Koska se ASP-piikki oikein alkaa ?

Ei kuulu, eikä näy

Aika jyrkästi hiljenee nyt markkinoilla indikaattorien perusteella.

5

91

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kysyit vai änkytit?

      ASP bonus on mahdollista saada aikaisintaan kesäkuussa ostetuista asunnoista/taloista vuoden loppuun asti. Varsinainen "piikki" sijoittunee loka-joulukuulle jolloin suurin joukko ASP lainan ottaneita saa tarvittavat ehdot täytettyä.

      Indikaattorisi voit taas työntää perseeseesi. Lainoja otetaan ennätystahtiin (Suomen Pankki) ja kauppa käy kuin siimaa (Markkinapuntarit). "Hullujen vuosien" jälkeen pieni hintojen tasaantuminen on vaan tervetullutta, siitä lienemme yhtä mieltä. Vai rommaako kohta -50%?

      • kalasoppa

        Just näin, nasevasti kiteytetty. ASP-ostaminen bonareilla alkaa nyt pikkuhiljaa ja tahti kiihtyy syksyllä. Loppuvuodesta nähdään julmaa nokittelua hinnoissa. Rommarit voisivat pysyä ihan vain hiljaa, kun ei ole näköjään mitään tietoa mistään asuntoihin liittyvistä asioista.


      • Mitäs sitten

        sun perseeseen laitettais ?

        Lainoja ennätystahtiin ? 2006-lukemissa mennään.
        Markkinapuntari: Hinnat laskussa, myyntiajat nousussa, vaihtuvuus putoaa ja kohdemäärä raketoi.


      • Ei tule

        Ei kannata liioitella ASP -säästämisen vaikutusta, itsellänikin oli ASP aikoinaan, mutta ostin sitten asunnon ihan normaalilla lainalla, kun ASP:in edut olivat melko pienet. Paljon suurempia murheita ovat esim. ankeat näkymät maailmantaloudessa tällä hetkellä.

        Tuo ASP:in loppuminen on muuten ollut tiedossa jo 3 vuotta, tuskin tähän loppuun mitään ryntäystä tulee. Jos joku piikki saataisiinkin aikaan, sille tulisi 'vastapiikki' ensi vuonna, eli hinnat tulisivat alas.


    • Ensiasuntolaina...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      98
      4446
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3303
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2370
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1378
    5. Minulla on käsitys

      Ettet ole kovin se k s uaalinen ihminen.
      Ikävä
      34
      1113
    6. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      32
      1036
    7. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      12
      1033
    8. Mitä sun kaltainen ihminen tekee tämmöisessä paikassa?

      Et kuulu tänne?
      Ikävä
      158
      997
    9. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      924
    10. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      862
    Aihe