upea iltarusko. Sitä aina pysähtyy ihailemaan, miten luonto saa taideteoksen aikaan ihan noin vain, ja sitten pyyhkii sen pois. Ei se kuvassa miltään näytä, kun koko taivas välkehtii
Onhan ne koneet hyviä, mutta kyllä tuolla kesäisellä järvellä, kun kaikki on hiljaista, niin kyllä se parasta on, mitä ihmiselle voi olla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti26517199Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist235536- 1152595
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar162087Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361778Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?1111013- 59961
Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?45909Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto32904