Koiralle ripuli raakaluista

jeprsika

Hei, onko normaalia, että koiralle tulee hirveä ripuli kun sille antaa raalaluun? Kyse on karitsan sääriluusta, joka ei ole kovinkaan iso.
Koira söi siitä ensin puolet ja otin pois, seuraavana päivänä annoin loput ja nopeaan oli sekin tuhottu. Siitä seurasi kuitenkin kolmen päivän ripuli ja pari oksennusta.
Uskaltaakohan tuota nyt vielä yrittää vai jättääkö antamatta moiset herkut kokonaan?

8

6022

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • näin meillä

      Mikäli koirasi ei ole aikaisemmin koskaan saanut vastaavaa ruokaa, niin aina se ripulille / löysälle lyö vatsan.
      Ruokamuutokset tehtävä vähitellen.

    • jeprsika

      Eli olisi pitänyt antaa vielä pienempi määrä kerralla kuin puolikas? Tai ehkä jättää se seuraavan päivän puolikas antamatta? Nuo luut oli tosiaan kovin pieniä, kun ajattelinkin aloittaa kokeilun pienellä määrällä. Mutta ilmeisesti pitää vielä varovaisemmin.

    • kokemusta on...

      Ja naudanliha/ luu on muuten sitten 100-varma ripulin tuottaja! En suosittele herkkävatsaisille...

    • _._

      Jos oli eka kerta kun koira syö raakaluita, tai karitsan luuta niin ei se sitten mitenkään epänormaalia ole. Toisilla koirilla vatsa kestää ilman mitään oireita, toisille ei raakaluut sovi koskaan. Kokeilemalla sen omasta koirasta oppii tietämään. En nyt sinuna vielä hanskoja tiskiin löisi luiden suhteen. Anna alkuun pienempiä luita, korkeintaa yksi päivässä eikä välttämättä joka päivä. Kun näyttää, että maha kestää niin sitten annat isompia luita ja kun nekin menee niin sitten vaikka joka päivä uuden luun. Jos koiralla taas jatkuvasti menee maha sekaisin luista, niin ehkä kannattaa kokeilla myös eri eläimen luita (tai antaa alkuun sellaisia luita joita ei voi/pysty syömään kerralla ja joista irtoaa vähemmän syötävää), tai jollei mikään auta niin luopua raakaluista kokonaan.

    • jeprsika

      Kiitos vastauksista. Ehkäpä yritän vielä joku päivä uudestaan. Taidan antaa syödä puolikkaan ja sitten otan pois ja odotan seurauksia.

    • jahtimestari

      Meilläkin tuli samasta syystä koiralle ripulia nuorena, kun aloitimme raakojen luiden antamisen. Se meni kuitenkin ohi aika lyhyessä ajassa, muistelen ainakin. Annamme luita n. 2 x viikossa ja nykyisin maha menee enmmänkin kovaksi, ummelle, ja sen takia pitää koiran saada paljon liikuntaa, että vatsa toimisi kunnolla. Näin kuumilla keleillä käydään paljon uimassa ja öisin pidempiä lenkkejä, niin ei ole tarvinnut jättää luita pois ruokavaliosta kesälläkään.

      • Kova vatsa

        Meilläkin koiralla menee maha kovaksi luista. Uimarantaa ei ole niin lähellä, että tulisi tarpeeksi usein käytyä, ni ei anneta luita kesäälä ollenkaan. Vaatii irrallaan juosuttamista että saa kakattua kunnolla ja "tavara" on ihan kovaa kikkaraa. Mikä auttaisi tähän ongelmaan? Ettei maha olisi niin kovalla?


    • kokemusta on...

      Ripulointiin hyvä "lääke" on Aptuksen Tehopakt. Voi pistää jauhetta vaikka ruuan sekaan, jos on semmonen olo, että kyseistä ruuasta voisi mennä maha sekaisin, siis ennaltaehkäisynä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tekee Rebelwerks?

      Rebelwerks myy melkein kaiken tavaransa. Onko Rebelwerks menettänyt järkensä? Vai onko hän lopultakin tullut järkiinsä
      Taivalkoski
      20
      1934
    2. Kaksi rikollista

      "Molemmat vangitut ovat osoitetietojen perusteella kotoisin reilun sadan kilometrin päästä Suomussalmelta. Molemmilla on
      Suomussalmi
      9
      1922
    3. Varmaan olen odotellut ihan turhaan

      Kutsua luoksesi kylään Superman?
      Ikävä
      46
      1843
    4. **** mies anna jokin vinkki

      Mistä tiedän, että vielä toivot että kuulet minusta. Aikaa on kulunut...
      Ikävä
      97
      1363
    5. Jos meillä ei olisi

      Ikäeroa, niin oltais aikoja sitten oltu aito pari! Me kuulutaan yhteen🥰
      Ikävä
      160
      1322
    6. Suojeluvaisto

      Mikä herättää miehessä suojeluvaiston naista kohtaan?
      Ikävä
      183
      1268
    7. Kolme sanaa jotka kuvaa naista jota kaipaat

      Kerro jotain hyvää. Hyvä kiertämään.
      Ikävä
      69
      1197
    8. Vesa Ahola rehellisin valtuutettu?

      Tuli seurattua valtuuston kokous netin kautta. Taitaa valtuutettu Vesa Ahola olla selkeästi rehellisin valtuutettu. Hän
      Kemijärvi
      16
      1140
    9. Ei se yhteys

      Niin vain poistu ja lakkaa olemasta. Muista tämä nainen.
      Ikävä
      68
      1128
    10. Eli sä nainen

      Siis halusit pitää jonkinlaisen kontaktin ja ylläpitää yhteyttä. Etsitkö jotain mysteeristä ja kiehtovaa vai halusitko t
      Ikävä
      65
      1076
    Aihe