niin mä sain jotain viikko sitten 3gerbiiliä ne pelkää,ainaku menee huoneeseen ja jos ne on purujen päällä hereillä niin ne menee heti piiloon purujen alle ja sitten jos on hiljaa siellä huoneessa ne tulee takaisin vähän ajan päästä...niin ja ne yrittää aina karkuun siis jos ne pääsee vapaaksi ne vaan juoksee karkuun eikä niitä meinaa millään saaha takaisin terraarioon voisko joku kertoo miten ne sais sellasiksi et ne ei pelkää yms..
miksi?
~gerbuliini~
5278
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
on aika yleistä, että aluksi gerbiilit pelkää. kyllä meilläkin edelleen jos laittaa oven normaalisti voimakkaammin kiinni, gerbiilit syöksähtää puruihin. ne tottuvat outoihin äänin nopeasti. pitää vain tarjota kädestä herkkuja paljon. ja kun ne uskaltavat syödä kädeltäsi herkkuja, tee niin, että joka kerta kun tulet huoneeseesi annan makupaloja. näin ne huomaavat, että aina kun joku tulee huoneeseen, saa makupalan, joten ei kannata mennä pakoon.
Kannattais eka totuttaa ne suhun!!
minulla on ollu nyt kaksi gerbiiliä jotain kaksi-kolme kuukaitta.ne ovat jonkin verran kesyyntyneet (toinen enemmän toinen vähemmän) ja tulevat katsomaan onko mitään hyvää syömistä kun laitan käden niiden terraan.jos vaikka maakaan sängylläni ja liikautan yhtäkkiä vaikka kättä tai jotain niin kyllä ne kiireenvilkkaa painelee omaan mäkkiin,mutta hetken päästä ne taas ovat tuleet ulos.Olen myös huomannut sen että kun ne vaikka säikähtävät jotain ja alkavat tömistää takajaloilla,niin kun rupean niille juttelemaan tietyllä tavalla(miten nyt minä niille yleensä jutustelen)niin ne rauhoittuvat huomatessan että tuohan olikin toi sama ihminen joka aina ennenkin.
no ekaks niiden ikä?? minkä ikäisiä ne on?? ne on gebrut luonteelataan sellaisia että ne säikähtää helposti ja kun ne on vapaallaa jalalla ne ei hevillä takas mee :) niitä ei oikein voi kouluttaakkaan siihen että ne ei säikähä tai että ne menis heti terraarioon kun on tarvis :)
Mäkin sain vähän aikaa sitten 2 gerbiili poikaa. Tekivät alkuviikolla aivan saman tempun. Mutta kyllä ne siitä tottuu, että huoneessa on aina/usein vilinää. Pitäisi alkaa heti totuttamaan niitä sinuun. Niin se loppuisi vielä nopeammin, ja olisivat rauhallisia kädessäsi. Mutta joidenkin gerbiilit on jo osto vaiheessa rauhallisia. Koska kaikki gerbiilit yleensä on erilaisia. Kirjoita sitten tänne, miten on mennyt, sillä haluan tietää... Olen niin utelias. =)