hän ei pudottaudu polvilleen tien viereen käsi ojossa, että anna rahaa. Vaan hän marsii ensitöikseen työkkäriin kysymään töitä.
Mutta romanit tullessaan tänne, pudottautuvat siihen ja alkavat pyytää ilmaista rahaa.
Tv:stä tuli ohjelma kerran jossa eräs mies antoi tällaiselle romanille työtä ja päivän tämä teki sitä ja kaikki oli innostuneita, että näinhän se menee. mutta seuraavana päivänä ja sitä seuraavana ja koskaan tuo romani ei enää tullut työpaikalle.
Miks?
Kun suomalainen menee ulkomaille
10
63
Vastaukset
- TältäPohjalta
Kun suomalainen menee ulkomaille työhön, työsopimus on tehty jo suomessa. Samoin jonkinlainen alustava asunto on valmiina. Näin ne, joilla on aivokapasiteettia työskennellä myös muualla kuin suomessa.
ihminen joka ei ole saanut käydä koulua/tai ei ole halunnut sitä omista syistään tehdä nielee maan tomua ja tyytyy hanttihommiin. Niissä ei paljon aivojen perään kysellä. Tämä on fakta kaikkialla maailmassa.
Elämä on kovaa. Se on taistelua leivästä ja lemmestä. - dirlan//
Myös suomalainen voi tehdä kuin romanikin voi tehdä että menee ulkomaille työtä etsimään, voi olla meistä jokainen 3 kk ja hakea töitä. Mutta romani ei aiokaan toimia näin vaan pudottautuu polvilleen tien reunaan, ja voi olla agressiivinenkin .
mutta suomalainen kyllä menee sinne työkkäriin, eikä ala kerjätä vieraassa maassa.Ja suomalainen minne on mennytkin, Norjaan, Amerikkaan, Ruotsiin jne., on tehnyt LUJASTI töitä, ja ansainnut elantonsa itse.
Lukekaapa esim. suomalaisista jotka meni Jäämeren rannalle aloittaakseen alusta ja tekivät kovaa duunia ja opettivat viljelystä siellä paikallisillekin. Aiheesta on kirjoja. Nyt heinäkuussa ilmestynyt juuri esim. Ruijansuomalaisten elämää-kirja. Aivan mahtava kertomus!
Sekä vanhat Samuli Paulaharjun Ruija-kirjat. - 12apinanapina21
suomalaisen ei täydy elääkkään kaatopaikalla ja ghetoissa jossa ei ole juoksevaa vettä tai sähköä, ei ole virkavaltaa mutta on paikalliset mafiat ja niiden värväämät jengit jotka pitävät montaa sataa tuhatta mustalaista armoillaan, nämä mafiat on myös politiikassa kiinni että eivät ihan turhia epeleitä olekkaan, myös suomalaisilla on yhteyksiä mafioihin euroopassa ja tekevät kusi sukassa töitä niille.
ehkä se romani ei tajunnut että kun töihin mennään niin sitä tehhään sitten veri selässä loppu elämän. - darrww
Kyllä siihen kaatopaikalla elämiseen on jokin syy. Ei siellä syyttä eletä. Ja yleensä kannattaa katsoa peiliin, syy löytyy sieltä.
- TältäPohjalta
Taidat olla aika närkäkorva tai sitten ihminen joka ei ole paljon liikkunut muuta kuin jääkaapin ja sohvan väliä. Mrr!
Että kaatiksella elämiseen tarvitaan oikein SYY!
Oletko yhtään seurannut uutisia. Kannattais katsoa ja jättää ne tositv:t vähän vähemmälle. On aika monta maata missä IHMISOIKEUDET ei totedu.
Siihen on kanssa jokin syy. Mutta ei välttämättä niissä, jotka on pelin UHREJA.
Lähdepä märkäkorva Arabiemiraatteihin tai mielummin Jemeniin ja koita tulla toimeen: Siellä panokset on ihan jotain muuta kuin mitä jollain nettifoorumilla. - TältäPohjalta
Sanon sulle vielä sen verran, että romani ei mielellään leiki nöyrää.Etkä varmaan sinäkään. Voidaan mennä Stokkankulmalle ja yrittää, kummalta sujuu paremmin.
- milllla,
TältäPohjalta kirjoitti:
Sanon sulle vielä sen verran, että romani ei mielellään leiki nöyrää.Etkä varmaan sinäkään. Voidaan mennä Stokkankulmalle ja yrittää, kummalta sujuu paremmin.
No kerro sinä sitten missä se syy on, ole hyvä!
- TältäPohjalta.
milllla, kirjoitti:
No kerro sinä sitten missä se syy on, ole hyvä!
Ihmisen pohjattomassa pahuudessa ja vallanhalussa. Sen edessä kärsii se jolla jostain syystä on heikommat lähtökohdat, kiltti herkkä luonne tai kädet ilman kyynärpäitä. Ihminen tekee myös vääriä valintoja, se on totta. Yksin on paha taistella tuulimyllyjä vastaan. siinä tarvitaan tukea ja apua ja sitä ei nykymaailmassa saa. Se kun on niin vanhanaikaista, toisen ihmisen auttaminen.
Maassa makaavaa EI saa enää potkia, se on julmuutta.
Minen ymmärrä, mitä kiksejä ihminen siitä saa, kun jaksaa jatkuvasti vinoilla esim. noista kerjäläisromaneista. kyllä niissä kaikenlaista yrittäjää löytyy, mutta fakta on että maissa joista ne tänne tulevat on asiat huonosti.
kait sitä sitten ihmisillä on ylevä olo kun on sattunut syntymään maahan, jossa yhteiskuntajärjestys on ollut vakaa.
Pitäisi paneutua ongelman ytimeen, eikä pelkkään kuittailuun ja nälvimiseen.
ja nyt mie meen pihalle höyryymään. - globaligay
milllla, kirjoitti:
No kerro sinä sitten missä se syy on, ole hyvä!
sinulle millla ei mene enää montaakaan vuotta kun suurinosa suomalaisista kerjää euroopassa, emmehän me täällä omista mitään mikä menisi enää kaupaksi maailmalla, ne jotka jotain omistavat poistuvat suomesta koska eivät ole alkuperäisiä suomalaisia,,tuleva polvi ymmärtää todellisen globaalisuuden 5miljoonainen kansa millä ei ole öljy-kaasu eikä muitakaan erityisiä luonnonvaroja ja nekin vähäiset mineraalilöydökset ovat ranskalaisten hallussa. paras opetella kiinankieli ja venäjä .
- globali oksoo
Eikä siinä kovin kummempia muutoksia tarvita, kun pummien virta suomestajälleen johtaa stokikseen ja köpikseen, tytöt afrikalasian kieliä opiskelemaan Lontoseen, Näinhän se oli kuukytluvulla.
Suomalisissa ja romaneissa on muutenkin yksi yhteinen piire; ne keräätyvät aina samoille paikoilla, eivät sen vuoksi opi maan kieltä, missä sitten asuvatkin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p455080Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1131604Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "481289Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella101209- 131143
81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome171027Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy76989Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v3925Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti
Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah59795Junan alle
Kuka päätti tai yritti päättää päivänsä jäämällä junan alle ja aiheutti sen takia veturikuskille ja muille traumat..?27773