Aikeissa hankkia toyvillakoiran pentu, mutta kumpi,narttu vaiko uros?
Kertoisitteko kokemuksia.
Toyvillakoira
1
75
Vastaukset
- Koirkoir
Villakoirissa ei sillä uroksella ja nartulla ole niin suurta eroa, yksilökohtaiset luonteet ovat ne suurimmat tekijät. Joten pitää päättää haluaako nartun juoksut, valeraskaudet, nisäkasvaimet sun muut (ellei leikkauta) sekä sen, että sitä narttua voi joutua odottamaan pitkään, sillä ovat haluttuja vaiko uroksen, jolla voi yksilöstä riippuen hormonit hyrrätä liikaakin, voi olla sisällemerkkailua, machoilua, eturauhasongelmia sun muita, mutta uroksen voi saada sitten helpommin. Narttu ei aina tarkoita sitä helppoa ja kilttiä peruskoiraa, vaan voi olla luonteeltaan erittäinkin dominoiva ja uroksen kohdalla sitten voi olla päinvastoin.
Meillä on kaksi keskikokoista villakoiraurosta ja luonteeltaan ovat kuin yö ja päivä. Toinen pyrkii pomottamaan, toinen on taas kiltti ja alistuva, hyvin helppo koira. En itse varmaan oasisi elää nartun kanssa, urosten kanssa elo on huoletonta, ei ole juoksuja, ei tarvitse pelätä vahinkoastumisia tai mitään muutakaan tyypillistä narttua. Kumpikaan meidän uroksista ei ole yliseksuaalinen eikä myöskään merkkaile sisälle. Toki juoksuinen narttu saa poikien päät pyörälle, mutta sekään ei ole niin vakavaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse43693SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo1933599Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv1283340Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky713312Korpelanvaara
Korpelanvaaran alle tulee uusi hevosurheilu keskus monen miljoonan investoinnit202176Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv251768- 311506
- 321461
- 891376
- 151323