Uusi undulaattini ei syö eikä juo!
Häkissä on ruokakupit aika alhaalla, joten ajattelin undulaatin "pelkäävän" alhaalle menoa. -> Laitoin häkkiin korkeammalle orren viereen kupillisen siemeniä ja vettä. Näitä astioita se tuntuu aratelevan, on muutaman kerran käynyt nokkimassa astian muoviosaa (sitä jolle olisi tarkoitus laskeutua). Laitoin häkkiin myös kylpyaltaan, josko vaikka uskoltautuisi tästä juomaan... no, nokkimassa käytiin sitäkin.
Häkin katosta laiton roikkumaan hirssiä, sen on syönyt. :)
On vain huoli, että voiko lintuni kuolla nälkään tai janoon????
En toki ole ollut sitä koko aikaa vahtimassa, mutta silti.......
Undulaatti ei syö!!
4
705
Vastaukset
- Ankku_
Tämä on aivan normaalia uudelle tulokkaalle. Alussa lintu voi olla niin peloissaan, ettei sitä huvita syödä ja juoda, mutta kyllä linnun pitäisi vähintään vuorokaudessa alkaa juomaan. Voihan olla, että se juo kun et ole paikalla. Onko sinulla muita undulaatteja?
- rohmu
Kyllä varmasti alkaa muutamassa päivässä syömään ja juomaan:) Aika kauan undu pärjäilee ilman sapuskaa, ei se nälkään/janoon itseään tapa jos ruokaa/vettä on tarjolla. Ole huoleti:)
- farzin
miksi undulahti uusi tulla koti ett syö ja juo?minä osti oudulahti ja laita häkki ruoka muta he ett syö mitän 2 päivänä.mitä voi tehdä.voitkö apua minua.kiitos
- Lintuihminen
Monesti uusi lintu ei uskalla syödä omistajan vahdatessa. Kun lähdet huoneesta, se alkaa heti syömään. Terve lintu kyllä syö kun nälkäiseksi tulee. Älä huoli, ja jos silti huolettaa, voit tarkistaa ruokakupista onko siemeniä syöty. Siemenistä jää aina kuoret jäljelle.
Tsenppiä lintujen kanssa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Asiakkaalle ei myyty energiajuomaa - tuomio tuli syrjinnästä
Vaikka oli ilmeisesti täysi-ikäinen. Tosin ei lapsiakaan saisi syrjiä, koska oppivat helposti itsekin syrjimään, jos koh824260Jos venäjällä olisi kansan valitsema presidentti, olisiko Ukrainan sotaa?
Ei varmasti olisi. Sehän on tiedossa, että raskaalla vaalivilpillä putin jatkaa pressana.1163293Pakkoruotsista luopumalla kymmenien miljoonien säästöt
Pakkoruotsin opiskelun kustannuksista ei ole juurikaan tehty kustannusselvityksiä, mutta joidenkin arvioiden mukaan siit1213277Luterilaisen kirkon koko kastekaava on väärä
Uudessa testamentissa on kaksi täysin ristiriidassa olevaa kastekäskyä Matt 28:19 ja Ap. t. 2:38. Matteuksen evankeluimi412724Miten Yxäri iskettiin?
Voisin tässä unta odotellessani kertoa, miten mieheni lähestyi minua. Tunsimme entuudestaan. Hän kyseli minulta aina j2182514"Kostokakka!" Farmi Suomen pehtoori avaa sanaisen arkkunsa Frederikin haisevasta jäynästä
Voi hyvänen aika Reetun touhuja! Pehtoori Terho Häkkinen sai ennen näkemätöntä höykytystä heti Farmi Suomi -realityn alk192171Katsoitko Petolliset, mitä mieltä?
Vanajanlinnan käytävät ja salongit täyttyvät jälleen kuiskailuista, salaisuuksista ja petoksista. Petollisten uudella112006- 291944
Onko Janne Naakka tuttu kasvo ja mitä mieltä olet Farmi-kokoonpanosta?
Somevaikuttaja Janne Naakka on tubettaja ja bloggaaja sekä yksi uuden Farmi Suomi -kauden kisaajista. Naakka tuottaa mm.01903Ylen juontaja möläytti suorassa radio-ohjelmassa
Ylen Radio Suomen juontaja Samuli Aaltonen käytti törkeää kieltä maanantaiaamupäivän Koko Suomen radio -ohjelman lähetyk451886