Tässä erään miksaajan kirjoittamaa pari juttua jotka löysin :
Joku aikasitten olin Tapani Kansan keikalla. Hänen eka keikallaan uuden orkesterinsa kanssa. Hemmot menivät soitellen sotaan eivätkä olleet harjoitelleet tarpeeksi, vaan säätivät soittimet pienelle eikä musa kuullostanut ollenkaan "normaalilta". Tauolla taiteilija Kansa sattui kulkemaan ohitseni ja sanoin hänelle että "voisit pitää kenraaliharjoituksen orkallesi" hän vastasi "Ne harjoittelee jotka haluaa"
Seurauksena tosta oli kuitenkin, että normaalin 45min toisen setin sijaan orka soitti n. 90min ja taiteilija Kansa lauloi ne soolo-osuudet joita orkka ei osannut. Ei siis taiteilija Kansakaan tykännyt. (Sori pojat syy oli siis minun, mutta ammattilaisilta yleisö vaatii enemmän, ei maksavan yleisön eteen pidä mennä harjoittelemaan).
Käykää joskus tilaisuuden tullen hänen lavakeikallaan. Taitelija Kansa on myös erittäin hyvä kapellimestari ohjaamaan orkkaa lavalla. Joskus on niin uskomatonta kuulla kuinka paljon hänen orkesterinsa soundi paranee kun taiteilija Kansa tulee lavalle.
Tasapuolisuuden vuoksi kerrotaan tässä taiteilija Kansasta toinenkin juttu, joka tapahtui joskus 70-luvulla. (Toi eka oli siis huomattavasti tuoreempi juttu).
Tapani oli keikalla tanssilavalla ja kesken hänen esitystään joku "kännikala" öykkäröi tanssilattialla. Taiteilija Kansa lopetti laulamisen ja orkka soiton " taiteilija Kansa ilmoitti, "ettei orkka soita mitään ellei häirikköä poisteta tanssilattialta". Hän on siis tiukka myös yleisöä kohtaan.
Tapsa ja bändinsä
5
194
Vastaukset 5
- pedantti
Tapsalla on auktoriteettia. Vaatii paljon itseltään ,eikä bändiltäänkään hyväksy mitään lepsuilua.
- heh!
Varmaan bändi oppi läksynsä eikä tullut lauteille toistakertaa harjoittelematta.
Tapsa on orkesterinsa johtajana varmaan yhtä vaativa, kuin Hannu Jortikka jääkiekkovalmentajana.- Kalajoen Junkkarit
Alkaa olla Jortikka menneen talven lumia, samoin on tapsuliininkin kanssa. Molemmat osaavat kyllä huutaa suu vaahdossa - että yhteistä on.
- viiden tähden laulaj
Tapsa on tinkimätön työssään, kuten mestarin arvolle sopii.
- Tosi on !
"Käykää joskus tilaisuuden tullen hänen lavakeikallaan. Taitelija Kansa on myös erittäin hyvä kapellimestari ohjaamaan orkkaa lavalla. Joskus on niin uskomatonta kuulla kuinka paljon hänen orkesterinsa soundi paranee kun taiteilija Kansa tulee lavalle. "
Tuo on muuten totta. Olen huomannut samaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ampuminen kylpylässä
Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa751739- 241216
Kemijärvellä vesionnettomuus
Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as341112Hei, voitko kuunnella
Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu135933Joku porukka lähtenyt täältä
Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.189826- 64704
Olipa yllätys
Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo192629- 77622
On todella ikävää
Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit79608- 49571
Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä
Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,32528- 55517
- 57502
- 36474
Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?
Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.25457Kai sä mies ymmärrät..
..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast28432- 33423
- 40417
- 16409
- 82398