Moi! Mitä mieltä olette: voisiko poppelista tehdä huonekaluja (esim. pirttikalusto, sohvapöytä jne.)? Minulla on todella paksuja ja vanhoja vanhoja poppelinrunkoja joista ei todellakaan raaskisi tehdä vain polttopuita! Ajattelin että kuivattaisi hyvin ja sitten..Kokemuksia/kommentteja vailla.
Poppelista kalusteita
4
656
Vastaukset
- Onnee vaan
Poppelit on usein tuollaisia: http://www.cartinafinland.fi/fi/picture/8868/Puupino.html
Lahoista puista saat lähinnä klapeja, huonoja niistäkin silti tulee.
Huonosti löytyy tietoa millaine puuaines poppeli on, jos olisi terve.
Varmaan joku pajun/raidan kaltainen.. - Ketjun Aloittaja
Tarkoitus olisikin kuivata tuoreet poppelit (varsinkin tosi paksut) huolella (lakat päätyyn ja kuoria yms.) ja sen jälkeen tehdä esim. pirttikalusto mökille tms. Meinaatko ettei muka niistä tosiaan ole muuksi kuin polttopuuksi? ...jopa joku pöytä...onko mikä siis vikana ettei onnistu?
- Onnee vaan.
No LAHOSTA, eli kuvan kaltaisista puista ei ole kuin polttoon, ja huonoja ovat lahopuut klapeinakin. Jos terveitä puita löydät( puu ei ole keskeltä kuin kuvissa)
saatta niistä hyvinkin onnistua kaluston teko, ja kuten sanoin, huonosti löytyy poppelin ominaisuuksista tietoa netistä.. - Poppeli haisee
Voi poppelista toki tehdä huonekaluja, mutta kummoisia niistä ei tule.
Poppeli ei käy oikein mihinkään. Terve ja kuiva poppeli kun on todella huonoa polttopuunakaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, mitä minun pitäisi tehdä
Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur1812376- 1831964
Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen
Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍1731821Sofia Virralla ja Minja Koskelalla ei mitään käsitystä terveyskeskusmaksuista!
Vasemmistopimut Sofia ja Minja täysin ulkona sote asioista, ei minkäänlaista käsitystä edes mittaluokasta, missä terveys1191645Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."
The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise311565- 1151399
Juusolle sataa vihaisia viestejä hoitajilta ja loput nauravat hänelle
Ei löydy montaakaan, joka kehuisi Juuson toimintaa ministerinä: "Selvä enemmistö Juuson päivitykseen reagoineista on su1711165Varattais lähihotellista
🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää1661126Persuehdokas uhkasi tappaa "jätkän" ja ravintolayrittäjän
Kuuntele tästä kuinka meuhkaa. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/4eb3034d-48c5-4f31-b53c-42be3dc9607c771103Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!
En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,601070