hx5v

ostin Sony dsc hx5v kameran kun sitä on kehuttu ja se oli tarjouksessa. Mielestäni sillä otetut kuvat eivät ole teräviä, kun niitä katsoo tietokoneella. Olen ottanut kuvia sen automaatti toiminnolla ja lähinnä ulkona. Vanhalla neljän megapikselin Panasonicilla otetut kuvat ovat paljon terävempiä. Saako Sonyssa mitenkään säädettyä kuvien terävyyttä?
1167
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

http://www.photographyblog.com/reviews/sony_cybershot_dsc_hx5_review/comments/

täälläkin valitetaan kys. kameran tekevän yliprosessoituja alimmallakin ISO-arvolla, ja kyllähän sen noista esimerkkikuvistakin näkee selvästi. kamerassa on pieni 1/2.4 tuuman cmos-kenno, ei terävyyden, värikylläisyyden eikä kontrastin säätöä, eikä tietenkään RAW-tallennusmuotoa, joten kuvan laadulle ei voi tehdä juuri mitään ennen eikä jälkeen kuvan ottoa. ehkä pienentää kuvat niin pieniksi ettei niiden puutteet häiritse.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


terävyyttä kirjoitti:

ostin Sony dsc hx5v kameran kun sitä on kehuttu ja se oli tarjouksessa. Mielestäni sillä otetut kuvat eivät ole teräviä, kun niitä katsoo tietokoneella. Olen ottanut kuvia sen automaatti toiminnolla ja lähinnä ulkona. Vanhalla neljän megapikselin Panasonicilla otetut kuvat ovat paljon terävempiä. Saako Sonyssa mitenkään säädettyä kuvien terävyyttä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu