Nirso pentu

Miisu neiti

Hei, halusin vaan kirjoittaa ja kertoa omasta kokemuksesta. Hankimme juuri pennun ja ekat paivat oli tosi vaikeita,kun pentu ei suostunut syomaan mitaan muuta kuin kalaa. Oli vitsit vahissa kun pelkasin etta nalkiintyy pian. Entiset omistajat olivat antaneet vaan seita,puuroa ja maitoa. Pentu ei suostu syoman mitaan kuivamuonaa, mitaan markamuonaa, vaikka kuinka laadukasta ostaisi. En ole kokeillut viela mitaan Roayl Canina tai vastaavaa, mutta olen kokeillut laadukasta markaruokaa, joka oli oikeita kalanpalasia ja kallista oli.Pentu vaan kauhoo kuivamuonan vois lautaselta eika suostu koskemaan millaan markaruokaan. Olen kokeillut monta eri merkkia, mutta tuntuu etta vaikka ostaisi elainkaupasta viela parempia, niin ei valttamatta muutu, kun inhoaa niin kuivamuonaa. Ei pida Shebasta, ei vaikka olisi lihaa tai kalaa.

Luin netista juttuja barffaamisesta, mika on ennestaankin tuttua kun kotona koirille annetaan vaan lihaa (ja kotiruuan tahteita, esim perunaa ja muuta) ja ne syovat myos vahan kaikkea (esim marjoja ja omenoita puiden alta).

Saikahdin suuresti, etta enhan voi pennulle jatkuvasti kalaa syottaa,kun luin sen haitoista. Poikaystavallani on ollut monta kissa ja ne ovat aina syoneet kuivamuonaa, mutta minusta ne eivat ole elannet mitenkaan erityisen pitkaan,sen perusteella mita han on kertonut (ja ovat joutuneet kaymaan elainlaakarissa). Meilla oli kotona aina maatiaskissoja, jotka hankkivat itselleen ruuan ja me annoimme niille lisaksi maitoa, kotiruokaa ja kalaa. Ne elivat pitkaan.

Annoin pennulle juuri keitetun munan ja se soi sen iloisena, olin tosi tyytyvainen, se ei tulekkaan nalkiintymaan! Taytyy koittaa sitten kanaa ja muuta lihaa lisaksi, kun ei muniakaan voi monta kertaa antaa. Toivottavasti tama ruokavalio lahtee tasta kayntiin. Ilmeisesti han on vaan fiksu tytto, kun ei syo pahaa ruokaa, vaan tietaa mita voi syoda. Pitkaako munankuoret murskata kuinka pieneksi, jos niita antaa? Vai selviytyyko mahalaukku jos vain kasilla murskaa pieneksi?

Hauskana ominaisuutena hanella on, etta han lutkuttaa omaa hantaansa kuin emon nisaa. Mutta han onkin jaanyt vahan vajaavaiseksi, kuin loytyi hylattyna ja hanen loytaneet omistajat joutuivat syottamaan minituttipullolla, kun ei ollut laheskaan siina iassa, etta olisi voinut itse juoda maitoa. Oli maukunut aanensa kaheaksi, etta joku loytaisi, hylattyna pellolla (ei asuntoja lahimaillakaan ja omistajat ilmoittelivat kaikkialla, etta onko karannut).

1

122

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Karkkikisut

      Paikanvaihdos on jo sinänsä stressi kissalle, joten hyvä on vähän aikaa syöttää vain sellaisia ruokia, joihin kissa on tottunut.

      Jos maitoa annat, niin muista antaa laktoositonta tai hylaa ja mahdollisimman rasvaista.

      Totuta kissasi uusiin ruokiin yksi kerrallaan. Muroja voit tarjoilla pieninä erinä ja kostutettuina, jospa kisu sillä tavoin tottuisi niiden makuun. Eiväthän murot sinänsä ole mikään välttämättömyys, mutta ovathan ne emänmnälle helppokäyttöisiä. Ja on hyvä, että kissan ruokavaliossa on joku sellainenkin ruoka, joka säilyy. Jos vaikka joskus joutuu kissan jättämään koko päiväksi/vuorokaudeksi yksin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      49
      2938
    2. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      106
      2711
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      37
      2420
    4. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      33
      2159
    5. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      50
      1918
    6. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      15
      1539
    7. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1473
    8. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      105
      1225
    9. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      177
      1203
    10. En vain unohda

      Sitä miten rakastuneesti olet minua katsonut. Oliko tunteet liian suuria että niistä olisi voinut puhua.
      Ikävä
      73
      1050
    Aihe