1-2 keskiolutta

1-2 pulloa

Haittaako,jos juo jokapäivä 1-2 keskiolutta illalla ennen nukkumaanmenoa?Reippaasti alle 24 pl siis kulutus per viikko.

8

202

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • .

      Lähinnä terveydenhoitoa jos määrät pysyvät.

    • Asiantuntija alkohol

      Ei todellakaan mitään haittaa.Mutta muista pitää määrät.Normaalia toimintaa.Elä siis korota annoksia!

    • kusimittari hommiin

      saattaapi kusettaa ennen aamua

    • Jos sinun on juotava j o k a ilta 2 olutta ennen nukkumaanmenoa tai muutoin tulet hermostuneeksi tai et saa unta tms., olet riippuvainen alkoholista. Sitä kutsutaan alkoholismiksi.

    • Heh..

      Otas vajaapäinen juopporetku taas viinaa, tai käy pilleripurkilla, niin rauhotut vähäksi aikaa.
      Ja käy lääkärillä tutkituttamassa viinalla lahonnut pääsi, vaikka diagnoosi onkin selvä:

      http://piv.pivpiv.dk/

    • Hyödykettä ei

      Ei mitään haittaa,mutta mitä järkeä on juoda jokapäivä tollanen pikkuannos?Eihän tollasesta ole edes mitään hyötyä.Sama kun ottaisi kaksi limpparia.1-2 olutta ei anna ollenkaan laadukasta oloa.Tulee vain väsynyt olo.Ota harvemmin ja runsaammin.Viikolla esim tipaton.Niin ja rahaa palaa,eikä hyötyä 1-2 oluesta.Sit olisi hyötyä jos ottasit noin 6-8 olutta.

    • tuskin..

      Tuskin haittaa, jos määrät ovat ilmoittamiasi ja pysyvät sellaisina.
      Varo kuitenkinpsyykkisen riippuvuuden kehittymistä. se ei ole niinkään määristä kiinni..

    • Kaksi vain kohtuutta

      Haittoja ei tule noilla annoksille.Mennään reippaasti alle 24 annosta/per viikko.Olet kohtuukäyttäjä.Mutta eikö olisi parempi ottaa iltaisin kaksi vichyvesipulloa mielummin?1-2 oluttahan on melkein sama kun ottas vettä pari lasia.Eikös eduskunnassa joku naishenkilö kertonut jossain lehdessä että juo kaksi siideriä/lonkeroa joka ilta iltaisin.Henkilön nimeä en nyt muista.Muistaasko kukaan?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      19
      5363
    2. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      569
      2707
    3. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

      Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
      Suhteet
      22
      2589
    4. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      151
      2260
    5. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      24
      2197
    6. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      82
      1664
    7. Tekisin mitä vaan että

      Pääsisin eroon susta.
      Ikävä
      146
      1555
    8. Tietääkö kaivattusi että

      olet häneen ihastunut? 🤠
      Ikävä
      131
      1335
    9. Nainen, vaikka olen ja asun yksin

      Saan silti seksiä aina kun tahdon. :/
      Ikävä
      129
      973
    10. Terveiset kaivatullesi

      kesän aluksi tähän ketjuun.
      Ikävä
      86
      924
    Aihe