Pistorasian irrottaminen tapetoinnin ajaksi

neito_xx82

Tuli poistettua tapetteja ja kun piti saada tapetti pois myös pistorasian takaa, niin jouduin ruuvaamaan sen muovikotelon irti. Sieltä kuitenkin paljastui sellaiset ulospäin työtyvät metalliset "koukut" . Mitenköhän tässä tapauksessa tapetointi tulee onnistumaan kun ei voi tapetoida niiden päälle? Voiko ne jotenkin irrottaa tapetoinnin ajaksi?

3

10688

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hyvin käy

      Tapettiin terällä reikä rasiankohdalle reijän voi tehdä tapetin jo ollessa lähes paikallaan ristikkäisviilto ei kuitenkaan rasian ulkokuoria isompi.

    • Virrat pois!

      Jos olet vielä hengissä, niin muista katkaista virta pääkatkaisijasta tai irrottaa ko. pistorasian sulake. Helpointa on tökätä vaikka lamppu ko. pistorasiaan, se sammuu kun oikea sulake on poistettu tai uudemman mallinen kytkin asennettu 0-asentoon. Märän tapetin voi painaa myös seinään kiinni, niin että nuo maadoittuskorvakkeet tulevat tapetin läpi, jonka jälkeen leikataan tapetti pois reiän kohdalta. Mutta ne virrat pitää olla ehdottomasti pois päältä.

      • sähääri

        hyvä pointti.

        nykyaikaisista rasioista on onneksi erittäin vaikee saada sähköiskua,
        mutta ei haittaa vaikka varmuuden vuoksi....


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet hirvein ihminen kenet olen tavannut.

      Olet järkyttävä.
      Ikävä
      121
      2322
    2. Teemu Keskisarja (ps) loisti- ja hurmasi MTV:n tentissä.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kommentti-keskisarja-sekoitti-pakan-suomiareenan-puheenjohtajatentissa/9180380 Kuten
      Maailman menoa
      426
      2179
    3. Sinun ja kaipaamasi törmääminen

      Missä sinä haluaisit sen satunnaisen kohtaamisen mieluiten tapahtuvan?
      Ikävä
      97
      1186
    4. Ammuskelua Eliaksenkadulla

      Mikä homma? Hirven metsästykseen vielä lähemäs 3kk. Oliko lie puuman metsästystä..?
      Tornio ja Haaparanta
      13
      985
    5. Haluan sua ihan vtullisen paljon

      Kokonaan ja seksuaalisesti. Pää räjähtää kohta
      Ikävä
      45
      819
    6. Olen pahoillani jos kärsit.

      Mutta meidän välejä ei voi korjata. Rakastin sua tiedoksi. Älä tee itelles mitään vaan hae apua.
      Ikävä
      34
      800
    7. Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?

      Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!
      Huittinen
      16
      787
    8. Ymmärrätköhän nainen

      Etten halua että ottaisit sitä suuhusi. Minusta se on ällöttävää, vaikka kivalta se kai tuntuisi, mutta vain minusta. Mi
      Ikävä
      109
      786
    9. Sinkkujen lapset ja kesäloman pituus

      Tuli mieleeni kysyä oletteko huolissanne lasten ja nuorten tulevaisuudesta, tai siitä mitä he nyt joutuvat kokemaan yhte
      Sinkut
      167
      717
    10. Luvattiin työpaikka, mutta mitään ei kuulukaan

      Kuinka yleistä tällainen on? Ehdin jo iloita työpaikasta, turhaan, kun mitään ei kuulukaan työnantajasta, joka ilmoitti
      Työn hakeminen
      33
      705
    Aihe