Kertokaas mulle millä karsin staffipentuni näykkimistä vieraita kohtaan? Koira ei ole vihamielinen vaan liian huomionhakuinen. Huomiotta jättäminen aiheuttaa hyppimistä, vaatteissa roikkumista ja näykkimistä.. huomioiminen vaan yllyttää sitä.. ajan myötä se kyllä rauhoittuu mut vaatteet on riekaleina ja kädet naarmuilla. Kohta on kaikki keinot kokeiltu ja mulla ei enää vieraita käy.
Staffi
3
370
Vastaukset
- börg
Jos kyseessä on oikein pentu niin tuskin sitä millään saa kitkettyä, hampaat kun on vaihtunu nii sitte kielletään ja vesisuihkua naamaan. Tosin jotkut jo aikuiset yli 5v staffit saattavat tervehtiä viesrasta ottamalla käden suuhun. Meillä on reippaan vuoden ikäinen uros ja nyt ollaan päästy siitä eroon, toki välillä vieläkin jos oikeen innostuu kun jompikumpi meistä on ollut pitempään poissa kotoa.
- staffero
Rekisteröidy staffifoorumille, niin voit lueskella sieltä kaikki kikat. Kovin on yksilöllistä hammastelun lopettaminen. Toiset lopettaa suht helpostikin, mutta jotku vasta aikuistumisen myötä. Pidä nyt pää kylmänä ja muista että kyseessä on innokas, hönelö, vauva, ei pahis.
Mä pidin "vauva-ajan" suosiolla resuja vaatteita himassa, ettei kaikkia tuhoa. Sitten vaan uutta sukkaa ja paitaa tilalle kun järki kasvaa. - stafferomamma
Meillä oli heti alusta tiukka meiniki. Pentu selälleen kun hyppi ja jos näykki vielä eikä alistunut niin näykkästiin itse huulesta. Nyt 1 v ja 3 kk ikäisenä pomppii välillä vielä innoissaan ja joskus yrittää alistaa; etenkin vieraita. Silloin vaan selätystä niin laantuu. Niin ja selättäjä saa olla se joka on pomppimisen uhrina. Näin on oppinut pikkuhiljaa tottelemaan kaikkia lähipiirissämme olevia ihmisiä. Mulle koiramme alistuu ja kääntyy selälleen kun tietää tehneensä tuhmasti. Pikkuhiljaa siis menee pojalle kaaliin asiat.
Ja vaikka joissakin koiraoppaissa on ettei koiralle saa antaa liikaa huomiota niin musta se ei pidä paikkaansa staffin kohdalla. Tällä hetkellä on kolmas staffi kaverina ja olen huomannut, että pentuajan runsaalla huomioinnilla on saanut luottavaisia koiria.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
Jotenkin se harmittaa
Etten voinut antaa itselleni mahdollisuutta tutustua. Tulit vain liian lähelle ja syvälle kemia oli alusta alkaen liian46700Olen yrittänyt tavoittaa sinut kolmesti
Elämän aikana. Kahdesti hakenut numeroa ja lähettänyt jollekkin nimisellesi viestin. Kerran aivan summassa keksimääni os2652Haluan kysyä vain yhden asian
Miksi et koskaan halunnut kohdata minua kasvotusten silloin, kun molemmilla oli tunteita? Kaiken muun olen jo hyväksymäs39579- 73562
- 22512