Tyttäremme kastetaan huomenna nimellä Sarikka Emeliina! Mielipiteitä saa antaa, mutta nimeä emme vaihda.
Vanhemmat: Emilia 34v ja Ilkka 31v.
Vanhemmat: Emilia 34v ja Ilkka 31v.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
nimi tulossa lapselle.
Harkitkaa nyt vielä.
Sarikka Emeliina = Erikka Sameliina,kääntäen.
Tulee heti mieleen Sarikasta narikka,ei hyvä.
Kiitos "mielipiteestäsi"! Tiedämme että nimi on "outo", mutta nimen tarina lähtee Sinikka nimestä. Rakas mummuni oli Sinikka ja halusin antaa lapselleni häntä muistuttavan nimen(toki pidän Sarikka nimestä), en kuitenkaan halunnut Sinikkaa. Niimpä päätimme yhdistää -kka päätteen ja lisätä Sari-nimen eteen. Emeliinan löysin sukuni historiasta kertovasta kirjasta!
Koettakaahan nyt ymmärtää, ettei tuollaisia nimiä saa Suomessa antaa. Kohta säädetään laki, joka kieltää moisen kikkailun. Olen pistänyt lakialoitteen, ja nyt vaan odotetaan.
Eli kehoittaisin ottamaan neuvosta vaarin. Ehdotan nimeä Sari Emilia. Hieman ulkosuomalainen, koska Emilia pohjaa nimestä Emily, mutta hyväksyn sen. Saatte luvan!
Kannattaa noudattaa neuvoani, koska kun laki tulee voimaan, kaikki ei-kosher nimet tulee vaihtaa nimilistassa olevaan nimeen. Nimilista tulee julkisuuteen myöhemmin, ilmoittelen siitä sitten myöhemmin lähemmin!
Lapsiparka, ihan hirveä nimi!
tilhiäinen soittaa huvikseen kaikille suutaan!huom.kaikille.elkää välittäkö tän huuhkajan mielipiteistä.mä käskin sun jo lompsii himaas itkee vitun naukuja!!!
...että tuollainen nimi suostutaan antamaan. Hyi yrjö.