Paljon Sol maksaa palkkaa siivoojalle jolla ei ole koulutusta? Entä yövuoroista?
SOL palkkaus
6
2372
Vastaukset
- manimanimani
Mutta onko kokemusta?
Harjoittelijan palkka on 7,46 ja alin taulukkopalkka on 8,29 (toimistosiivousta ym.). Ja huom. taulukkopalkka on MINIMI! Eli saa ja pitää pyytää isompaakin palkkkaa!
Iltalisä on 0,66 euroa tunnilta, yölisä on 1,21 euroa tunnilta.
Vuorotyölisää maksetaan säännöllisessä vuorotyössä olevalle työntekijälle itavuorolta 0,66 euroa tunnilta ja yövuorolta 1,21 euroa tunnilta
http://www.finlex.fi/data/tes/stes3342-PT78kiinthoi1004lispalkkj.pdf - eihääviä
itse saan 8,71. ei koulutusta ja kokemusta vähän. sairaalasiivouksesta kyse.
- Vaihda heti paikkaa!
Oletko tullut hulluksi? Teet sairaalasiivousta tuolla palkalla? Ota heti yhteys esim HUS'iin tai jos HElsingissä olet niin Helsingin kaupungin Terveyskeskukseen. Palkka on paljon parempi.
Helsinki maksaa tavallisesta toimistosiivouksestakin yli 10 euroa tunnilta kokemattomalle.
- jenna**'''''''
solli maksaa kyllä todella huonoa palkkaa kaikille, sen minimi tunti palkan, ja muut mahd. lisät, kuten yö-iltä, kokemus, koulutus, -muuten ei kannattaisi liiemmäkti koko homma! :/
- Anonyymi
Kysyin Jyväskylässä Postille jouluajan kirjelajitteluun. Yllätys olikin että palkkaaja olikin SOL josta vaan kuulee huonoa kerrottavan. Onko Postin lajittelutyöt siirretty ko kaupungissa kokonaan Sollille. Mitä palkkaa maksavat. Luulen että tämäkin on kaikessa hiljaisuudessa siirretty halvemman sopimuksen piiriin ja nuoret opiskelijat sitä tekee. Veroja ei mene niin saavat nettona jotain. Että tällaista täällä päin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kysyin Jyväskylässä Postille jouluajan kirjelajitteluun. Yllätys olikin että palkkaaja olikin SOL josta vaan kuulee huonoa kerrottavan. Onko Postin lajittelutyöt siirretty ko kaupungissa kokonaan Sollille. Mitä palkkaa maksavat. Luulen että tämäkin on kaikessa hiljaisuudessa siirretty halvemman sopimuksen piiriin ja nuoret opiskelijat sitä tekee. Veroja ei mene niin saavat nettona jotain. Että tällaista täällä päin.
Näin myös Oulussa. Teinit ja ulkomaalaiset lajittelee. Riittää kun on 18 täyttänyt.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja2323027Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b2012663Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1141283Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies1411248- 721146
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait3031141Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka3721101Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.
Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k5831065Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a211035Omakotitalossa väkivaltaa ounasrinteellä
Kertoo iltalehdet Mitä lienee Tapahtui. Verinen ihminen kannettu lanssiin81013