Mondeo -01

Hei.

Olen mahdollisesti hankkimassa Mondeota.
-vm 2001
-222 000 km

Liekköhän järkevä ostos ?
8136
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Tarkista ensin auton yleiskunto sekä huoltokirjan historia esim koska jakopään
hihna ym on vaihdettu aja kunnon koeajolenkki kuulostele sivuääniä kannataa
myös kurkata konepellin alle että näkyykö moottorissa öljyvuotoja.

Ei tuo 222tkm vielä ole aivan tolkuton kilometrimäärä edes bensakoneelle ja
jos tulee kaupat niin kannattaa vaihtaa heti öljyt/suodatin, tulpat, ja ilmasuodatin.

Äänestä
  • Kiitos Väinö.

    Olisi myös sellainen toinen Mondeo myynnissä jossa 2.5 litr. moottori.
    Vieköhän semmonen kauheasti bensaa pikku pyöritys ajossa ?

    Äänestä

väinö setä ei siinä 2001 mondeossa ole jakopään hihnaa se on ketjukone

Äänestä

Kannattaa ostaa ennemmin Skoda tai VW, Mondeossa joutuu kohta tekemään
kansiremontin noilla kilometreillä, maksaa ainakin 1500 teetettynä.
Mondeon alusta kolisee ja on kallis korjata, koska on apurunko aina irrotettava,
kun niveliä tai iskareita vaihdetaan.
Mondeo eii sovellu tee-se itse ihmiselle, eikä ainakaan naiselle.
Eli suosittelen alle 100 000 km ajettua autoa ja kuntotarkastusta ennen ostoa.

Äänestä

Joo jakopään hihnaa ei ole. Tarkista ovien kittisaumat ja muut ruostekohdat, sähkölukkojen toimivuus, imusarjan läppien tila, jarrut /tehdyt jarruremontit, onko ilmastointi huollettu, huoltokirjamerkinnät....ym

Äänestä

vw laatu on 90 luvulta asti ollut täyttä paskaa. kahdella kaverilla molemmilla 2000 luvun passatista jakohihna poikki ja kansiremontti. itellä oli diisseli golf jonka kone kolisi jonkun nokkaakselin tasapainon takia ja osa maksoi vaatimattoman 700 euroa työ ja mittarissa oli kilometreja 160 000km kuulemma tyyppivika vw diesel koneessa.

http://www.tyyppiviat.com/tyyppiviat-volkswagen.php

Äänestä

Osta vaan jos näyttää hyvältä. Eihän se juuri mitään maksakaan.

2,5 litran kone ei sen kummallesemmin bensaa vie. Bensaa vie se raskas kaasujalka.

Äänestä

Itselläni vm. 2001 mondeo Trend 1,8, 125 hv. 221.000 km.

Lyhyesti: Kokonaisuudessaan hyvä ja luotettava auto. Moottori on kestävä, samoin muu perustekniikka. Jos auto on hyvin pidetty ja säännöllisesti huolettu on se hintaansa nähden hyvä auto.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Leena-täti kirjoitti:

Hei.

Olen mahdollisesti hankkimassa Mondeota.
-vm 2001
-222 000 km

Liekköhän järkevä ostos ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu