Geelipallot

haamaa

Olin kaupassa ja löysin sieltä "geelipalloja", joita sanottiin "kynttiläkiviksi". No ihmetellessäni geelimäisiä pieniä palloja pussissa, rikoin niistä yhden. Nehän piti ostaa sitten itelle. :S ;)

Nyt sitten ihmettelen, että mitä ne ovat. Huomasin, että pussissa ei lue mitään niistä eikä niiden käyttötarkoituksesta.

Jos joku tietää mitä ne ovat ja/tai mikä niiden käyttötarkoitus on, olisi kiva kuulla. Onko ne koristeeksi vain tarkoitettuja vai palaako ne samalla tavalla kuin geelikynttilät vai saako niiden lähelle edes laittaa tulta..

4

406

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Olisko..

      Jonkinlaisia lasisen hurrikaanilyhdyn pohjalle kynttilän alle pantavia tyyliin hiekka, sora tai kivet, joita kaikkia on myytävänä?

      • geelipalloja

        Vai "kukkamultaa"? Myytävänä on värikkäitä soramaisia rakeita. Kun ne laittaa veteen, ne paisuvat hillittömästi läpikuultaviksi geelipalloiksi.Tällaisiin voi istuttaa jopa kasveja, jos haluaa erikoisen efektin, jossa juuret näkyvät lasisessa astiassa näiden hydrokuulien lomissa. Tai voihan niitä käyttää leikkokukkienkin kanssa maljakossa.

        Tilasin kerran erään tavaran kiinalaisesta verkkokaupasta, ja mukaan olivat lahjaksi laittaneet pikkuriikkisen pussukan, jossa luki "flower mud". Hämmästys oli suuri, kun sisältö (ehkä ruokalusikallinen) paisui täyttämään kokonaisen maljakon.


    • ok

      ok

    • guugle tietää

      "Geelipallot erilaisiin sormien ja ranteen voima- ja näppäryysharjoituksiin. Voidaan pestä miedolla saippualiuoksella. Läpimitta 50 mm."

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      265
      17199
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      23
      5536
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      115
      2595
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      16
      2087
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      336
      1778
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      1013
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      961
    8. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      45
      909
    9. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      32
      904
    Aihe