Kommunikointi ja suunnistus.

reeme.vesis

Olen ihmetellyt, noita lentokoneen radioita ja suunnistuslaitteita kuten DME ja ADF. Miten niitä pitäisi soveltaa?

8

526

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ATPL®

      Homma selviää kyllä sitten kun menet kurssille lupakirjaa suorittaaksesi.

      Omatoimisesti voit tietysti etsiä netistä tietoa noista vaikka ovat nykyisin jääneet vähemmälle kun tuo "kaikenkattava" GPS on joidenkin mielestä riittävä.

    • Katsos kun ei ikää ole tarpeeks.

    • ADFVORDME

      ADF:n eli radiokompassin neula näyttää suunnan majakalle suhteessa koneen nokan suuntaan. ADF-majakoita ei Suomessa enää juurikaan ole, mutta esim. USA:ssa niitä on pienilläkin kentillä.

      VOR on hiukan vastaava suunnistusmenetelmä, mutta sen kanssa on helpompi lentää muutenkin kuin kohti majakkaa. DME mittaa etäisyyttä VOR-majakkaan, jolloin koneen paikan saa selville yhdellä majakalla.

    • PPLoppilas

      Kuten aijemmin todettiin, ADF ilmaisee lentokoneen nokan suunan suhdetta NDB- majakkaan. ADF on siinä mielessä epätarkka suunnistuskeino, että tuulikorjauksen kanssa saa olla tarkkana. Sivutuulen vallitessa on helppo tehdä virhe, että korjailee suuntaa kokoajan niin, että neula pysyy suorassa. Lentokone kyllä lentää kokoajan majakkaa kohti, mutta ei pysy oikealla lentoradalla (track). Tämän vuoksi tulee monitoroida myös suuntaa.

      VOR- majakka antaa huomattavasti tarkempi suunnistusmetodi. Se ilmaisee lentokoneen paikan suhteessa VOR:n ns. radiaaliin. Majakasta lähtee kuviittellisia radiaaleja 360 eri suuntaan. Koska VOR- mittarin neula kertoo koneen suhdetta radiaaliin eika majakkaan, on tuulen vaikutus huomattavasti helpompi huomata (neula lähtee välittömästi erkanemaan keskiviivasta, jos lähdet johdonkin väärään suuntaan.)

      Terv. PPL oppilas :)

    • PMDGamateur

      Yksi kysymys: Mitä infoa seuraavantyyppiset koodailut pitävät sisällänsä??

      EFHK 312350Z 25008KT CAVOK M01/M04 Q1003 0419//95 5419//95 1519//95 NOSIG

      Olen alkanut tutustua tarkemmin lentelyyn simulaattorin kanssa PMDG simulationin koneiden myötä..

      • 10000000000000000001

      • jotain muistelen

        Tuossa alla onkin kelpo linkki josta suurin osa varmaan selviää, lisää varmaan löytyy googlaamalla. Se mitä ei siinä sanottu mielestäni äkkiä katsoin, oli nuo QNH.n jälkeiset numerosarjat. Niitä en itsekään ole opetellut sen paremmin, mutta ne 2 ekaa numeroa kertovat kiitotien(54 on rinnakkainen 04:lle(Leftille?????)) ja sitten tulee pinnan peittävän aineen laatua ja paksuutta ja prosenttiosuutta kertovia numeroita, ja 2 viimeistä on kitkakerrointa, joko mitattuna tai sitten huonosta-hyvään tms numeroilla 95-99, taisi joku(99???) olla ettei tietoa ole, en nyt muista, kyllä ne jostain löytyy netistä.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      94
      4233
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3213
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2340
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1358
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      949
    6. 136
      936
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      894
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      832
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      786
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      770
    Aihe