Tapsa ja bändinsä

liideri

Tässä erään miksaajan kirjoittamaa pari juttua jotka löysin :

Joku aikasitten olin Tapani Kansan keikalla. Hänen eka keikallaan uuden orkesterinsa kanssa. Hemmot menivät soitellen sotaan eivätkä olleet harjoitelleet tarpeeksi, vaan säätivät soittimet pienelle eikä musa kuullostanut ollenkaan "normaalilta". Tauolla taiteilija Kansa sattui kulkemaan ohitseni ja sanoin hänelle että "voisit pitää kenraaliharjoituksen orkallesi" hän vastasi "Ne harjoittelee jotka haluaa"
Seurauksena tosta oli kuitenkin, että normaalin 45min toisen setin sijaan orka soitti n. 90min ja taiteilija Kansa lauloi ne soolo-osuudet joita orkka ei osannut. Ei siis taiteilija Kansakaan tykännyt. (Sori pojat syy oli siis minun, mutta ammattilaisilta yleisö vaatii enemmän, ei maksavan yleisön eteen pidä mennä harjoittelemaan).

Käykää joskus tilaisuuden tullen hänen lavakeikallaan. Taitelija Kansa on myös erittäin hyvä kapellimestari ohjaamaan orkkaa lavalla. Joskus on niin uskomatonta kuulla kuinka paljon hänen orkesterinsa soundi paranee kun taiteilija Kansa tulee lavalle.

Tasapuolisuuden vuoksi kerrotaan tässä taiteilija Kansasta toinenkin juttu, joka tapahtui joskus 70-luvulla. (Toi eka oli siis huomattavasti tuoreempi juttu).
Tapani oli keikalla tanssilavalla ja kesken hänen esitystään joku "kännikala" öykkäröi tanssilattialla. Taiteilija Kansa lopetti laulamisen ja orkka soiton " taiteilija Kansa ilmoitti, "ettei orkka soita mitään ellei häirikköä poisteta tanssilattialta". Hän on siis tiukka myös yleisöä kohtaan.

5

72

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pedantti

      Tapsalla on auktoriteettia. Vaatii paljon itseltään ,eikä bändiltäänkään hyväksy mitään lepsuilua.

    • heh!

      Varmaan bändi oppi läksynsä eikä tullut lauteille toistakertaa harjoittelematta.

      Tapsa on orkesterinsa johtajana varmaan yhtä vaativa, kuin Hannu Jortikka jääkiekkovalmentajana.

      • Kalajoen Junkkarit

        Alkaa olla Jortikka menneen talven lumia, samoin on tapsuliininkin kanssa. Molemmat osaavat kyllä huutaa suu vaahdossa - että yhteistä on.


    • viiden tähden laulaj

      Tapsa on tinkimätön työssään, kuten mestarin arvolle sopii.

    • Tosi on !

      "Käykää joskus tilaisuuden tullen hänen lavakeikallaan. Taitelija Kansa on myös erittäin hyvä kapellimestari ohjaamaan orkkaa lavalla. Joskus on niin uskomatonta kuulla kuinka paljon hänen orkesterinsa soundi paranee kun taiteilija Kansa tulee lavalle. "

      Tuo on muuten totta. Olen huomannut samaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      265
      17118
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      23
      5517
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      115
      2592
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      15
      2076
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      336
      1775
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      1007
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      959
    8. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      45
      899
    9. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      32
      897
    Aihe