Lahden kansanopisto

kielipää?

En päässyt vielä yliopistoon lukemaan englantia joten aion opiskella tämän vuoden lahden kansanopistossa kyseistä ainetta. Niitä opintopisteitä voi kuulemma hyväksilukea yliopisto-opinnoissa, mutta kysymykseni kuuluu: olisiko tuosta vuoden koulutuksesta suuri apu yliopiston pääsykokeita ajatellen? Tuo linjahan on aika kallis, vuodessa yli 5000 euroa (toki Kela hoitaa osansa)....

2

278

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hmmmm...

      itse mietin myös tuota Lahtea...onkohan se opetuksen taso todella tuota hintaa vastaavaa????

    • Suosittelen!

      Opetuksen taso on loistava, voin kertoa. :) Opettajat mukavia, innoittavia ja huumorintajuisia. Ja opintomatka Englantiin oli kaiken huippu. :) Itse opiskelin Lahdessa syksystä 2010 kevääseen 2011. Koin pääsykoekirjat helpommiksi ymmärtää kyseisen lukuvuoden jälkeen, ja toinen niistä - The Study of Language, Tampereen pääsykoekirja - oli myös syksyllä eräs opinlähteistämme Lahdessa. Ensi viikolla saan sitten tietää, pääsinkö haluamaani opiskelupaikkaan vai en... Mutta vaikken pääsisikään, niin sanavarastoni kehittyi huomattavasti, ja ilmaisen itseäni rohkeammin myös suullisesti. Tutustuin myös paljon uusiin ihmisiin. :)
      Äitini suostui vähäisistä rahoistamme huolimatta kustantamaan osan opintojani, ja Kelalta saa tietenkin tukea - jouduin valitettavasti ottamaan opintolainan, että sain maksettua opinnot. Suosittelen muuten maksamaan kaiken kerralla, nimimerkillä taloudellisesti tumpelo. Ja Kela EI tue erikseen opintomatkaa, vaan rahat pitää säästää itse.

      Asuntolassa asumisesta en tiedä mitään, btw, koska itse sain asua isoäitini luona. :s

      Jos haluatte lisää tietoa, niin ottakaa yhteyttä [email protected], miulla on kotona todistus jossa lista opintopisteistä ja oppiaineista jos kiinnostaa tietää niistä tarkemmin. :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      267
      2461
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      76
      2401
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1578
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      47
      1478
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      64
      1367
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1349
    7. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1240
    8. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1039
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      1019
    10. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      999
    Aihe