02100-Numeropalvelu?

Onko kukaan ollut töissä kyseisessä firmassa tai tiedättekö jonkun, joka on ollut? Haluaisin kuulla kokemuksia, hyviä tai huonoja. Kyseessä on numeropalvelun myyminen yrityksille. Millä periaatteella maksetaan palkka? Onko pelkästään provisiopalkka vai onko takuupalkka, vaikka ei saisi mitään myydyksi? Elääkö sillä? Millainen työpaikka se on muuten? Kirjoittakaa jotakin, mitä vaan mieleen tulee.
8371
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Eikö kellään oo mitään? Luin jo jostain muualta muutaman huonon kommentin ja pari hyvää kommenttia. Mitä siis uskoa? Kai täällä joku tietää edes jonkun, joka on ollut tai on yhä?

Äänestä

Kaks päivää olin. Ahdistavaa hommaa provikkapalkalla.

Äänestä

Näin vähän aattelinkin. No, kiitos vastauksesta. Sentään joku vastasi jotakin.

Äänestä

haastava työ, huono palkka. En jaksanu olla montaa päivää

Äänestä

Täysin huijarifirma, työskentelin muutama vuosi sitten siellä muutaman päivän. Pelkkä provisiopalkka ja Suomessa ei ole edes laillista teettää töitä, josta ei makseta palkkaa, ihmiset saivat enemmän rahaa sossun luukulta kun rahaa töistä. Monta päivää istuimme siellä saamatta mitään palkkaa, kerran viikossa päivän päätteeksi vielä siivosimme "toimiston" itse, koska siivoojia ei ollut. Älkää missään nimessä menkö töihin sinne!

Äänestä

Olipa purkaus.

Eikö olisi vain kannattanut tehdä kauppaa. Täydellistä rekkaria ei olekaan vaikka eroja on. Mitä laitonta on kieltää soittamasta itselleen? Ja miksi sinulla pitäisi olla jatkuva tarve soittaa juuri johtajalle?

En sano etteikö firmassa vois vikaa olla mutta nuo ei kovin dramaattiselta kuulosta. Paitsi tuo turha perutuksi merkitseminen. Mutta mitä hittoa? Reklamaatioiden soitto. Olisiko järkeä käyttää myyntiaika reklamaatioiden soittoon? Vai tehdä myyntiä? Entä sitten kun asiakkaat sanookin että on perunut oikeasti? Kannatti käyttää työaikaa ja soittaa työnantajan laskuun näille kaikille vain siksi että on niin työnantajavastainen ihminen että energia menee vain epäkohtien etsimiseen.

Vaitiolovelvollisuus on tätä päivää ja jos se on ongelma niin kertoo enemmän työntekijän oikean ja väärän tajusta kuin työnantajan reiluudesta. Jos tässä on perättömiä väitteitä tässä kirjoituksessasi niin vilpittömästi toivon että työnantaja vie asian eteenpäin.

Äänestä
  • Hei, työnantaja vie tosiaan asian eteenpäin - herjausviestissä ei ollut mitään, ja todella tarkoitan mitään, paikkansapitävää.

    Meillä Suomessa valvotaan onneksi tätäkin yritystoimintaa melko tarkasti ja työntekijöiden oikeuksista pidetään hyvin kiinni. Se kannattaa pitää mielessä kun näitä viestejä täällä lukee.

    Äänestä

Joo, tuli sieltä meillekin yksi aiheeton lasku, mikä oli jo kertaalleen peruttu. Juurikin siksi kun ei mitään palvelua oltu edes tilattu. Olivat vaan yrittäneet saada jekutettua ja peruttaessa kuunteluttivat puhelun, jossa missään vaiheessa ei oltu tilausta haluttu. Ha!
Nämä on juurikin näitä mätäpaiseita myyntibisneksessä että ihan v**uttaa.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


MietteliäsKysyjä kirjoitti:

Onko kukaan ollut töissä kyseisessä firmassa tai tiedättekö jonkun, joka on ollut? Haluaisin kuulla kokemuksia, hyviä tai huonoja. Kyseessä on numeropalvelun myyminen yrityksille. Millä periaatteella maksetaan palkka? Onko pelkästään provisiopalkka vai onko takuupalkka, vaikka ei saisi mitään myydyksi? Elääkö sillä? Millainen työpaikka se on muuten? Kirjoittakaa jotakin, mitä vaan mieleen tulee.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu