Kaunas oli kiva ja HALPA paikka

Yksi matkaaja

Ryanairilla mentiin perheen kanssa. Lennot reilusti etuajassa, noin 1t 15 min niin jo perillä. Lento meni kaikin puolin hyvin.
Lentokenttä on varsin pieni. Edessä takseja, me tilasimme hotellin kautta taksin, yöaikaan tultiin. Maksoi euroissa 15 e Kaunasin keskustaan, aikaa kului 20 min taksilla. Kuulemma tinkimällä, jos ei tule yöaikaan vaan ottaa päivällä taksin, voi saada noin 10 eurolla.
Hotellin Kaunas oli mahtava paikka. Otimme hienoimman sviitin, sen kaltainen maksaa Suomessa, kun ollaan oltu, 300 e yö. Tämä maksoi vajaa 90 yö! Normihuoneen olisi saanut alle 50 yö.
Mutta sviitti oli niin hieno, että onneksi otimme sen.
Aamiainen erikoinen ja kattava ja hyvä.
Henkilökunta osasi hyvin englantia ja olivat ystävällisiä.
Voin nähtävyyksistä suositella ihan keskustan kohdilla olevaa köysiratatyyppistä autorataa, miksi sitä nyt kutsuisi... sillä mennään kukkulan päällä olevalle kirkolle. Siellä voi mennä katsomaan kirkon näköalatasanteelta huikeita maisemia. Kirkko itsessään nähtävyys, upea valkoinen kirkko, suuri.
Vanha kaupunki oli ok, mutta ei kuitenkaan mikään mieletön nähtävyys. Suuri ostoskeskus on lähellä keskustaa, sieltä löytää vaikka mitä.
Taksit kuulemma tosi halpoja, jos esim kilometrin verran menee jonnekin, mutta me kävelimme joka puolelle kaupungissa. Nätti kaupunki.
Ja aivan uskomattoman halpaa! Kun menimme sikäläisittäin kalliiseen kahvilaan, otimme jäätelöannoksen, kaksi isoa olutta ja colan, niin ne maksoivat 6 e, siis kaikki!
Ravintolassa, kaksi isoa olutta, kolme pizzaa ja cola, 7 e! Olimme hämmentyneitä hintatason alhaisuudesta. PALJON halvempaa mitä Thaimaassa, jossa keväällä olimme!
Suosittelen Kaunasia!

8

615

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Älä Yritä

      Kaksi olutta, kola ja kolme piisaa, näitä ei saa seitsemällä eurolla. Ei edes Kaunasissa.

      • mpgh

        Kyllä varmasti saa! Siis liettuassa, se ei ole mikään kiskureiden Viro.


    • Suos elon oppia
    • alkuperäinen sinne v

      Ei todellakaan mennyt. Ehkä olette itse olleet jossain ties missä kalliissa paikoissa. Tasan tarkkaan maksoivat tuon verran. Esim. 20 latia, se on noin 6 euroa. Itsekin olin yllättynyt miten sikamaisen halpaa siellä on.
      Mutta ehdottomasti uudestaan vielä aiotaan mennä, helppo lentää kun asuu Tampereella. Ei ole kuin hyvää sanottavaa kaupungista. Riikasta emme tykänneet yhtään, ainoa ok paikka oli vanha kaupunki siellä ja Tallinna nyt on nähty, liikaakin.

      • mpgh

        Sorry nyt mutta Liettuan rahayksikkö on liti, Latvian on lati.
        Rynkyllä en kyllä menisi minnekään.... Helsingistä pääsee suoraan Finnairilla Vilnaan!


    • LituLati

      Älä viitti valehdella. Kerro paikan nimi missä olitte pitsalla niin käyn katsomassa.

    • Lasku Toimitus

      Ei sulla sitten tainnutkaan olla sitä pizzerian osoitetta, paskanjauhaja?

    • raikkuMatkaaja

      Kiitokset matkaraportista! Kuulostaa mukavalta paikalta, olen menossa syyskuun alussa ja ainakin tuo "köysirata" eli funicular on suunnitelmissa.

      Kaunasin keskustassa on myös joku eläintieteellinen museo, sisäänpääsy jotain 1,5 eur per hlö.

      Hyvä kun joku laittaa raporttia matkoilta, se auttaa matkan suunnittelussa. Harmi vaan että palstalta löytyy näitä huutelijoita...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      84
      3432
    2. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      77
      1357
    3. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      182
      1349
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1050
    5. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      105
      1000
    6. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      310
      952
    7. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      43
      869
    8. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      95
      867
    9. Milloin ymmärsit

      Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os
      Ikävä
      78
      855
    10. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      124
      835
    Aihe