Maailmassa tapahtuu paljon asioita jotka tuhoavat tuhansien ja tuhansien elämät.
Ja ne tuhoutuvat koska joku ihminen haluaa niin.
Kaikki ihmiset tekevät pahoja asioita, mutta jotkut tekevät niitä paljon enemmän kuin toiset.
Karman laki on Hindulaisuuden yksi perusta.
Otetaan esimerkiksi valtaapitävä eliitti joka nöyryyttää kansalaisiaan.
Eliitti elää monesti vanhoiksi.
He elävät onnelisen elämän. Mutta ne joilta he ovat rikkautensa varastaneet eivät elä.
Mutta kaikkien elämä päättyy aikanaan.
Osat vaihtuu.
Maailma on oikeudenmukainen
2
350
Vastaukset 2
- alfa123om22
Maailma ei ole oikeudenmukainen. Imaami Mahdi vasta tuo oikeudenmukaisuuden, totuuden, vaurauden ja rauhan. Näin eräiden kirjoitusten mukaan. Tänä päivänä maailma on erittäin korruptoitunut.
Karman laki on rikottu Krishnan inkarnaation Caitanyan toimesta 1500-luvulla. Hän toi Hare Krishna mantran laulamisen, joka mm. sivuuttaa Karman lain.
Myös islamin peruspilarit jonakin päivänä sortuvat. Teologisista väittämistä on vaikea löytää sellaista, joka ei sortuisi tai olisi kierrettävissä.
Apostoli Johannes kehotti pitämään kiinni siitä minkä on ensimmäisenä kuullut lapsena Isän enkeleiltä. Vain lapsuudessa ensimmäisenä kuullut sanat ovat kiinni pitämisen arvoisia. Lapset ovat tunteiltaan Totuudellisia. Mutta vanhemmiten itse kultakin rapistuu totuus. Jumala lienee totuudellisille (lapsille ja imeväisille) totuudellinen, mutta valehtelijoille hän saattaa itsekin valehdella?
Itselleni enkeli ilmoitti lapsena, että joudun hautaan ja on helppoa minulle päästä 1000-vuotiseen valtakuntaan. Saattaa johtua ulkonäköni rumuudesta ja muista fyysisistä ominaisuuksista. Nykyisin kuulen ääniä, että Joudut manalan kidutukseen. Mutta uskon sitä minkä lapsena ensin sain.
Hare Krishnaa, Hare Krishnaa, Krishnaa, Krishnaa Hare Hare
Hare Ramaa, Hare Ramaa, Ramaa, Ramaa Hare Hare.
P.S. Karman laki on hieno ja pidän itsekin siitä vähän vielä kiinni. Se on kaunis Jalokivi. Joskus meidän on ehkä kuitenkin parempi Jalokivi päästää luotamme pois. Oli kauppias joka etsi helmiä. Mutta hän tyytyi vain yhteen kaikkein kauneimpaan helmeen ja myi koko omaisuutensa saadakseen tuon yhden kauneimman helmen. - Gandhinkarma
Todellakin karman laki toimii, Mahadma Gandhikin opettaessaan non violence seinällä olevien apinoiden kuvien kanssa, (yksi apina ei kuule, yksi ei näe, yksi ei puhu) joutui seuraavassa elämässä Afrikkaan apinaksi, näin kertoo tämä Guru, http://beforeitsnews.com/blogging-citizen-journalism/2017/01/would-non-violence-solve-the-problems-of-today-2558203.html
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 981211
Salaisuudet paljastuu
Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku88843Poliisi pamputti Variskankaalla
Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella31774- 66683
Karita Tykkä mennyt kihloihin.
Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.93616- 31603
- 18558
S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan
S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist15541Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa
Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta43513- 10466