Lähtöselvitys ja laivaan nousu Eteläsatamassa, Olympiaterminaali

Anonyymi`

Hei!

Olen lähdössä kesäiselle risteilylle perheeni kanssa Tukholmaan viikon sisällä ja täten ajattelinkin kysyä, että kuinka aikaisin olisi viisainta saapua ilman ajoneuvoa matkustavien Olympiaterminaaliin, mikäli haluaa välttää jonotuksen lähtöselvityksessä ja pääsisi turvatarkastus porttien luokse ennen kuin "suuret matkustajavirrat valtaavat” terminaaliin?

Itse olen aina saapunut "liian myöhään" terminaalille, sillä silloin terminaalisali on ollut ”puollollaan” matkailijoita, jotka odottavat laivaan nousua.
Tällöin matkassa mukana olevat lapset ovat myös hermostuneet suuresta matkustajamäärästä.

Kiitän ja kumarran jo etukäteen vastauksistanne! :)

7

1022

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Matkaaja.

      Sopiva aika olisi silloin, kun lähtöselvitys avataan eli heti kello 15 jälkeen.

    • Epävarma'

      Lähtöselvityksen pystyy suorittamaan saman päivän lähdölle kello 09:30 alkaen, jolloin varustamon lähtöselvityspisteet avautuvat.
      Varustamo kuitenkin ilmoittaa, että "virallinen" lähtöselvitys alkaa kello 14:00, jolloin mielestäni satamaan saapuminen on suositeltavinta.
      Tällöin terminaalin odotustilassa on jo kuitenkin yleensä innokkaita laivaan nousijoita.

      Mikäli matkaatte Commodore- tai Sviitti-hyttiluokassa, olette tällöin oikeutettuja pääsemään alukseen 30 minuuttia ennen normaalia laivaan nousuaikaa, eli pääsette nousemaan alukseen kello 15:00.
      Suosittelen kuitenkin, että tästäkin huolimatta saapuisitte satamaan "hyvissä ajoin", sillä ainakin itsestäni on inhottavaa "rynniä" muiden jonottavien ohitse turvatarkastusportilla, mikäli olen oikeutettu pääsemään alukseen ennen muita!

      Hyvää merimatkaa! .)

    • Oon niin best

      Matkasin kuukauden sisällä Commodoressa ja saavuimme Olympiaterminaalille noin klo 14:00.

      Lähtöselvityksen jälkeen pääsimme suoraan kävelemään jonon ohitse suoraan laivalle, eikä kello ollu lähelläkään vielä 15:00!!!!

    • Välkky'

      Tietääkös joku aikaväliä, jolloin Olympiaterminaalissa ovat turvatarkastusportit "avoinna" ruotsalaisille ja monta laittavat portit ”säppiin”?

      Ajattelin vain siksi kysyä asiaa, että tuolla aikavälillä varmaan pääsisi myös matkaa Helsingistä aloittava nousemaan laivaan. :D

      • Näin on

        No et pääse. Laivaan ei koskaan ole vapaata pääsyä eli porteilla jokainen luetuttaa maihinnousukorttinsa eanin ja jos kulku on sallittu, pääsee laivaan. Muutoin ei.


      • Välkky'
        Näin on kirjoitti:

        No et pääse. Laivaan ei koskaan ole vapaata pääsyä eli porteilla jokainen luetuttaa maihinnousukorttinsa eanin ja jos kulku on sallittu, pääsee laivaan. Muutoin ei.

        No mutta, jos luetutan maihinnousukorttini itse turvatarkastusportilla ja saavun terminaalille jo klo 13, niin enköhän silloin pääse, kun turvatarkastaja voi olettaa minun olevan maissa käynneeksi ruotsalaiseksi. :)


    • Anonyymi

      On Skattaa vastapäätä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      265
      17199
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      23
      5536
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      115
      2595
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      16
      2087
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      336
      1778
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      1013
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      961
    8. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      45
      909
    9. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      32
      904
    Aihe