Osaako kukaan neuvoa miten saan tehtyä panorama kuvia (siis yhdistämällä kuvia toisiinsa) Corel Painshop photo pro 3-ohjelmalla.
Ohjelma tuli uuden tietokoneen mukanan ja on aika hyvä muokkauksissa, mutta panorama kuvan tekemistä yhdistämällä kuvia toisiinsa en ole onnistunut tekemäään, enkä liioin ole löytänyt ohjetta tähän.
Osaisko kukaan neuvoa? Vai joudunko ostamaan elements 9, että onnistuu.
Panorama kuvia Corel Paintshop photo pro 3 -ohjelmalla
5
135
Vastaukset
- ehkä joissain
corelin versioissa on panorama..tai ollut mutta ei taida olla tässä nykyisessä, mutta tuolla teet melko hyviä kuvia ja osaa kohtuullisesti yhdistää vähän erisuuntiinkin vinoja kuvia, tuossa kännykällä otettuja kuvia ja pyörähdyspistekkin oli missä oli, tais olla olkapään kohdalla, mutta jalustalla ja pyörähdyspiste jossain putken keskikohdalla netistä löytyy ohje sen etsimisellekkin
http://research.microsoft.com/en-us/um/redmond/groups/ivm/ice/
http://vid606.photobucket.com/albums/tt142/Toni_Tampere/110.mp4 - Nikon D300s
Panoraamakuvan valmistaminen lähtee kuvauksesta.... jalusta... manuaalisäädöt ja sopiva overlapping... oliko ne kaikki huomioitu JO kuvausvaiheessa?
Esimerkiksi automaatille jäänyt valkotasapaino useimmiten pilaa kuvan koska eri suuntiin kuvattaessa valkotasapaino ruudusta toiseen muuttuu havaittavasti. Panoraamakuvaa kun ei tee vielä osin päällekkäin otettujen kuvia liittäminen toiosiinsa valitettavasti.
Tämä vastakyssäri ekana.- ei ihan aloittelija
kyllä on huomioitu, ongelma on se että en löydä ohjelmasta sitä miten sillä saan tehtyä panoraman.
Onhan minulla esim. Canonin kameran mukana tullut photostitch ja se yhdistää ihan automaattisesti, mutta kun se jälki ei ole kauhean hyvää.
Ajattelin, että olisin kokeillut tätä ko. ohjelmaa ja siihen kaipaisin apua. - lklfuijkkkuj
ei ihan aloittelija kirjoitti:
kyllä on huomioitu, ongelma on se että en löydä ohjelmasta sitä miten sillä saan tehtyä panoraman.
Onhan minulla esim. Canonin kameran mukana tullut photostitch ja se yhdistää ihan automaattisesti, mutta kun se jälki ei ole kauhean hyvää.
Ajattelin, että olisin kokeillut tätä ko. ohjelmaa ja siihen kaipaisin apua.Siinä tapauksessa lähtökuvat on olleet huonoja.
Objektiivi vääristää, valotus heittää, terävyysalueet erilaisia, kuvat vinoja jne. Ei siihen ohjelma auta.
- Nikon D300s
Mikä menee pieleen photostitch:lla...? Oma kokemus on oikeastaan se että jos on kuvattaessa ottanut nuo aikaisemmat asiat huomioon SEKÄ käyttänyt jaluistaa & erityisesti kiinnittänyt huomiota horisontin suoruuteen niin mielestäni tuo softa kyllä hoitaa asiansa.
Yhtenä lisävinkkinä on pistää kamera pystyasentoon jolloin saa luonnostaan kapeat slidet ja vastaavasti enemmän korkeutta.
Ohje>>ohjeen aiheet>>yhdistäminen: http://product.corel.com/help/photopro/540243425/SU/Doc/wwhelp/wwhimpl/js/html/wwhelp.htm?context=Corel_PaintShop_Photo_Pro_Help&topic=0x2007F&single=
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial21615Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1051560- 141403
Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221051Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva2211048- 124871
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt2826Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?
Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks29807Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks43776- 9770