On tämäkin ongelma! Meillä pidetään pian lapsen nimenantotilaisuus ja emme keksi kummeja.
Eihän tämä muuten ongelma ole, mutta kuin muilla lapsillamme on. Nyt on vain niin, että en ole koskaan kavereista halunnut kummia ottaa, koska en osaa päättää heidän joukostaan. En myöskään halua aiheuttaa mielipahaa tämänkaltaisella teolla, eli arvottamalla heitä.
Olemme tähän asti ottaneet kummit suvusta. Mieheni serkut ovat vain niin vanhoja tai vieraita, ettei mieheni halua pyytää heitä. Minulla taas piisaa serkkuja, mutta heidän elämänarvonsa ovat jotenkin aika kaukana ja ehdä yhdeydenpito ja yhdessä olo vuodesta toiseen esim. lapsen synttäreiden johdosta olisi hieman kankeaa.
Mitä tehdä?
Jätänkö tämän lapsen ilman kummeja?
Annanko reippaasti alle kouluikäisille sisaruksille "sisarkummiuden" tehtävän?
En vaivaisi tällä muuten päätäni, mutta en halua että tämä pikku mussukka isompana sitten ihmettelisi, että miksei hänellä ole yhtään kummia.
Kummiongelma, mistä niitä saa?
3
399
Vastaukset
- ajatuksia...
Puhut ilmeisesti nimiäisistä etkä kirkollisista ristiäisistä, koska uumoilet alle kouluikäisiä "sisarkummiuden" (mitä se on?) tehtävään? Varsinaisia kirkollisia kummeja he eivät tietenkään voi olla.
Mutta muuten, miksi ette voisi pyytää jotakuta kavereistanne. Kannattaa huomata, etteivät kaikki suinkaan halua olla kummeja yhtään kenellekään, joten sellaiset kaverinne tuskin ottavat itseensä, vaikkei heitä pyydettäisikään. Ja jos kaveruus on pitkäaikainen, kyllä sen yleensä osaa arvata, millainen suhtautuminen henkilöllä asiaan on. Vastalöydettyä ystävyyttä tuskin kannattaa moisella kysymyksellä rasittaa muutenkaan.
Aikuiseksi elämässä selviää varsin mainiosti ilman ainoatakaan kummia, mutta tietysti jos muilla lapsillanne sellaiset on, voisi nuorimmainen kokea olevansa "vähempiosainen". - Nelonen68
Mikset käyttäisi samoja kummeja uudestaan
- Pyytäisin kaveria
Minä myös pyytäisin tuossa tilanteessa kavereita. Mitä jos miettisit onko kavereiden joukossa joku, joka erityisen kovasti tahtoisi kummiksi, mutta ei vielä kertaakaan ole? Tai joku, joka muuten tahtoisi tällaisen uuden kunniatehtävän? Onhan se kavereillekin selvää, ettei kaikkia voi valita. Ei sellaisesta pitäisi kenenkään loukkaantua. Jos itse ajattelen kavereitani, niin tälle ensimmäiselle on itsestään selvä valinta paras ystäväni, mutta mahdollisille pikkusisaruksille kummi voi olla kuka vain. Tai ei tietysti ihan kuka vain, mutta en osaa kuvitella kavereillamme olevan mitään odotuksia tai arvojärjestystä sen suhteen kenestä tulee kummi. Pyydetty yllättyy varmaan iloisesti ja pyynnöttä jäänyt ajattelee asiasta tuskin sen kummempia. Tietysti kaveripiirejä on monenlaisia, mutta en lasta ainakaan kummeitta jättäisi tuon takia. Itseasiassa kaverit lapsen kummeina on aika luontevakin valinta. Kuten sanoit niin yhteydenpito voi joskus sukulaistenkin välillä olla kankeaa ja vähäistä, mutta kaveruus jatkuu ennallaan. Kaverit voimme valita, sukulaisia emme. ;)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?
Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k713889- 1013505
SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa
SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah783338Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia362638- 1241598
Nyt meni lopulliset lämmöt.
Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta361516Meitä ei tule
Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌221114Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla
Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?421100Sulla on avaimet ja keinot
Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi181096Itseään kannattaa tarkastella realistisesti ja
miettiä mihin ne rahkeet oikeesti riittää. Tyhmempikin ymmärtää että varakas ylemmän tason mies ei kelpuuta sellaista ku1181016