Haluankin toiseen hakutoiveeseen (amk-haku)

Huomasin, että pääsin useaan amk-hakupaikkaan, mihin pyrin. Mutta nyt en haluaisikaan enää 1. hakutoiveeseeni vaan toiseen, jonne pistemäärien mukaan myös pääsisin. Kuitenkin tuloskirjeessä on ilmoittautumislomake vain ensimmäiseen hakutoiveeseen. Voinko siis ilmoittautua, että haluankin toisen hakutoiveeni opiskelupaikkaan enkä ensimmäiseen vai oliko nuo hakutoiveet pysyviä eikä niiden järjestystä voi vaihtaa? :(
62296
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Menet ensimmäiseen. Jos et mene ensimmäiseen, et mene mihinkään muuallekaan. Muut hakutoiveet siis kumoutuvat..

Äänestä

Siis onko tuo totta ? Itselläni olisi sama homma, että haluaisinkin siihen kakkos vaihtoehtoon... Entäs jos pistää tuloslomakkeessa rastin siihen, että jonottaa toiseen koulutukseen ja kirjottelee siihen ne 2. vaihtoehdon tiedot ja nykynen 1. vaihtoehto jää opiskelupaikaks jos ei hyväksytä siihen jonottamaansa koulutukseen ?

Äänestä

On totta. Siksi sitä painotetaan, että mietikkää tarkasti, missä järjestyksessä haette!

Jonotus toimii vain niin päin, että pääset esim. kolmanteen, mutta haluatkin ekaan tai toiseen. Tällöin voit ottaa kolmannen vastaan, mutta jonottaa vielä tiettyyn päivään asti ylempiä.

Mutta valitettavasti, jos pääset ekaan, homma oli sitten siinä tyylillä ota tai jätä. /:

Äänestä

koulutusnetistä:
"Suosituimmuusjärjestys
Ammattikorkeakoulujen yhteishaussa ja joillakin aloilla yliopistoissa käytössä olevissa yhteishauissa ja -valinnoissa joudut asettamaan koulutukset suosituimmuusjärjestykseen jo hakuvaiheessa. Hakutoivejärjestystä ei voi muuttaa hakuajan päättymisen jälkeen, etkä voi merkitä jonotuskohteeksi kuin ylempänä hakutoiveena olleen koulutuksen."

Tässä vaiheessa ei ole enää mitään mahdollisuutta vaihtaa tuota hakujärjestystä. On erittäin tärkeää tehdä se päätös silloin maaliskuussa tms. kun hakuajat ovat vielä "auki" (sillä silloin ainoastaan voi tehdä muutoksia). Sinun 2., 3. ym. hakukohteeseen valituille on myös lähetetty hyväksymiskirjeet ja myös näillä valituilla on varmasti useilla ollut myös muita hakukohteita, mutta varmasti itsekin käsität sen, että jos kaikki tänä vuonna AMK:hon hyväksytyt (22 000) haluaisivat alkaa muuttelemaan valintojaan, syntyisi aika hirveä hulabaloo. Poikkeuksia tällaisessa on turha odottaa.

Äänestä

Voi itku kun on ongelmat, olisit kiitollinen että pääsit edes johonkin!

Äänestä

Sama vitutus mullakin. Mutta piti jossain mielenhäiriössä laittaa se toinen ykkösvalinnaksi. Toisaalta aivan sama missä sen neljä vuotta lusii.

Jos aivan välttämättä haluatkin toiseen paikkaan niin, menet ensin sinne ensimmäiseen ja sen jälkeen yrität anoa vaihtoa toiselle paikkakunnalle. Keksit jotkut hyvät perustelut. Silleen on jotkut vaihtaneet opiskelupaikkaansa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tiklai kirjoitti:

Huomasin, että pääsin useaan amk-hakupaikkaan, mihin pyrin. Mutta nyt en haluaisikaan enää 1. hakutoiveeseeni vaan toiseen, jonne pistemäärien mukaan myös pääsisin. Kuitenkin tuloskirjeessä on ilmoittautumislomake vain ensimmäiseen hakutoiveeseen. Voinko siis ilmoittautua, että haluankin toisen hakutoiveeni opiskelupaikkaan enkä ensimmäiseen vai oliko nuo hakutoiveet pysyviä eikä niiden järjestystä voi vaihtaa? :(

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu