Vuokra-asunnot

asuntoa vailla

Hei! eli Vaasaan muuttamassa etelä-suomesta ja vuokra asuntoa etsin, onkos ideoita mistä sais hommattua edullisen yksiön opiskelijalle? ja mieluiten läheltä keskustaa ja ammattikorkeakoulua? VOAS:ille olen hakemuksen jättänyt, mutta mistä voisin ottaa yhteyttä yksityisiin vuokran antajiin? kiitoksia.

3

783

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • gfdgfdbvcb

      Pikipruukki vuokraa melkein kaikki Vaasan vuokra-asunnot, joten kannattaa heidän sivujansa pääsääntöisesti seurata. Ristinummen kiinteistöhuolto tms. vuokraa myös, mutta lähinnä ristinummen alueelta, joka on kaukana amk:sta. Toisaalta kyllä sieltä muitakin kohteita satunnasesti löytyy.

      Tori.fi on myös ihan hyvä sivusto. Sieltä saattaa löytyä vuokrattavia asuntoja yksityisiltä, jotka eivät ole kehdanneet nostaa vuokraa oikealle tasolle.

      VOAS on omasta mielestäni hyvä vuokranantaja ja hinnat ovat sopivan matalat. Itse asuin vuoden Palosaaressa VOASIN kaksiossa kämppiksen kanssa ja olin hyvin tyytyväinen hintaan ja laatuun.

    • tässäyx
    • jrjtjas

      edelliselle kirjoittajalle: aika paljon virheluuloja kirjoituksessasi. Ristinummen KP (www.rkpvaasa.com) vuokraa asuntoja myös keskustassa ja muuallaki. Pääosa asunnoista titenkin Ristinummen suunnalla.

      Pikipruukilla ei ole läheskään niin merkittävä asema kuin annat ymmärtää. Yksityiset omistavat keskustassa vähintään saman verran vuokra-asuntoja. Jälkimmäisiä löytää esim. SKV Kiinteistönvälityksen ja vuokrakoti.com sivuilta. Myös Vaasan Ikkunan nettisivulla lehden näköisversiossa on usein paljon ilmoituksia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      60
      3639
    2. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      43
      3546
    3. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      106
      2811
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      46
      2546
    5. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      54
      1973
    6. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      15
      1629
    7. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1493
    8. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      21
      1469
    9. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      106
      1317
    10. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      180
      1251
    Aihe