Olisiko hyvä suunnata täällä oleva aiheeltaan "keskustele narsismista ja narsistisesta persoonallisuushäiriöstä" pääasiallisesti narsistien itsensä keskustelupalstaksi (kenties myös muuten asiasta kiinnostuneiden, mutta en usko heitä kovin paljoa olevan). Nyt siellä on jo ainakin vuoden verran "hallinneet" lähes vain tietyt muutamat rekisteröityneet nimimerkit jotka ehkä kirjoittavat myös jollakin muullakin nimimerkillä mutta hyvin saman tapaista asiaa. Heidän mielipiteensä tuntuu olevan "ainoa oikea" ja esimerkiksi uhrien kokemusta usein mitätöidään ja heitä vähätellään ja esitetään mielestäni sellaista tietoa mikä on vastoin asiantuntijoiden antamaa tietoa narsisteista. Kaikkein eniten minua henkilökohtaisesti harmittaa se että palstalla tuntuu hakevan tukea ja apua joku narsistin uhreista, sellainen joka on jo sen "oman" narsistin taholta syyllistetty ja usein hyvinkin rikki siitä niin sitten saa tuolla palstalla mielestäni vain lisää syyllistämistä, välillä "piilotellusti" koska narsistien tapaa toimia on sellaisen joka ei ole itse sitä kokenut, vähän vaikea tunnistaakaan. Jotkut narsistien uhrit voivat olla sellaisessa tilassa usein vuosia kestäneen "rääkkäämisen" jäljiltä että voi olla jo kysymys elämästä ja kuolemastakin, joten lisää syyllistäminen voi olla hyvinkin tuhoisaa. Lähinnä kaipaisin sitä että olisi vaikka joku selkeä tiedotus että ei ole tarkoitettu tukipalstaksi, tai jos on MYÖS sellaiseksi tarkoitettu niin mielestäni se ei kuitenkaan voi toimia sellaisena. Onko tällainen palsta sitten edes ollenkaan tarpeellinen (varsinkin jos sitä pitävät yksityisenä chattailupalstanaan ja sisäpiirihöpinäidensä kirjoittusmispaikkana, joka on ihan viime aikoina kyllä vähentynyt, vain muutama ihminen jatkuvasti)
Narsismipalsta
henna...
4<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ongelma on useilla muilla palstoilla sama. Määrätyt kirjouittajat kuvittelevat omistavansa palstan eikä yp osaa poistaa heitä.
Peukutin
Jos ihmiset kirjoittelevat sääntöjen sallimissa rajoissa ei ylläpidolla ole mitään syytä "poistaa heitä" kuten sinä toivoisit.
SIellä saisi olla koko ajan pyytämässä ylläpitoa poistamaan herjaavia ym viestejä. Kyllä poistanut ne mitä itse olen pyytänyt.
Hei joo narkku-palsta oliski hyvä, mä voin tulla näyttää mallia miten toimii parhaiten.
Mutta panepa ehdotuksesi tuonne!
http://keskustelu.suomi24.fi/debate/5556
Toisaalta miksi pitäis poistaa jos joku valloittaa palstan?
Harmittaako se sinua siksi ettet itse saa valloittaa lemppari-palstaasi itsellesi?
Eikä niitä narsisteja ole pakko lukea.
Vai onko sinulla pakkomielle lukea kaikki narsistien viestit, joita saattaa olla kymmenenkin peräkkäin samalla nimellä ja otsakkeella kuten olen nähnyt.
Hei mutta pyydä samalla pakkomielle-palsta!!
kiittäää fennis.