Mitä tehdä, kun kissani ei suostu syömään? Kisulla todettiin kiteitä ja nyt pitää olla Urinarya-ruokavaliolla.
Kuivaruoasta kokeiltu tavalliset Urinaryat ja High Dilution.
Sekä kaikki maut märkäruoasta, mitä tarjolla on. Kastikkeen ja muutaman lihapalan nälkäänsä syö, mutta ei tarpeeksi. Viikossa kisu laihtunut jo 200-300g.
Olen koittanut tehdä sekoituksiakin märkä- ja kuivaruoasta mutta ei kelpaa ei..
Kuivaruoasta kokeiltu tavalliset Urinaryat ja High Dilution.
Sekä kaikki maut märkäruoasta, mitä tarjolla on. Kastikkeen ja muutaman lihapalan nälkäänsä syö, mutta ei tarpeeksi. Viikossa kisu laihtunut jo 200-300g.
Olen koittanut tehdä sekoituksiakin märkä- ja kuivaruoasta mutta ei kelpaa ei..
Vastaukset 3
Vanhimmat
Oma kissani tykkäsi ainoastaan Hill´s purkkiruuasta ja sitä piti sitten ostaa vaikka se olikin kaikkein kalleinta.
Kissa ei kyllä missään nimessä saa laihtua noin paljoa lyhyellä aikaa, joten sinuna ottaisin yhteyttä eläinlääkäriin ja keskustelisin asiasta. Oletko varmasti kokeillut kaikki virtsakidekissalle tarkoitetut merkit esim. Eukanuba, Spesific, Royal canin ja Hill´s?
On myös mahdollista ruokkia kissaa esim. raa-an lihan ja tavallisen purkkiruuan seoksella johon lisätään virtsan hapattajia eli dl-metioniinia ja ammoniumkloridia. Tämä pitää kyllä sitten tehdä eläinlääkärin valvonnassa ja luvalla. Aineiden annosteluun tarvitset kyllä erittäin tarkan vaa´an joka mittaa pieniä määriä.
Nuo Urinaryat on juuri Royal Canin-merkkisiä. Ovatko nuo muut merkit, jotka mainitsit yhtä tehokkaita ja ovatko ne myös sellaisia joita saa vain eläinlääkäriltä? Ainakin tota Urinaryaa saa vain lääkäriltä.
Rokotukselle mennään huomenna kisun kanssa, joten täytyy jutella asiasta. Vaaka, joka mittaa gramman tarkkuudella, löytyy jo taloudesta :)
Nyt annoin kissalle Latz-annospussin, vaikka ei saisikaan. Ei kai pussi tai kaksi maailmanloppu ole.. Sain ainakin kissan syömään.
Kyllä, kaikki mainitsemani merkit ovat nimenomaan ainoastaan eläinlääkäriltä saatavia ja muunlaisia ei pidäkään kissalleen antaa vaikka kuinka luvattaisiin että tuote ehkäisee virtsakiviä!
En osaa sanoa ruokamerkkien paremmuudesta hoidon suhteen, mutta ainakin Hill´s ruualla kissani eli vuosikausia terveenä kunnes itse tein elämäni munauksen ja aloin ruokavaliosta lipsumaan, eli silloin tällöin rupesin antamaan lihaa ja tavallisia purkkiruokia. Kuinkas sitten kävikään, eli kissa sairastui hyvin nopeasti ja pahemman kerran. Vaikka kissa sai virtsakivet 4-vuotiaana, niin lukuunottamatta tuota omaa töppäystäni se eli ylläpitoruuan turvin melkein 2-kympppiseksi!
Sen verran olen kyllä huhuja kuullut että nimenomaan Royal Canin olisi heikkotehoisinta ja Hill´s parasta, mutta en tiedä sitten totuutta. Hill´s purkkuruuissa (ja kuivamuonissa) on erikseen sulatusruoka s/d ja ylläpitoruoka eli c/d. Ei se halpaa ole, mutta piti sitten säästellä muissa menoissani.
Ps. gramman tarkkuus ei riitä eli pitää pystyä mittaamaan myös kymmenysosat. Yksi vaihtoehto on kyllä mittuuttaa tarvittava lääkeaine ensin apteekissa, laittaa se esim. pieneen mittalasiin ja merkitä siihen viivalla kohta mihin asti jauhetta tulee. Tarkkaa on ja pitääkin olla, sillä hapattajat ovat ytyjä aineita ja annostelu on oltava tosiaan just eikä melkein.
Jos päädyt tekemään kissalle ruuan itse, niin sitten joudut käyttämään kissaa virtsakokeessa normaalia useammin jottei se vaan saa liikaa tai liian vähän hapattajia. Molempi pahempi.
Mutta häntä pystyyn, sillä vaikka varsinkin akuutissa vaiheessa kissan virtsakide ja -kivivaivat ovat hankalia hoitaa ja ikävää niin kissalle kuin sinullekin, niin kissasi kuitenkin voi elää loppuelämänsä terveenä jos hoito onnistuu!