Hyvä hotelli ihan keskustassa, lähellä ostoksia?

suosittele!

Osaako kukaan suositella hyvää keskitason hotellia Berliinin keskustasta? Käsitykseni mukaan Berliini Euroopan suurimpia kauounkeja ja näitä "keskustoja" on varmaan monta" , mutta lähellä saisi olla hyviä ostospaikkoja (katuja, ostoskeskuksia) ja hyvät yhteydet Berliinin "perus"nähtävyyksiin. Hotelleja löytyy netistä hirveästi ja onkin erittäin hankalaa valita. Eli haussa hotelli keskeisesltä paikalta. Kiitos jos joku kokeneempi Berliininmatkaaja/paikallinen osaisi auttaa :)

13

8594

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kadeve

      Neljän tähden hotelli Golden Tulip Berlin hotel Hamburg on keskeisellä paikalla. 2hh vain 62€. Tavaratalo KaDeVe on parin korttelin päässä..

    • Berliininkesä

      Olin toukokuussa Berliinissä. Asuin Hotel Exelsiorissa. Siisti hotelli Hyvä aamupala. n. 400m kauppakaduista. U-bahn ja S-bahn asema Zoologishe Garten 300 m päässä. Asemalta lähtee myös bussit 100 ja 200, joilla pääsee kätevästi lähes kaikkiin nähtävyyksiin. Kannattaa ostaa Berlin Welcomecard, voi matkustaa metrolla ja busseilla niin paljon kuin haluaa j a esim museosaaren museoihin vapaa pääsy.

    • ElinaL88

      Hei! Parin viikon päästä menossa berliiniin, olisiko jollain vielä suositella hotellia, minne alueella kannattaa suunnata ym?

      • Basta

        Potsdamer Plazin tienoo on ihan passeli myös, itse viihdyimme Scandicissa josta vain minuutti u-bahnille ja kävellen 2 minuuttia Sony-centeriin yms.


    • reissupelle

      Tässä vaiheessa edullisimmat hotellit on jo varattu. Onneksi Berliini on edullinen kaupunki majoittua joten vararikkoon ei silti joudu. Berliinissä on tavallaan kolme keskustaa eli Länsi-Berliinin keskusta Kürfurstendam alueella. Uusi uljas monumentaalikeskusta sekä vanhan Itä-Berliinin Alexsanderplaz. Tältä akselilta kun valitsee hotellin niin aina jotain löytyy ja julkinen liikenne kuljettaa näppärästi.

      Jos matkaajan s-vuosi on -88 niin minä olen jo liian vanha arvioimaan hyviä menomestoja :-)

    • Motskarimimmi1

      Olin Berliinissä hotellissa ASTORIA am Ku´damm,perushotelli, perusaamiainen (ruisleipää jes, ei tarvinnut vaaleaa leipää syödä), sijainti loistava, metro,bussit, ruokakauppa viinoineen ja viinineen, Ku´damm lähellä kuten eläintarha, jossa myös aikuisille katsottavaa.
      Ostospaikkoja valtavasti, kosmetiikka halpaa jos käy DM;llä tai Rossman,illa, ostin ammeeseen suoloja, naamioita, tehotippoja, todella halpoja.
      Joten kiva paikka. Maaliskuussa oli kylmä tuuli ja lumi maassa.

    • onnistunut matka

      Itäberliini halvempi kuin länsi. Itse olimme länsiberliinissä Heidelberghotellissa, se on kävelymatkan päässä eläintarhasta.
      Kiva perhehotelli ja hyvä taso, melko edullinen.

    • HikiLeaks

      Park Inn Alexanderplazilla majoitti ****-tasolla a 75e/yö. Aamupala tosin piti maksaa erikseen 19e/pala, tosi tasokas. Pahin puute olis, että wlaniin ei päässyyt millään, tai ei ainakaan ilman tuhtia rahatukkua. Netti os saksalaisille vielä sen verran outo kapistus, että siitä pitää erikseen maksaa.

    • Ku'damm

      Pari vuotta sitten oltiin vaimon kanssa tässä hotellissa:

      http://www.comeinn-berlin.de/

      Kohtuullisen tasoinen ja -hintainen hotelli, Kurfürstendammin liikkeet lähellä. Ainakin yksi Tegelin busseista kulkee vierestä.

      • Berliini again

        Itse olen menossa heinäkuussa 2013 Berliiniin neljäksi yöksi ja hotelliksi varattu pitkän etsimisen jälkeen juuri hotelli Come Inn. Se on aivan Kurfürstendamm'in varrella, mikä on Berliinin yksi pääostoskatu (pituutta muistaakseni 4 km).

        Olen käynyt Berliinissä ensimmäistä kertaa silloin, kun muuri vielä oli pystyssä 80-luvulla ja nyt on mahtavaa tutustua uudestaan paikkoihin.

        Come Inn sain yhden hengen huoneen 50 % alennuksella erään tunnetun hotellivaraussivuston kautta helmikuussa. Tekee 40 € yöltä, halpaa. Berliinissä on erittäin kova kilpailu hotelliasiakkaista.


      • joku vaan

        Varmaankin varsin hyvä hotelli, mutta ainakin pikaisesti katsottuna näyttää siltä että hyviä julkisen liikenteen pysäkkejä ei ole aivan vieressä. Lähin metropysäkki on 300 metrin päässä oleva Adenauerplatz, josta kulkee u7-linja. Sieltä on kuitenkin melko haasteellista matkata Mitten pelipaikoille Potsdamerplazille, Alexandeplazille jne.

        Juuri äsken kävin ensimmäistä kertaa Berliinissä ja hotelliksi meillä valikoitui Aldea Novum Berlin. Hotellin sijainti oli erinomainen meille. U2-linjan pysäkki oli sadan metrin päässä ja U1-linja oli reilun 300 metrin päässä. Molempiin oli helppo kävellä ja linjoja hyötykäyttämällä pääsi kaikkialle meitä kiinnostaviin paikkoihin.


    • 45 kertaa Berliiniss

      Minun suosikkihotellit on tässä:

      1. Hotel Sorat Ambassador - länsikeskustassa KDW:n vieressä sijaitseva *** nostalgiahotelli, jossa alueen paras aamupala, kuohuviinä aamiaisbuffassa. Edusti joskus derkuille suurta länsimaista luksusta. Halvimmat huoneet on vähän liian retroja, bisneshuoneet on entisöity siisteiksi. Ilmainen netti, joka toimii hyvin.
      2. Hotel Park Inn Radisson - korkea **** tornihotelli itäkeskustassa Alexanderplazilla, kattoterassilta näkymät yli koko kaupungin länsikeskustaan asti, ylimmät kerrokset oli jokus siksi kielletty itäblokin asukkailta. Alimpien kerrosten huoneita saa joskus tarjoushintaan, kannattaa ostaa. Yläkerrokset kalliimpia. Netti maksaa n. 15 e/päivä.
      3. Astoria - länsikeskustassa sijaitseva yksityinen *** perushotelli, jossa hyvä hinta/laatu. Sporttinen ja vuokraa pyöriä. Sama omistaja kuin *** Plaza-hotellilla ja Knese-ravintolalla, jotka on myös hyviä.

      Näiden lisäksi olen ollut n. 10 muussa eri hotellissa, jotka ei ole sytyttäneet.

      Joku täällä väitti, että itäkeskusta on halvempi kuin länsikeskusta. Joskus oli, ei enää. Nyt on toisin päin: historiallinen keskusta itäpuolella on luksusaluetta. länsikeskusta Ku dammin tienoilla on turistialuetta ja lähellä, esim. Kantstarassella on paljon hyvinkin edullisia majoitusvaihtoehtoja.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan bisneksillä ei mene hyvin

      https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      325
      1544
    2. Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja

      Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma
      Kotimaiset julkkisjuorut
      31
      1259
    3. Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta

      Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html
      Maailman menoa
      477
      1088
    4. 63
      965
    5. Voiko meidän välit

      Koskaan parantua tästä?
      Ikävä
      73
      952
    6. Onko kaivattusi

      Kummallinen jossakin suhteessa?
      Ikävä
      48
      701
    7. Kiteen Pallon superpesisjoukkue pelaa huumeiden vaikutuksen alaisena

      Huumerikos. Yleisesti uskotaan, että se seikka, että eräs KiPan pelaaja kärähtää huumeista, on vain jäävuoren huippu. M
      Kitee
      107
      694
    8. Mies, olenko ymmärtänyt oikein?

      Ystävyys/salainen suhde/molemmat ovat täysin poissuljettuja asioita? Nainen
      Ikävä
      75
      692
    9. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      466
      636
    10. Kauanko olet kaivannut kaivattuasi ja

      koska hänet löysit?
      Ikävä
      38
      622
    Aihe