1 vuotias ei enää halua kylpyyn, raivoaa itsensä ihan hervottomaksi. MITÄ TEEN? Lapsethan tykkäävät kylpeä, eikö? Niin meidänkin poika, aina tähän asti. Ihan yhtäkkiä nyt on alkanut kieltäytyä kylvystä täysin (3 viimeistä kertaa), ilman mitään ymmärrettävää syytä. Mitään sellaista ei tapahtunut viimeisen "miellyttävän kylpysession" yhteydessä, ettäkö tämä muutos olisi mitenkään ymmärrettävissä. Alkaa itkeä kun vie ammeeseen, nousee itse ja itkien kampeaa pois. Olen ihan ymmälläni tilanteesta, enkä kerta kaikkiaan tiedä, mitä tehdä. Pakkohan poikaa on kuitenkin PESTÄ! Vai pitäisikö pitää pidempi kylpytauko (miten sitten huolehdin pojan puhtaudesta)? Tänään kokeilin suihkua, ja sama juttu senkin kanssa.
Pliis auttakaa te, joilla on jotain kokemusta asiasta. Olen aika epätoivoinen :-( Ja mistä ihmeestä tämä voi johtua?
Pliis auttakaa te, joilla on jotain kokemusta asiasta. Olen aika epätoivoinen :-( Ja mistä ihmeestä tämä voi johtua?
Vastaukset 9
Vanhimmat
Kokeile pestä ihan vaan lavuaarin äärellä:kasvot,kädet, pylly vaipan vaihdon yhteydessä, jalat/jalkapohjat. Eiköhän sekin riitä ja koko keho ei silloin kastu kuitenkaan kokonaan eikä tarvitse edes olla ihan alasti, pöksyt /vaippa vähintään on.
Suihku yleensä on pienille lapsille pelottava kokemus ja suihkuvesi tuntuu kovalta ja kipeältä iholle.
Joka iltahan ei välttämättä lapsenKAAN tarvitse kylpeä. Pienemmät pesut riittää ja vannahommat sitten kerran viikossa ellei ole kauhean likainen.
Kokeile tota lavuaaripesua.
Meidän poika 1v ei myöskään pitänyt ensimmäisistä suihkukerroista. Mutta kun menet itse kanssa. Siinä ei ole tarkoitus pestä sinua, joten älä mene liian likaisena ettei tarvitse poikaa sitten jonnekin laittaa siksi aikaa että peseydyt itse. Ota lapsi tiukasti syliin ja peruuta suihkuun. Kun itse menet ensin näkee lapsi ettei se niin paha asia ole, ja tarpeeksi lämmintä vettä. Itse pidän kuumista suihkuista, mutta pojan kanssa täytyy olla hieman viileämpää, kuitenkin jo saa olla aika lämmintä eikä enää 37 asteista. Suihku kannattaa suunnata tulemaan sivusta eikä ylhäältä. Tai sitten voit pitää kahvaa kädessäsi. Olkaa ihan rauhassa niin että voit ensin kastella vaikka lapsen raajan kerrallaan ja pikkuhiljaa hän alkaa itse ojennella käsiään ja jalkojaan suihkua kohti. Tärkeintä on se että lapsella on turvallinen olo sylissäsi eikä vesi tule hänen päähänsä ettei mene silmiin eikä korviin. Sitten voi lopuksi pestä erikseen hiukset ja naaman. Tämä toimi meillä todella hyvin, nyt tykätään jo pitkistä suihkuista.
Tää on tuttu vaihe,liittyy kehitykseen,mutta ei ole vakavaa.meillä sama tilanne, alkoi puolitoista vuotiaana. Äidin isän sylissä nykyään kylvetetään tai suihkussa käydään että saadaan pestyä,
ajan kanssa laantuu varmasti sitten.
meillä 1 v poika tykkää kyllä kylpeä, mutta olen myös käyttänyt pelkästään suikussa kun on nopeampaa ku tykkää istua kylpyammeessa aina siihen asti ku vesi on viileää ja sittenki huudonkanssa pois..
mutta asiaan.. meillä suihkussa käynti oli alussa aika pelottava homma, mutta annoin pojalle itselleen käteen suikun (hiljaisella teholla) ja hän sai itse tutustua siihen ja veden tuloon samalla aina hassuttelin kun hän suikutti minua kohden.. niin siitä tuli pojalle ihan mukava juttu. hiusten pesukin onnistuu siten, että pyydän pikaa seisomaan ja katsomaan ylöspäin niin saan pestyä siten, että vesi ei vali silmiin.
Mene ipanan kanssa suihkuun. Huolehdi, ettei lattia ole liukas ( liukuestematto ) ja sopivanlämpöistä sopivalla paineella tulevaa vettä. Mukaan hyvälle tuoksuvaa suihkusamppoota ja menoksi. Anna ipanalle itselleen suihku kouraan ja opeta pesemään ensin sinua ja itseään sitten. Hauskaa on ollut ainakin meillä. Tsemppiä!!
Onko lapsellasi leluja mukana kylvyssä? Jos ei ole, ota seuraavalla kerralla jokin vesileikkeihin sopiva lelu hänelle mukaan.
moikka,
Meillä kävi myös jokunen aika samoin että ammeeseen ei enää suostuttu menemään - eikä suihkukaan ollut kiva. Suihku kammo varmaan johtui varmaan siitä kun meillä oli suihkukaappi/komero, ja vesi ratisi ja ropisi todella äänekkäästi - sillä kun päästiin kaapista eroon niin suihku alkoi olla kiva juttu.
Ensin tosin jätin hanan valumaan, pistin vesilelut alle - ja niin poika ihan itse alkoi mennä suihkun alle seisoman. Nyt tilanne se ettei lasta tahdo enää saada suihkusta pois...
mä kuullema pienenä inhosin suihkua ja mulle ostetiin vettä kestävä nukke se oltiin pesevinään ja minä innostuin pesee sitä ja silloin äitini onnistui vaivihkaan pesee mut. Pikkasen isompana aloin jo itse menee kylpyyn ilman nukkea
oli sama homma tytön kanssa, yhtä huutoa ja itkua kylpy yhdessä vaiheessa, hiusten pesu oli kauheinta.... Nyt jotenkin helpottunu..... ehkä ajalla sekin teillä paranee, voimia... Hetken ne lapset ovat avin pieniä.