onks kellään rescue koiraa?

a7a7a

Elikkäs rescue, kodittoman koiran omistajat kertokaa kokemuksistanne rescue koiran omistajina. Mistä koira tuli sinulle, koiran valinta prosessi (jos esim löytökoira tarhalta valitsit), ensimmäiset viikot kuukaudet kotona, ongelmat, hyvin menneet asiat, ym saa kertoa mitä vaan haluaa omaan reccue koira tarinaasi liittyen. Ja muutenkin vinkkejä saa antaa.

varmaan helppo arvata että mulla ei ole vielä koiraa. Olen miettinyt josko rescue koiratarhasta voisi minulle oma koira löytyä.

niin se vielä, että en ole missään säälin puuskassa koditontakoiraa ottamassa, jos joku sattuu niin luulemaan ;) ihan rauhalliseti harkiten tässä etenen kohti toivottavasti tulevaa koiranomistajuutta :D

2

84

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • NotAnAngel83

      Meillä on 10 koiraa, 8 rescueta ja 2 kodinvaihtajaa (joista toinen tosin pentutehtaalta Virosta).

      Koirat oon adoptoinut Pelastetaan Koirat ry:n, Viipurin Koirat ry:n ja Kodittomat Espanjan Koirat ry:n kautta ja ollut todella tyytyväinen yhdistyksiin ja heiltä saamiini neuvoihin.

      Espanjasta meille on tullut 2 pikku koiraa ja galgo. Pikku koirat on olleet ennen tarhalle menoa kotikoiria joten niiden kanssa ei ole mitään muita ongelmia ollut kun lieviä sisäsiisteys ongelmia.

      Galgojen kohteluun Espanjassa jos olet tutustunut niin voit kuvitella missä kunnossa galgo on tullessaan. Meidän galgosta ei ole paljastunut ainakaan vielä mitään vanhoja vammoja. Mutta koko ikänsä huonoissa oloissa elänyt koira ei tietenkään voi ymmärtää ettei sisälle tehdä tarpeita, pöydiltä ei syödä jne. Ja näitähän neiti harrastaa edelleen =D mutta se on pieni hinta siitä että sain kotiini tuollaisen kaunottaren =)

      Virosta miulle tuli vuosia sitten rotikkamixi uros. Sen kanssa ei oo ollu mitään muita ongelmia kun "vanhat haamut". Eli joskus yöllä (varsinkin alkuvuosina) koira pomppasi kesken unien ylös, säikähtäneenä ja peloissaan, ja saattoi tarttua kiinni jos toinen koira oli lähellä. Tästä syystä vanha herra nukkuu yöt yksin.

      Vanäjältä tulleet koirat on ollut nuoria tulleessaan, eikä niiden kanssa ole ollut sisäsiissteysongelmiakaan sen enempää kun "normi" pentukoiran. Muutama koirista pelkää ihmisiä, varsinkin miehiä.

      Kaikki koirat oon valinnut sekä sydämellä että järjellä. Järjellä niin että koiran pitää sopia jo olemassa olevaan laumaan, eli olla sosiaalinen sekä sietää kissat. Muuten vain sydämellä katsoen koiran kuvaa ja lukien esittelytekstiä.
      Yhtäkään en vaihtais pois :)

      Onnea matkalle koiranomistajaksi ;)

      Kannattaa rekisteröityä rescue yhdistysten keskustelufoorumeille. Sieltä saat arvokasta tietoa rescuen kanssa elämisestä ja tietoa koirista niiltä jotka ovat tarhoilla käyneet :)

    • kiertopalkinnot

      Suomesta löytyy myös paljon syystä tai toisesta uutta kotia etsiviä koiria.

      Tutustu lähialueiden eläinsuojeluyhdistysten kotia etsiviin. http://www.sey.fi/ ja sieltä paikallisyhdistykset löytyy linkkeinä kartalta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      277
      17688
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      24
      5676
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      123
      2642
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      17
      2162
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      336
      1795
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      1047
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      973
    8. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      32
      941
    9. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      45
      941
    Aihe